HIRDETÉS
HIRDETÉS

HÍREK > SPORT > Húsz éve játszott UEFA-kupa-döntőt a Videoton

t: 1471

Húsz éve játszott UEFA-kupa-döntőt a Videoton

Alsóháztól az élmezőnyig

Az 1983-84-es szezon kezdete előtt nagyon kevesen hittek abban, hogy a Videoton együttese egyáltalán a bajnokságban jól szerepel. A csapat ugyanis az 1982-es MNK-döntő után (amelyben Szekszárdon kikapott az Újpesti Dózsától 2-0-ra) teljesen váratlanul összezuhant, s a 82-83-as évadban mindössze jobb gólarányának köszönhetően maradt benn az élvonalban

A klubvezetés lépett is, s visszacsábította a csapat élére az egykori sikeredzőt, Kovács Ferencet. Az esztendő szenzációsan sikerült, a Videoton azonos pontszámmal, de rosszabb egymás elleni eredménnyel a bajnokság harmadik helyén végzett, míg Szabó József 19 góllal az NB I gólkirálya lett.

A bronzérem UEFA-kupa-indulással is párosult, a csapat tehát úgy vágott neki az 1984-85-ös szezonnak, hogy több fronton kellett helyt állnia. A keretből Nagy T., Kiss P., Szirják és Szőke távozott, új játékosként Gömöri (Hatvan), Fuisz (Nagykanizsa) és Burcsa (Rába ETO) érkezett.

A nyár mozgalmasan telt a Videoton számára, hiszen a csapat elindult az Intertotó-kupában, ahol csoportelső lett, majd egy spanyolországi túra során három tornán is részt vett. 1984 augusztusában - miközben a magyar labdarúgó-válogatott 2-0-s vereséget szenvedett a Népstadionban Mexikótól - a fehérvári együttes Zaragozában a házigazda mellett az uruguayi Montevideo és a chilei Universidad Catolica együttesét megelőzve nyert tornát, a fináléban utóbbit verte 3-1-re Burcsa mesterhármasával.

A bajnoki nyitányon elért 3-1-es siker a Vasas ellen (gól: Májer, Vadász, Szabó) előrevetítette, hogy idén is jó eredmény várható a társaságtól. A következő napon a Népsportban "Bajnokságra tör a Videoton!" - címmel jelent meg írás, amelyben Kovács Ferenc vezetőedző is lelkesen nyilatkozott a tervekről.

"Jelenlegi csapatunkban ideálisan ötvöződik a fiatalok és az idősek tudása, lendülete, alkotóképesség, ráadásul meggyőződésem, hogy honi viszonylatban az egyik legjobb játékosállománnyal rendelkező csapat vagyunk. Mindezt figyelembe véve azt mondom: meg akarjuk nyerni a bajnokságot!"

I. forduló: Dukla Praha
Az UEFA-kupa sorsolásán a prágai katonacsapat, a Dukla jutott ellenfélül, s bizony a csehszlovák együttes nem tűnt könnyű ellenfélnek. A magyar csapat ráadásul a hazai bajnokságban is elég változatosan szerepelt, a Vasas elleni siker után szeptember 9-én 2-1-re kikapott Győrben a Verebes József irányította Rába ETO-tól, szeptember 13-án otthon legyőzte 3-2-re az Újpesti Dózsát, majd szeptember 16-án az MTK VM otthonában zárt gól nélküli döntetlennel.

A szakvezetés gondját nehezítette, hogy a hazai kupameccsen sérülés miatt Disztl Péter nem állhatott Kovács Ferenc mester rendelkezésére, így Koszta kapott bizalmat.

szeptember 18., kedd
UEFA-kupa, 1. forduló, 1. mérkőzés
Videoton - Dukla Praha 1-0 (1-0)
Székesfehérvár, 8000 néző
v.: Namoglu (török)
Videoton: Koszta - Végh, Disztl L., Csuhay, Horváth G. - Burcsa, Csongrádi, Vadász - Májer, Szabó, Novath
Dukla Praha: Stromsik - Bazant, Fiala, Kluczky, Rada - Viger, Pelc (Urban, 71.), Vizek, Belák (Kríz, 80.) - Korejcik, Vána.
gól: Szabó (37.)

A mérkőzésen Szabó József góljával sikerült egygólos előnyt kiharcolni, ám nem nyújtott meggyőző játékot a gárda. "Nem túl biztató a fehérváriak előnye" - írta a Népsport, kiemelve, hogy mindenki jobb teljesítményt várt a fehérváriaktól.

A visszavágó előtti bajnokin a Békéscsaba kapott 4-1-es verést, majd a gárda pazar védőjátékkal kibekkelte a prágai visszavágót.

október 2., kedd
UEFA-kupa, 1. forduló, visszavágó
Dukla Praha - Videoton 0-0
Prága, 3000 néző
v.: Bo Helen (svéd)
Videoton: Koszta - Végh, Disztl L., Csuhay, Horváth G. - Burcsa (Vaszil, 89.), Szabó, Csongrádi, Vadász - Májer (Palkovics, 57.), Novath
Dukla Praha: Stromsik - Bazant, Fiala, Kluczky - Pelc, Dana, Korejcik, Dana - Vizek, Kríz, Vána (Luhovy, 65.).

"Bravúros játékkal továbbjutott a Videoton" - harsogta a Népsport másnapi főcíme, a dicséretből a mezőnyjátékosok mellett kijutott Koszta Jánosnak is, aki remekelt a kapuban.

"Sokan eleve lemondtak rólunk a fehérvári 1-0 után, de én láttam, hogy ez a Dukla kiverhető. Mindent el fogunk követni azért, hogy túljussunk a következő akadályon is. Az a csapat, amelyik idegenben ilyen játékra képes, úgy válhat igazán ismertté, ha folytatja azt, amibe belekezdett." - vélekedett Kovács Ferenc.

II. forduló: Paris Saint-Germain
A sorsolás szeszélye a második fordulóban francia együttest, a Paris Saint-Germaint sodorta a fehérváriak útjába. A gall labdarúgás akkori erejéről talán egyetlen adalék is elegendő: abban az esztendőben Franciaország nyerte az Európa-bajnokságot.

