> Tüntetésekkel, felvonulásokkal emlékeztek meg a világ legtöbb országában
A jelszavak szinte egyformák voltak mindenütt: munkahelyeket, méltányos béreket és szociális biztonságot követeltek az érdekvédő szervezetek szónokai. A május elsejei megmozdulásokat néhány helyen most is erőszak kísérte.
A radikális német fiatalok kirakatokat törtek be, illetve barikádokat építettek Berlinben és Hamburgban. A rendbontások miatt hajnalig volt dolga a rohamrendőröknek. Igaz, az évente ismétlődő utcai rohamokra alaposan felkészültek.
Frank Millert, szóvivő, berlini rendőrség:
"Az összecsapások hevessége évről évre csökken. Talán azért, mert a zavargásokban már nagyobb szerepe van az alkoholnak, mint a politikának" - mondta a helyszínen a berlini rendőrség szóvivője.
Isztambulban is évente ismétlődnek az összetűzések. A baloldali szakszervezetek újból engedély nélküli demonstrációját végül könnygázzal és vízágyúval oszlatták fel.
Oroszországban - az elnökválasztás óta először - a szakszervezetek bírálni merték a hatalmat. A kampányígéreteket kérték számon a kormányon.
Mihail Smakov, szakszervezeti vezető:
"Nőnek az árak, nagy az infláció, követeljük tehát a minimálbér emelését" - mondta egy moszkvai aktivista.
Tízezrek vettek részt a különböző felvonulásokon, de ennél sokkal több orosz indult a hétvégi telkekre.
Az Európai Unió nagyvárosaiban a munkahelyekért és a szociális vívmányok megőrzéséért tüntettek a szervezett dolgozók.
Kubában a jelszavak még mindig a kommunizmust éltették. A munka nemzetközi ünnepén Raul Castro elnök a forradalmat idéző egyenruhában jelent meg. Lemondott bátyja, Fidel szokásától eltérően nem tartott több órás beszédet a havannai dolgozóknak.
hirado
2008.05.01. 18:45