Bangok szórakozónegyedében bájaikat kínálják a thai örömlányok. A délkelet-ázsiai királyságban százezrek élnek a szexiparból, és még többen abból a jövedelemből, amit a lányok keresnek. Világszerte összesen 12 millió 300 ezer embert kényszerítenek munkára, túlnyomó többségüket, majd tízmilliót Ázsiában - állítja a Nemzetközi Munkaügyi Szervezet. És a globalizáció gazdasági kényszere, az olcsó munkaerő iránti igény növekedése miatt mind többen és többen lesznek.
Tim de Meyer a Nemzetközi Munkaügyi Szervezet szakértője úgy nyilatkozott: "A dolgozókat szegénnyé teszik ahhoz, hogy megfelelő alkut köthessenek velük a munkára. Ezt nem lehetne megtenni, ha működne egy megfelelő jogrendszer. Ha lennének megfelelő intézmények, munkaügyi nyomozó hatóságok, bevándorlási hivatalok. Ezeken kell most dolgozni."
S mindez nem ellentétes a térség kormányainak érdekeivel. Mianmarban átnevelő táboroknak álcázott munkatáborok is működnek, ahol gyermekeket is munkára kényszerítenek. Kínában a disszidensekre vár politikai neveléssel összekötött kényszermunka. De Ázsia más országaiban is a a kormányok tudtával, azok közreműködésével valósul meg az elesettek munkára kényszerítése.
hirtv
2005.05.12. 18:52