Miközben a Mezey György-féle magyar labdarúgó-válogatott megkezdte világraszóló menetelését a vb-selejtezőkön, s október 17-én, Rotterdamban Détári, valamint Esterházy góljaival 2-1-re verte Hollandiát (a csapatban mindössze egy fehérvári szerepelt, Csongrád csereként lépett pályára), a Videoton is csodára készült.

Október 20-án a Bp. Honvéd otthonában Burcsa Győző találatával 1-0-ra nyert a Vidi, ezt a találkozót megtekintette Georges Peyroche, a PSG edzője, aki kifejezetten félénken nyilatkozott a magyarokról. Nem véletlen, a párharc előtt a francia csapat mindössze a 16. helyen állt hazája bajnokságban.

"Olyan játékot akarunk játszani, amiben benne van a továbbjutás lehetősége" - adta ki a jelszót Kovács Ferenc, aki ezúttal egy másik Disztlre, a védelem oszlopára, Lászlóra nem számíthatott sérülés miatt

1984. október 24., szerda
UEFA-kupa, 2. forduló, 1. mérkőzés
Paris Saint-Germain - Videoton 2-4 (0-2)
Párizs, Parc de Princes, 30 ezer néző
v.: Robinson (angol)
PSG: Baratelli - Janvion (Lantier, a szünetben), Bathenay, Jeannol, Couriol - Fernandez, Susic, Lemoult - Toko, Rocheteau
Videoton: Disztl P. - Vaszil (Wittmann, 78.), Novath, Csuhay, Horváth G. - Végh, Csongrádi, Burcsa, Vadász - Májer (Palkovics, 71.), Szabó
gól: Rocheteau (75., 85.), illetve Szabó (2., 28.), Csongrádi (54., 73.)

A franciaországi összecsapás parádét hozott. "Fehérvár meghódította Párizst!" - írta a Népsport, s nem véletlenül.

Az első félidőre sokáig emlékezhettek a párizsiak, a hazai együttes jóformán kapura sem tudott lőni, míg a magyarok Szabó révén kétszer is betaláltak. A csatár előbb a 2. percben szerzett labdát Susictól, majd kicselezve a kapust lőtt az üres kapuba, aztán a 28. percben Májer jobb oldali beadását fejelte a hálóba.

A második félidőben Csongrádi másolta le társa teljesítményét, az 54. percben közelről lőtt, a 73. percben hét méterről fejelt Baratelli hálójába. Rocheteau két hajrágólja csak szépségtapasznak lehetett jó. Sokat elárul a mérkőzésről, hogy a franciák védője, Couriol azt nyilatkozta, szeretne Videoton-játékosokkal együtt futballozni...

A visszavágó előtt kellemetlen meglepetés érte a Videotont: az Magyar Népköztársaság Kupa (MNK) legjobb 64 csapata között ugyanis 2-1-re kikapott a területi bajnokságban szereplő BVSC-től. A főpróba sem sikerült fényesre, mindössze egy gól nélküli döntetlent harcolt ki a gárda Csepelen.

A visszavágó két felvonást hozott:

1984. november 7., szerda
UEFA-kupa, 2. forduló, visszavágó
Videoton - Paris Saint-Germain 2-0 (2-0) - félbeszakadt
Székesfehérvár, 25 ezer néző
v.: Schmidhuber (német)
Videoton: Disztl P. - Csuhay, Novath, Végh, Horváth G. - Palkovics, Csongrádi, Vadász, Burcsa - Szabó, Májer
PSG: Moutier - Lemoult, Jeannol, Havet, Janvion (Bacconier, 54.) - Couriol (Charbonnier, 64.), Fernandez, Lanthier - Niederbacher, Susic, N'Jolea
gól: Burcsa (36.), Szabó (38., büntetőből)

Félidőben már 2-0-ra vezetett a Videoton, ám a szünetben leszállt a köd, így a német játékvezető a 67. percben lefújta az összecsapást, amelyet másnap kellett újrajátszani.

1984. november 8., csütörtök
UEFA-kupa, 1. forduló, visszavágó, megismételt mérkőzés
Videoton - Paris Saint-Germain 1-0 (0-0)
Székesfehérvár, 25 ezer néző
v.: Schmidhuber (német)
Videoton: Disztl P. - Csuhay, Novath, Végh, Horváth G. - Palkovics (Borsányi, 58.), Csongrádi, Wittmann (Gömöri, 55.) - Burcsa, Szabó, Májer
PSG: Moutier - Lemoult, Jeannol, Havet, Tinmar - Fernandez (Charbonnier, 83), Bathenay, Lanthier - Cardinet, Susic, Niederbacher
gól: Májer (54.)

Az újrázás nem rettentette meg a fehérváriakat, s Májer Lajos góljával végül kettős (hármas) győzelemmel léptek tovább. "Nagyon örülök a győzelemnek, nagy dolog, hogy háromszor is megvertük a Paris Saint-Germaint" - örvendezett Kovács Ferenc.

Kollégája, Georges Peyroche viszont teljesen összetört: "Segítőimmel nem mértem fel jól a Videoton erejét. Melléfogtunk, s emiatt nem volt valós a kép, ami összeállt... Mi mást mondhatnék? Jussanak el a döntőig!"

III. forduló: Partizan Beograd
A harmadik fordulóban a jugoszláv labdarúgás egyik kirakatcsapata, a fénykorát élő Partizan következett. A Videoton november 21-én bajnokin 3-0-ra győzött a Tatabánya ellen, majd hogy kicsit lohadjon a lelkesedés, november 24-én ugyanekkora zakót kapott Zalaegerszegen.

Nenad Bjekovic, a Partizan mestere nem véletlenül nyilatkozta: "Székesfehérvárott is támadójátékra törekszünk, két meccs alapján úgy vélem, mi megyünk tovább."

