> Humanitárius katasztrófa fenyeget! A magyar mentőcsapat lelkileg kiborult
Egyelőre nem kapott hivatalos tájékoztatást a Magyar Baptista Szeretetszolgálat csapata arról, hogy Mianmar nem engedi be az ország területére a külföldi mentőcsapatokat és az újságírókat - mondta el a Független Hírügynökségnek Pavelcze László, a csapat vezetője. Hozzátette, hogy Mianmar bangkoki nagykövetségétől várják a hivatalos tájékoztatást, ám pénteken - állami ünnep miatt - a hivatal zárva van.
Az utolsó hivatalos információ szerint várni kell az engedélyre. Pavelcze László azt mondta, hogy ha hétfőig nem kapnak engedélyt a belépésre, akkor hazajönnek, repülőjegyük ugyanis hétfőre szól. Amennyiben mégis beléphetnek Mianmar területére, és megkezdhetik a munkát, addig maradnak, amíg szükség lesz rájuk. A mentőcsapat tagjai jól vannak, de lelkileg megviselte őket, hogy az első hírekkel ellentétben a katonai junta vezetői csak pénzt és segélyt várnak, a segítségükre nem számítanak. Mint mondta, sok helyen segítettünk már a világban, de ilyet még nem tapasztaltam. Humanitárius katasztrófa fenyeget és több száz millió dollárnyi segélyszállítmány vesztegel az ország határán.
"Mianmar nem áll készen, hogy kutató - és mentőcsapatot, vagy újságírót fogadjon a külföldről" - olvasható abban a hivatalos dokumentumban, melyet a mianmari külügyminisztérium adott ki. E szerint csak segélyszállítmányokat fogadnak, amelyeket majd az ottani hatóságok osztanak szét a rászorulók között. A közleményt azután adta ki a mianmari külügyi tárca, hogy egy Katarból érkező segélyszervezet munkatársait, és az őket kísérő újságírókat visszaküldték.
Eddig mindössze 11 segélyszállító repülő landolhatott a katonai junta különleges engedélyével az ázsiai országban. Az ENSZ közleményben tiltakozott a mentésben részt venni akarók elé állított akadályok miatt, a humanitárius munka történetében példátlannak nevezve a mianmari hatóságok gyakorlatát.
A Nargis ciklon miatt több tízezren haltak meg az egykori Burma déli részén, de egyelőre csak becslések vannak az áldozatok számáról. Az Egyesült Államok szerint az sem szárható ki, hogy 100 ezer halottja legyen a pusztító trópusi viharnak.
hirado
2008.05.09. 10:46