
Háborús helyzet alakult ki Dél-Oszétiában, a Grúziához tartozó szakadár tartományban. Bár a politikusok a világ több pontján arról beszéltek csütörtökön az olimpia kapcsán, hogy a játékok idején hagyományosan még a háborúk is szünetelnek, reggel óta heves harcok folynak Dél-Oszétiában. Az ellentmondásos beszámolók máris több száz halálos áldozatról, orosz katonai beavatkozásról és Tbiliszi burkolt amerikai segítségkéréséről szólnak. A külföld az ellenségeskedések leállítását követeli.
A grúz kormány nehéztüzérséget vetett be a dél-oszét szeparatisták és a körzetben állomásozó orosz békefenntartók ellen. Helyszíni jelentések szerint lángokban áll a főváros, Chinvali. Közben orosz harckocsik indultak útnak Dél-Oszétiába. A déloszét elnök úgy nyilatkozott, a grúz offenzíva során Dél-Oszétiában 1400 ember veszítette életét. Eduard Kokojti korábban úgy fogalmazott, hogy Chinvaliban több száz békés lakos halt meg.
Éjszaka a grúz tüzérség kezdte a támadást. Sorozatvetőkkel, nehézlövegekkel és aknavetőkkel lőtték Dél-Oszétia fővárosát. Chinvaliból már napokkal korábban elmenekült a polgári lakosság nagy része. Nappal a grúz szárazföldi csapatok léptek akcióba. Hivatalos indoklás szerint a tbiliszi kormány megelégelte, hogy az 1991-ben háborúban kivált Dél-Oszétia provokálja a grúz erőket. Grúz gépek folyamatosan bombázták Chinvali térségét - amire helyi jelentések szerint orosz gépek válaszoltak grúziai támaszpontok bombázásával.
A szakadárok és a grúz kormányerők között álló orosz békefenntartók súlyos veszteségeket szenvedtek. A kaukázusi katonai körzetből erősítéseket küldtek az oszét frontra.
Szaakasvili grúz elnök ezért már Moszkvát vádolta agresszióval: "orosz tankok tapossák Grúzia földjét, orosz harci gépek támadnak bennünket. Ez háborút jelent" - mondta az újságíróknak.
Az orosz államfő viszont Tbiliszit tette felelőssé a válságért. "Megvédjük az orosz állampolgárokat a térségben, a vérontás felelőseit pedig megbüntetjük" - jelentette ki Dmitrij Medvegyev.
A NATO-tagságra vágyó Grúzia és Oroszország konfliktusa egy újabb kaukázusi háborúval fenyeget. George Bush amerikai elnök és Putyin orosz miniszterelnök Pekingben, az olimpia megnyitója előtt, rendkívüli tanácskozást folytatott a válság megoldásáról.
George Bush elnök az Egyesült Államok támogatásáról biztosította Grúziát és folyamatosan tájékozódik a szakadár grúziai területen, Dél-Oszétiában orosz részvétellel zajló válságról - közölte pénteken a Fehér Ház.
Grúzia közben kivonja ezer katonáját Irakból, és hazaviszi őket, hogy segítsenek az oroszok elleni harcban - jelentette be pénteken a grúz nemzetbiztonsági tanács vezetője.
hirado
2008.08.08. 20:08