1984. november 28., szerda
UEFA-kupa, 3. forduló, 1. mérkőzés
Videoton - Partizan Beograd 5-0 (1-0)
Székesfehérvár, 20 ezer néző
v.: Kirschen (NDK-beli)
Videoton: Disztl P. - Végh, Disztl L., Csuhay, Horváth G. - Burcsa, Csongrádi, Vadász - Májer, Szabó, Novath
Partizan: Omerovic - Marjanovic, Radanovic, Kalicanin, Rojevic (Radovic, 55.) - Jesic, Smajic, Dimitrijevic (Varga, 58.) - Klincarski, Zivkovic, Mance
gól: Szabó (12., 48, 49., 74. - a harmadikat büntetőből), Májer (80.)

"Egy ország tapsolt a Fehérvárnak" - tette címlapjára a Népsport, s hogy miért, arról tanúskodjanak a sportlap sorai

12. perc: "Burcsa kapott jó labdát a jobb oldalon. Középre adott, Novath elvétette, Szabó azonban berobbant és 8 m-ről a kapu bal oldalába bombázott. (1-0)"

48. perc: "Csongrádi jól indította a bal oldalon Májert, aki ügyesen átlőtte a labdát a másik oldalra, az egész védelem és a kapus is sakk-matt helyzetbe került, és Szabó 5 m-ről a kapu bal oldalába lőtt (2-0)."

49. perc: "Burcsa tört kapura, megpróbálták visszahúzni, s már a 16-oson belül járt, amikor Rojevic lerántotta. 11-es! Szabó állt a büntetőpontra letett labda mögé, és nagy nyugalommal a kapu bal oldalába küldte (3-0)."

74. perc: "Ismét Májer volt a kezdeményező. Jó labdával indította Novathot, aki remekül adott középre. Szabó ismét jól helyezkedett és 6 m-ről estében úgy rúgta meg a labdát, hogy az a bal kapufa belső lapjáról vágódott a hálóba (4-0)."

A 80. percben még Májer is betalált, megadva a kegyelemdöfést. 5-0 után már mindenki nevetve gondolt a visszavágóra, a mesternégyest szerző Szabó például kijelentette: "ha kiüt minket a Partizan, abbahagyom a focit!"

Kovács Ferenc is méltatta tanítványait: "Csak a legnagyobb elismerés hangján szólhatok a csapat teljesítményéről. Fizikailag, lelkileg is felkészültünk erre a fontos találkozóra, és a pályán az történt, amit a mi játékosaink akartak."

Nenad Bjekovic néhány nappal korábbi magabiztossága is semmivé foszlott. "Tartottam a Videotontól, de ezen a mérkőzésen a fehérvári csapat olyan korszerű játékot produkált, amelynek képtelenek voltunk megtalálni az ellenszerét. 2-0-nál már láttam, hogy bajok lesznek, és sajnos a második félidőben ez be is következett" - szomorkodott a jugoszláv mester.

1984. december 12., szerda
UEFA-kupa, 3. forduló, visszavágó
Partizan Beograd - Videoton 2-0 (2-0)
Belgrád, 30 ezer néző
v.: Wöhrer (osztrák)
Partizan: Omerovic - Vermezovic, Radanovic, Jesic, Rojevic (Stevanovic, 75.) - Varga (Djalmas, 80.), Smajic, Dimitrijevic - Mance, Zivkovic, Klincarski
Videoton: Disztl P. - Végh, Disztl L., Csuhay, Horváth G. - Burcsa, Csongrádi, Vadász, Novath - Májer, Szabó
gól: Zivkovic (11.), Varga (45.)

A visszavágó előtt két napot Belgrádban töltött a gárda, hétfőn érkezett meg, s a szerdai meccsen hozta a kötelezőt. A Partizan az első félidőben kétgólos előnyre tett ugyan szert, de ennél tovább nem jutott, bárhogy erőlködött is.

Kovács a találkozót követően a védelmet és az okos játékot dicsérte, játékosai megbecsülték a labdákat, s a vereség ellenére is jól futballoztak.

Negyeddöntő: Manchester United
A negyeddöntőben a "magyar mumus" Manchester United következett, az angol gárda az sorozat első fordulójában már tiszteletét tette Magyarországon, akkor a Rába ETO ellen jutott tovább. A győriek idegenben 3-0-ra kaptak ki Robson, Mühren és Hughes góljainak köszönhetően, majd otthon 2-2-re végeztek, a gólokat Preszeller, Hannich, illetve Brazil és Mühren szerezték.

A fehérváriaknak adott volt a lecke, az Eger elleni 3-1-es bajnokin már ott volt a lelátón a MU két edzője, Tony Collins és Eric Harrison, előbbi főleg Csongrádi, Szabó és Májer teljesítményét emelte ki.

"Ha kell, tízen védekezünk, s ha mód nyílik rá, akkor sokan támadunk. Egyet le kell szögezni, ami lényeges, nem vehetjük át az angolok stílusát, mert akkor alulmaradunk" - vélte Kovács Ferenc a manchesteri meccs előtt.

1985. március 6.
UEFA-kupa, negyeddöntő, 1. mérkőzés
Manchester United - Videoton 1-0 (0-0)
Old Trafford, 45 ezer néző
v.: Castillo (spanyol)
MU: Bailey - Gidman, McGrath, Hogg, Albiston - Duxbury, Strachan, Whiteside, J. Olsen - Hughes, Stapleton
Videoton: Disztl P. - Csuhay, Disztl L., Végh, Horváth G. - Burcsa, Szabó, Csongrádi (Vaszil, 48.; Borsányi, 86.) Vadász - Májer, Palkovics
gól: Stapleton (61.)

"Szívós védőmunkával - biztató eredmény" - állapította meg a Népsport a szolid vereség után. A szigetországi találkozón (amellett, hogy a spanyol bíró két angol gólt is érvénytelenített) Disztl Péter kiválóan védett, a magyar hálóőr csupán Stapleton fejesét nem háríthatta. Csongrádi az első félidő végén megsérült, s bár megpróbálta folytatni a játékot, a 48. percben lesántikált a pályáról.

A sportnapilap a MU két játékosát is megszólaltatta a meccset követően, Gordon Strachan, valamint Gary Bailey is lekicsinylően beszélt a magyarokról.

