Egyelőre nem tudni, a mianmari rezsim mikor engedi be a nemzetközi segélyszervezeteket az országba, hogy enyhülést hozzanak a Nargis ciklon túlélőinek. Ezt maguk a segélyszervezetek közölték szerdán. A hétvégi vihar legkevesebb 22 ezer emberéletet követelt, több mint negyvenezret még mindig keresnek. Egész városok tűntek el a térképről.
Az egyik gyereksegélyező szervezet (Save The Children) szóvivője közölte, hogy a mianmari hatóságok nem tudták megmondani, mikor kaphatnak vízumot munkatársaik. A szervezet, amely azon kevesek közé tartozik, amelyek működését engedélyezi a mianmari katonai rezsim, eddig 30 ezer embernek tudott segélyt osztani helyi tartalékaiból. Ennek ellenére a szóvivő úgy véli, ez kevés a bajok enyhítésére és az ENSZ-nek nyomást kellene gyakorolnia a minmari kormányra az ügyben.
A segélyszervezetek azt remélték, hogy a mostani vészhelyzetben, amikor az ivóvíz hiánya miatt járványoktól tartanak és több mint egymillióan maradtak hajlék nélkül, a katonai rezsim félreteszi a szokásos vízumkényszert velük szemben. Az országban lévő tartalékok a segélyezők szerint nem elegendőek ahhoz, hogy megelőzzenek egy újabb tragédiát.
A UNICEF egyik vezetője szerint az idő a legfontosabb tényező ilyen esetekben, különösen a gyerekeknél, akik gyengék és kiszolgáltatottak és azonnali segítségre van szükségük a túléléshez.
A katonai rezsim kedden úgy fogalmazott: még tárgyalni kell arról, hogy a segélyszervezetek munkatársai hogyan juthatnak be az országba.
Az ENSZ egyik illetékese annyit mondott, hogy megbeszéléseket folytatnak a mianmari vezetéssel vízum-ügyben, de még nem jutottak semmire. Az ENSZ már megkezdte az élelemszállítást hajókkal, öszesen 800 tonna küldését vállalták a katasztrófa sújtotta országba. Az Európai Unió kétmillió euró (502 millió forint) segélyt ajánlott, a britek tízmillió dollárt (egymilliárd 162 millió forint), Kína pedig egymillió dollárt (162 millió forint). A felajánlások folytatódnak a világ minden részéről. George Bush amerikai elnök azt kérte a mianmari rezsimtől: fogadják el az Egyesült Államok segítő kezét.
hirado.hu
2008.05.07. 10:40