"Az előzetes hírekre rácáfolt a Videoton. Azt hittem, többet jönnek majd előre, Szabó négy gólt rúgott - ha jól tudom - a Partizannak, és Párizsban is remekelt. Hát most nem sokat nyújtott. Mindenki csak védekezett" - mondta Strachan, Bailey még erre is rákontrázott: "Azért ennél többet vártam a vendégektől. Nagyon gyenge a támadójátékuk. Legalábbis most úgy tűnt, mintha csupán védekezni tudnának."

Így következett el a visszavágó, amelyen Kovács Ferenc gondjait nemcsak a vereség és Novath, valamint Csongrádi sérülése szaporította, hanem Csuhay, valamint Májer második sárga lapja is.

1985. március 20.
UEFA-kupa, negyeddöntő, visszavágó
Videoton - Manchester United 1-0 (1-0, 1-0, 1-0) - büntetőkkel 5-4
Székesfehérvár, 25 ezer néző
v.: Fredriksson (svéd)
Videoton: Disztl P. - Borsányi, Disztl L., Horváth G., Végh - Burcsa, Vaszil (Faddi, 73.), Wittmann - Palkovics (Gömöri, 106.), Szabó, Vadász
MU: Bailey - Gidman, McGrath, Hogg, Albiston - Duxbury, Strachan, Robson (J. Olsen, 108.), Whiteside - Hughes, Stapleton
gól: Wittmann (20.)

"Egy- vagy kétgólos győzelmet várok csapatomtól" - mondta a fehérvári mérkőzés előtt Ron Atkinson, a MU edzője. Szerencsére nem lett igaza, ezt bizonyította a másnapi Népsport főcíme is: "Felejthetetlen futballdráma a Sóstói stadionban".

A mérkőzés legfontosabb, 20. percben történt eseményét így írta le a sportnapilap. "A szabadrúgáshoz letett labdának Szabó futott neki, ám váratlanul átlépte azt, meghagyva a lövés lehetőségét a mögötte rajtoló Wittmannak. A fiatal középpályás ballal nagy erővel, félmagasan bombázott kapura, labdája az öttagú sorfalon megpattant, megtévesztette a balra mozduló Bailey kapust, és végül a jobb alsó sarokba vágódott. 1-0."

Az 1-0 azt jelentette, hogy a Videoton Disztl Péter kiváló teljesítményével kiharcolta a hosszabbítás lehetőségét, amelyben a legnagyobb helyzetet a 117. percben Faddi hagyta ki, aki Gömöri visszafejelt labdáját a léc fölé bombázta. Mivel nem született újabb gól, következhettek a büntetőrúgások.

A Manchester kezdte a 11-eseket, Whiteside ballal a kapu közepébe (0-1), Szabó ballal a jobb sarokba lőtt (1-1).

Olsen balra tartó lövésébe ugyan beleütött Disztl, ám a labda így is bement (1-2), válaszul Burcsa a léc alá bombázott (2-2).

A harmadik sorozatban az ír válogatott Stapleton a léc fölé lőtt, Végh viszont nem hibázott, máris a Videotonnál volt az előny (3-2).

A negyedik körben Strachan (3-3) után Wittmann sem rontott, a közéépályás ballal a kapu bal oldalába helyezett (4-3). A mindent eldöntő sorozatban Gidman betalált (4-4), Gömöri pedig eldönthette volna a továbbjutást, ám jobbal a bal kapufa mellé lőtt.

Következett a szétlövés, a hatodik körben Albiston bal oldalra tartó lövését Disztl bravúrral védte. Az újabb sorsdöntő tizenegyeshez Vadász állt, oda, s félmagasan a kapu bal oldalába vágta a továbbjutást jelentő gólt (5-4)!

"A mérkőzés előtt azt mondtam az öltözőben, hogy egygólos hátrányt a világ legjobb csapata ellen is be lehet hozni. Rúgjanak egy gólt, és akkor a 11-eseknél minden megtörténhet... Szívből köszönöm ezt a gyönyörű estét, a felejthetetlen százhúsz és egynéhány percet, amely remélem, minden magyar sportbarátnak emlékezetes marad. Az biztos, hogy én sohasem felejtem el!" - nyilatkozta meghatottan Kovács Ferenc.

Elődöntő: Zeljeznicar Sarajevo
Már senkit sem hatott meg, hogy a kupameccs előtti főpróba milyen, április 6-án, Békéscsabán mindössze 0-0-ra futotta a Vidi erejéből. A csapat már az újabb jugoszláv ellenfélre, a Zeljeznicarra összpontosított.

A szarajevóiak mestere, az azóta világhírűvé vált Ivica Osim reménykedett a továbbjutásban. "Tiszteljük a Videotont, ezt az érzést csak megerősítette bennünk a Manchester United legyőzésével. Mégis úgy vélem, hogy a két mérkőzés alapján mi leszünk a továbbjutók. A döntő egyáltalán nem tűnik álomnak számunkra."

1985. április 10.
UEFA-kupa, elődöntő, 1. mérkőzés
Videoton - Zeljeznicar Sarajevo 3-1 (2-1)
Székesfehérvár, 30 ezer néző
v.: Ioan (román)
Videoton: Disztl P. - Végh, Disztl L., Csuhay, Horváth - Burcsa, Wittmann, Vadász - Palkovics (Vaszil, 67.), Szabó, Gyenti (Borsányi, 64.)
Zeljeznicar: Skrba - Komsic, Capljic, Sabanadzovic, Cilic - Baljic, Bazderevic, Skoro - Bahtic, Mihajlovic, Samardzija
gól: Burcsa (7.), Disztl L. (20.), Vadász (83.), illetve Skoro (21.)

A találkozó kellően izgalmasan alakult, Burcsa és Disztl László góljaival 20 perc alatt kétgólos előnyre tett szert a magyar csapat, ám Skoro gólja visszahozta a vendégek reményét. Még Kovács mester is azt nyilatkozta, szíve szerint tapsolt volna a vendégtalálatnak, ha nem éppen ellenük rúgja.

A támadósor gyengébb játékára magyarázat lehet, hogy Májer nem tudta vállalni a játékot, helyén Gyenti kezdett, a hajrában azonban Vadász bombagólja megnyugtató 3-1-es előnyt eredményezett. De a Népsport szakírói jól tudták: "A kétgólos előny még nem jelent továbbjutást".

Az újabb kupameccs előtti bajnoki döntetlen (2-2 a Fradival) akár kabalaként is hathatott, igaz, a szerencsére ezúttal szükség is volt.

1985. április 24.
UEFA-kupa, elődöntő, visszavágó
Zeljeznicar Sarajevo - Videoton 2-1 (1-0)
Szarajevó, 25 ezer néző
v.: Pauly (NSZK-beli)
Zeljeznicar: Skrba - Berjan, Capljic, Sabanadzovic, Komsic - Skoro, Bazderevic, Baljic - Bahtic, Curic (Cilic, 83.), Samardzija
Videoton: Disztl P. - Borsányi, Disztl L., Csuhay, Horváth - Burcsa, Végh, Wittmann, Vadász - Palkovics, Szabó
gól: Bahtic (5.), Cunc (73.), illetve Csuhay (88.)

A meccs magyar szempontból rosszul kezdődött: Bahtic már az ötödik percben megszerezte a vezetést, de a félidőt még kibírta a Videoton egygólos hátrányban. A második játékrész elején Basderevic szabadrúgása után Bahtic helyzetét védte bravúrral Disztl Péter, majd negyedórával később a csatár az üres kapuba sem talált be.

A 73. percben aztán a magyar válogatott kapus is bakizott, Bahtic beadását ugyanis éppen Samardzijára ütötte, róla Curic elé pattant, aki három méterről nem hibázott. 2-0-lal a Fehérvárott szerzett idegenbeli gólnak köszönhetően már a jugoszláv csapat számított továbbjutónak. Mindent megpróbált a Videoton, s a 88. percben a védősorból előrelopakodó Csuhay nyolcméteres lövése Skrba kapus kezéről pattant a hálóba.

"Minden dühöm, reményem benne volt a lövésben. Aztán már csak arra emlékeztem, rajtam csüng mindenki. A tanulság? Soha nem szabad feladni" - vélekedett Csuhay, akinek gólja továbbjutást ért.

"A Videoton most is akkor fordított, amikor már mindenki feladta" - írta a Népsport másnapi száma. De meg kell jegyezni: más idők jártak még akkor a sportnapilapnál is, a főcím ugyanis az UEFA-kupa-döntő ellenére nem a futballt illette meg, hanem a mexikóvárosi légfegyveres vb-n bronzérmet szerző női puskás csapatot...

Döntő: Real Madrid
A fináléba ugyan mindenki az olasz Intert várta, a milánói együttes azonban a hazai 2-0-s sikert követően 3-0-ra kapott ki a Santiago Bernabéu-stadionban, így a Real Madrid jutott a döntőbe. A spanyol együttes - amelyre az Eb-2. válogatott épült - hihetetlen nevekkel rendelkezett, Chendo, Sanchis, Camacho, Gallego, Michel, Butragueno, Juanito és Santillana mellett ráadásul ott volt a csapatban a későbbi argentin világbajnok csatár, Jorge Valdano és az Európa-bajnok, világbajnoki ezüstérmes német védő, Uli Stielike.

Ennek ellenére nem tűnhetett irreális álomnak egy esetleges hazai siker: a Madrid ugyanis a sorozatban nem tündökölt idegen pályákon: az osztrák Swarovski Wacker (0-2), a jugoszláv NK Rijeka (1-3), a belga Anderlecht (0-3) és a már említett Inter (0-2) is legyőzte a királyi gárdát.

A Videoton sajnos nem...

1985. május 8.
UEFA-kupa, döntő, 1. mérkőzés
Videoton - Real Madrid 0-3 (0-1)
Székesfehérvár, 35 ezer néző
v.: Vautrot (francia)
Videoton: Disztl P. - Borsányi, Disztl L., Csuhay, Horváth - Palkovics, Végh, Wittman, Vadász - Novath (Gyenti, 62), Burcsa
Real Madrid: Miguel Angel- Chendo, Sanchis, Stielike, Camacho - San José, Gallego, Michel - Butragueno (Juanito, 80.), Santillana (Salguero, 86.), Valdano
gól: Michel (31.), Santillana (77.), Valdano (90.)

"A 32. percben a vendégegyüttes az első valamirevaló akcióját máris góllal fejezte be! Történt, hogy a jobb oldalon Novath könnyelműen elvesztette a labdát. Chendo a jobbösszekötő helyén helyezkedő Butragueno felé játszott, előle az egyik fehérvári védő röviden mentett, a labda így Gallegóhoz került. A spanyol középpályás jobbal magasan a balösszekötő helyén érkező Michel elé ívelt, aki a lehulló labdát 12 méterről ballal, egyből, óriási erővel a kapu bal oldalába bombázta. 1-0."

A hajrában aztán végleg eldőlt minden: előbb a 77. percben Michel beadását Santillana az ötösről bólintotta a kapuba, majd amikor már mindenki a hármas sípszót várta, Michel újabb gólpasszát Valdano 9 méterről értékesítette.

0-3, az első meccs után azért némi optimizmust még sugallt a sportnapilap címe: "Alig van remény a visszavágón".

1985. május 22.
UEFA-kupa, döntő, visszavágó
Real Madrid - Videoton 0-1 (0-0)
Madrid, Bernabéu-stadion, 98 ezer néző
v.: Ponnet (belga)
Real Madrid: Miguel Angel - Chendo, Stielike, Camacho, Sanchis - San José, Butragueno, Michel - Santillana, Gallego, Valdano (Juanito, 57.)
Videoton: Disztl P. - Csuhay, Horváth, Disztl L., Végh - Burcsa, Májer, Csongrádi (Wittmann, 57.) - Szabó, Vadász, Novath (Palkovics, 51.)
gól: Májer (86.)

A visszavágón aztán kisebbfajta csoda történt. Már az is meglepő volt, hogy a sérüléssel bajlódó Májer végül vállalta a szereplést, s az apró termetű szélső később főszereplővé lépett elő.

A találkozó 8. percében Végh lerántotta Butraguenót, Valdano büntetőjét azonban Disztl Péter szögletre ütötte, majd a nagy nyomás közepette a 76. percben Santillana gólját les miatt érvénytelenítette a játékvezető.

A 86. percben aztán jött a csoda: "Wittmann ment el a jobb szélen, beadása Sanchisról a jobbösszekötő helyén álló Májer elé pattant. A csatár egyből lőtt, s a labda bombaként vágódott a bal felső sarokba."

A végén még Butragueno is lesről talált a hálóba, így maradt a világra szóló eredmény: 0-1. "A spanyoloké a kupa, de a fehérváriak győztek a Bernabéuban" - summázta a finálét a Népsport, kiemelve, nagyon kevés csapatnak adatott meg, hogy nyerjen a Bernabéuban.

Soha azóta nem sikerült magyar klubcsapatnak ilyen sikert elérnie.

A góllövőlista élén Szabó és Edin Bahtic (Zeljeznicar) végzett 7-7 találattal, a vert mezőnyben olyan világklasszisok voltak, mint a hatgólos Garry Bannister (Queen's Park Rangers), vagy az öt találatot elérő Marco van Basten (Ajax), Karl-Heinz Rummenige (Inter) és Carlos Santillana (Real).

A fináléba ugyan mindenki az olasz Intert várta, a milánói együttes azonban a hazai 2-0-s sikert követően 3-0-ra kapott ki a Santiago Bernabéu-stadionban, így a Real Madrid jutott a döntőbe. A spanyol együttes - amelyre az Eb-2. válogatott épült - hihetetlen nevekkel rendelkezett, Chendo, Sanchis, Camacho, Gallego, Michel, Butragueno, Juanito és Santillana mellett ráadásul ott volt a csapatban a későbbi argentin világbajnok csatár, Jorge Valdano és az Európa-bajnok, világbajnoki ezüstérmes német védő, Uli Stielike.

Ennek ellenére nem tűnhetett irreális álomnak egy esetleges hazai siker: a Madrid ugyanis a sorozatban nem tündökölt idegen pályákon: az osztrák Swarovski Wacker (0-2), a jugoszláv NK Rijeka (1-3), a belga Anderlecht (0-3) és a már említett Inter (0-2) is legyőzte a királyi gárdát.

A Videoton sajnos nem...

1985. május 8.
UEFA-kupa, döntő, 1. mérkőzés
Videoton - Real Madrid 0-3 (0-1)
Székesfehérvár, 35 ezer néző
v.: Vautrot (francia)
Videoton: Disztl P. - Borsányi, Disztl L., Csuhay, Horváth - Palkovics, Végh, Wittman, Vadász - Novath (Gyenti, 62), Burcsa
Real Madrid: Miguel Angel- Chendo, Sanchis, Stielike, Camacho - San José, Gallego, Michel - Butragueno (Juanito, 80.), Santillana (Salguero, 86.), Valdano
gól: Michel (31.), Santillana (77.), Valdano (90.)

"A 32. percben a vendégegyüttes az első valamirevaló akcióját máris góllal fejezte be! Történt, hogy a jobb oldalon Novath könnyelműen elvesztette a labdát. Chendo a jobbösszekötő helyén helyezkedő Butragueno felé játszott, előle az egyik fehérvári védő röviden mentett, a labda így Gallegóhoz került. A spanyol középpályás jobbal magasan a balösszekötő helyén érkező Michel elé ívelt, aki a lehulló labdát 12 méterről ballal, egyből, óriási erővel a kapu bal oldalába bombázta. 1-0."

A hajrában aztán végleg eldőlt minden: előbb a 77. percben Michel beadását Santillana az ötösről bólintotta a kapuba, majd amikor már mindenki a hármas sípszót várta, Michel újabb gólpasszát Valdano 9 méterről értékesítette.

0-3, az első meccs után azért némi optimizmust még sugallt a sportnapilap címe: "Alig van remény a visszavágón".

1985. május 22.
UEFA-kupa, döntő, visszavágó
Real Madrid - Videoton 0-1 (0-0)
Madrid, Bernabéu-stadion, 98 ezer néző
v.: Ponnet (belga)
Real Madrid: Miguel Angel - Chendo, Stielike, Camacho, Sanchis - San José, Butragueno, Michel - Santillana, Gallego, Valdano (Juanito, 57.)
Videoton: Disztl P. - Csuhay, Horváth, Disztl L., Végh - Burcsa, Májer, Csongrádi (Wittmann, 57.) - Szabó, Vadász, Novath (Palkovics, 51.)
gól: Májer (86.)

A visszavágón aztán kisebbfajta csoda történt. Már az is meglepő volt, hogy a sérüléssel bajlódó Májer végül vállalta a szereplést, s az apró termetű szélső később főszereplővé lépett elő.

A találkozó 8. percében Végh lerántotta Butraguenót, Valdano büntetőjét azonban Disztl Péter szögletre ütötte, majd a nagy nyomás közepette a 76. percben Santillana gólját les miatt érvénytelenítette a játékvezető.

A 86. percben aztán jött a csoda: "Wittmann ment el a jobb szélen, beadása Sanchisról a jobbösszekötő helyén álló Májer elé pattant. A csatár egyből lőtt, s a labda bombaként vágódott a bal felső sarokba."

A végén még Butragueno is lesről talált a hálóba, így maradt a világra szóló eredmény: 0-1. "A spanyoloké a kupa, de a fehérváriak győztek a Bernabéuban" - summázta a finálét a Népsport, kiemelve, nagyon kevés csapatnak adatott meg, hogy nyerjen a Bernabéuban.

Soha azóta nem sikerült magyar klubcsapatnak ilyen sikert elérnie.

A góllövőlista élén Szabó és Edin Bahtic (Zeljeznicar) végzett 7-7 találattal, a vert mezőnyben olyan világklasszisok voltak, mint a hatgólos Garry Bannister (Queen's Park Rangers), vagy az öt találatot elérő Marco van Basten (Ajax), Karl-Heinz Rummenige (Inter) és Carlos Santillana (Real).
A fináléba ugyan mindenki az olasz Intert várta, a milánói együttes azonban a hazai 2-0-s sikert követően 3-0-ra kapott ki a Santiago Bernabéu-stadionban, így a Real Madrid jutott a döntőbe. A spanyol együttes - amelyre az Eb-2. válogatott épült - hihetetlen nevekkel rendelkezett, Chendo, Sanchis, Camacho, Gallego, Michel, Butragueno, Juanito és Santillana mellett ráadásul ott volt a csapatban a későbbi argentin világbajnok csatár, Jorge Valdano és az Európa-bajnok, világbajnoki ezüstérmes német védő, Uli Stielike.

Ennek ellenére nem tűnhetett irreális álomnak egy esetleges hazai siker: a Madrid ugyanis a sorozatban nem tündökölt idegen pályákon: az osztrák Swarovski Wacker (0-2), a jugoszláv NK Rijeka (1-3), a belga Anderlecht (0-3) és a már említett Inter (0-2) is legyőzte a királyi gárdát.

A Videoton sajnos nem...

1985. május 8.
UEFA-kupa, döntő, 1. mérkőzés
Videoton - Real Madrid 0-3 (0-1)
Székesfehérvár, 35 ezer néző
v.: Vautrot (francia)
Videoton: Disztl P. - Borsányi, Disztl L., Csuhay, Horváth - Palkovics, Végh, Wittman, Vadász - Novath (Gyenti, 62), Burcsa
Real Madrid: Miguel Angel- Chendo, Sanchis, Stielike, Camacho - San José, Gallego, Michel - Butragueno (Juanito, 80.), Santillana (Salguero, 86.), Valdano
gól: Michel (31.), Santillana (77.), Valdano (90.)

"A 32. percben a vendégegyüttes az első valamirevaló akcióját máris góllal fejezte be! Történt, hogy a jobb oldalon Novath könnyelműen elvesztette a labdát. Chendo a jobbösszekötő helyén helyezkedő Butragueno felé játszott, előle az egyik fehérvári védő röviden mentett, a labda így Gallegóhoz került. A spanyol középpályás jobbal magasan a balösszekötő helyén érkező Michel elé ívelt, aki a lehulló labdát 12 méterről ballal, egyből, óriási erővel a kapu bal oldalába bombázta. 1-0."

A hajrában aztán végleg eldőlt minden: előbb a 77. percben Michel beadását Santillana az ötösről bólintotta a kapuba, majd amikor már mindenki a hármas sípszót várta, Michel újabb gólpasszát Valdano 9 méterről értékesítette.

0-3, az első meccs után azért némi optimizmust még sugallt a sportnapilap címe: "Alig van remény a visszavágón".

1985. május 22.
UEFA-kupa, döntő, visszavágó
Real Madrid - Videoton 0-1 (0-0)
Madrid, Bernabéu-stadion, 98 ezer néző
v.: Ponnet (belga)
Real Madrid: Miguel Angel - Chendo, Stielike, Camacho, Sanchis - San José, Butragueno, Michel - Santillana, Gallego, Valdano (Juanito, 57.)
Videoton: Disztl P. - Csuhay, Horváth, Disztl L., Végh - Burcsa, Májer, Csongrádi (Wittmann, 57.) - Szabó, Vadász, Novath (Palkovics, 51.)
gól: Májer (86.)

A visszavágón aztán kisebbfajta csoda történt. Már az is meglepő volt, hogy a sérüléssel bajlódó Májer végül vállalta a szereplést, s az apró termetű szélső később főszereplővé lépett elő.

A találkozó 8. percében Végh lerántotta Butraguenót, Valdano büntetőjét azonban Disztl Péter szögletre ütötte, majd a nagy nyomás közepette a 76. percben Santillana gólját les miatt érvénytelenítette a játékvezető.

A 86. percben aztán jött a csoda: "Wittmann ment el a jobb szélen, beadása Sanchisról a jobbösszekötő helyén álló Májer elé pattant. A csatár egyből lőtt, s a labda bombaként vágódott a bal felső sarokba."

A végén még Butragueno is lesről talált a hálóba, így maradt a világra szóló eredmény: 0-1. "A spanyoloké a kupa, de a fehérváriak győztek a Bernabéuban" - summázta a finálét a Népsport, kiemelve, nagyon kevés csapatnak adatott meg, hogy nyerjen a Bernabéuban.

Soha azóta nem sikerült magyar klubcsapatnak ilyen sikert elérnie.

A góllövőlista élén Szabó és Edin Bahtic (Zeljeznicar) végzett 7-7 találattal, a vert mezőnyben olyan világklasszisok voltak, mint a hatgólos Garry Bannister (Queen's Park Rangers), vagy az öt találatot elérő Marco van Basten (Ajax), Karl-Heinz Rummenige (Inter) és Carlos Santillana (Real).

Mi lett velük?
Disztl Péter: a Vasas és a válogatott kapusedzője.

Koszta János: az Újpest kapusedzője, a Veresegyház VSK csapatában még véd.

Borsányi István: egy kft.-nél dolgozik, utánpótlásedzőként Fehérváron pedig az 1994-es korcsoportot edzi

Disztl László: az NB III-as Mór futballcsapatának vezetőedzője

Csuhay József: a 11-szeres válogatott labdarúgó az MLSZ Heves megyei instruktora, jelenleg utánpótlásedző, az Egri Focisuli SE elnöke

Horváth Gábor: egy kft.-nél dolgozik, Kőszárhegyen edző, fia a Fehérvár FC játékosa.

Palkovics István: a vendéglátóiparban dolgozik.

Végh Tibor: utánpótlásedző Sopronban.

Wittman Géza: egy osztrák cég alkalmazottja.

Novath György: egy építőipari kft. alkalmazottja.

Gyenti László: kereskedő, Cecén még futballozik.

Burcsa Győző: Sopronban él, kereskedő.

Csongrádi László: az FC Fehérvárnál utánpótlás-igazgató.

Vadász Imre: egy sportcégnél dolgozik, utánpótlásedző Fehérváron.

Szabó József: a Fehérvár utánpótláscsapatainak technikai vezetője.

Gömöri Ottó: Hatvanban edző.

Vaszil Gyula: a vendéglátásban dolgozik.

Faddi Máté: mezőgazdasági kereskedő, még futballozik.

Májer Lajos: 1998 márciusában elhunyt.

Kovács Ferenc (edző): nyugdíjas.

UEFA-kupa, 1984-85
első forduló (szeptember 18. - október 1.)
Videoton - Dukla Praha 1-0 (0-0)
Dukla Praga - Videoton 0-0

Manchester United - Rába ETO 3-0 (2-0)
Rába ETO - Manchester United 2-2 (0-1)

KR Reykjavík - Queen's Park Rangers 0-3 (0-1)
Queen's Park Rangers - KR Reykjavik 4-0 (3-0)

Bohemians Dublin - Glasgow Rangers 3-2 (2-2)
Glasgow Rangers - Bohemians Dublin 2-0 (0-0)

Glentoran Belfast - Standard Liege 1-1 (1-0)
Standard Liege - Glentoran Belfast 2-0 (1-0)

AIK Solna - Dundee United 1-0 (1-0)
Dundee United - AIK Solna 3-0 (0-0)

Anderlecht - Werder Bremen 1-0 (0-0)
Werder Bremen - Anderlecht 2-1 (0-0)

Betis - Craiova 1-0 (0-0)
Craiova - Betis 1-0 (0-0, 1-0, 1-0) - büntetőkkel 5-3

Bohemians Praha - Apollon Limassol 6-1 (3-0)
Apollon Limassol - Bohemians Praha 2-2 (0-1)

Dukla Banska Bystrica - Borussia Mönchengladbach 2-3 (1-1)
Borussia Mönchengladbach - Dukla Banska Bystrica 4-1 (1-0)

Dinamo Minszk - HJK Helsinki 4-0 (3-0)
HJK Helsinki - Dinamo Minszk 0-6 (0-4)

Fenerbahce - Fiorentina 0-1 (0-1)
Fiorentina - Fenerbahce 2-0 (1-0)

1.FC Köln - Pogon Szczecin 2-1 (0-1)
Pogon Szczecin - 1.FC Köln 0-1 (0-0)

1. FC Lokomotiv Leipzig - Lilleström 7-0 (2-0)
Lilleström - 1.FC Lokomotiv Lepizig 3-0 (1-0)

AS Monaco - CSZKA Szófia 2-2 (2-2)
CSZKA Szófia - AS Monaco 2-1 (2-0)

Nottingham Forest - Club Bruges KV 0-0
Club Bruges KV - Nottingham Forest 1-0 (0-0)

Odense - Szpartak Moszkva 1-5 (1-2)
Szpartak Moszkva - Odense 2-1 (1-1)

Olimpiakosz Pireusz - Neuchatel Xamax 1-0 (1-0)
Neuchatel Xamax - Olimpiakosz Pireusz 2-2 (1-0)

Östers IF Växjö - LASK Linz 0-1 (0-0)
LASK Linz - Östers IF Växjö 1-0 (1-0)

Paris St. Germain - Hearts 4-0 (2-0)
Hearts - Paris St. Germain 2-2 (1-1)

Real Madrid - Swarovski Wacker 5-0 (2-0)
Swarovski Wacker - Real Madrid 2-0 (1-0)

FC Sion - Atlético Madrid 1-0 (0-0)
Atlético Madrid - FC Sion 2-3 (2-3)

DFS Sliven - Zeljeznicar Sarajevo 1-0 (0-0)
Zeljeznicar Sarajevo - DFS Sliven 5-1 (2-1)

Southampton - Hamburg 0-0
Hamburg - Southampton 2-0 (0-0)

Sporting Braga - Tottenham Hotspur 0-3 (0-3)
Tottenham Hotspur - Sporting Braga 6-0 (3-0)

Sporting Lisbona - AJ Auxerre 2-0 (0-0)
AJ Auxerre - Sporting Lisboa 2-2 (1-0, 2-0, 2-1)

Real Valladolid - NK Rijeka 1-0 (0-0)
NK Rijeka - Real Valladolid 4-1 (2-1)

Vorwärts Frankfurt - PSV Eindhoven 2-0 (1-0)
PSV Eindhoven - Vorwärts Frankfurt 3-0 (2-0)

Rabat Ajax - Partizan Beograd 0-2 (0-0)
Partizan Beograd - Rabat Ajax 2-0 (1-0)

RB Differdange - Ajax Amsterdam 0-0
Ajax Amsterdam - RB Differdange 14-0 (5-0)

Widzew Lódz - Aarhus GF 2-0 (1-0)
Aarhus GF - Widzew Lódz 1-0 (1-0)

Sportul Studentesc - Internazionale 1-0 (0-0)
Internazionale - Sportul Studentesc 2-0 (2-0)

második forduló (október 24. - november 7.)
Paris St. Germain - Videoton 2-4 (0-2)
Videoton - Paris St. Germain 2-0 (2-0) - félbeszakadt
Videoton - Paris St. Germain 1-0 (0-0)

Ajax Amsterdam - Bohemians Praha 1-0 (1-0)
Bohemians Praga - Ajax Amsterdam 1-0 (0-0, 1-0, 1-0) p 4-2

Borussia Mönchengladbach - Widzew Lódz 3-2 (2-0)
Widzew Lódz - Borussia Mönchengladbach 1-0 (0-0)

Club Bruges KV - Tottenham Hotspur 2-1 (1-0)
Tottenham Hotspur - Club Bruges KV 3-0 (3-0)

Fiorentina - Anderlecht 1-1 (1-1)
Anderlecht - Fiorentina 6-2 (1-0)

Hamburg - CSZKA Szófia 4-0 (2-0)
CSZKA Szófia - Hamburg 1-2 (0-1)

Internazionale - Glasgow Rangers 3-0 (1-0)
Glasgow Rangers - Internazionale 3-1 (2-1)

LASK Linz - Dundee United 1-2 (1-1)
Dundee United - LASK Linz 5-1 (2-1)

1. FC Lokomotive Lepzig - Szpartak Moszkva 1-1 (0-1)
Szpartak Moszkva - 1.FC Lokomotive Lepizig 2-0 (1-0)

PSV Eindhoven - Manchester United 0-0
Manchester United - PSV Eindhoven 1-0 (0-0, 0-0, 1-0)

Queen's PR - Partizan Belgrad 6-2 (3-2)
Partizan Belgrad - Queen's PR 4-0 (2-0)

NK Rijeka - Real Madrid 3-1 (2-0)
Real Madrid - NK Rijeka 3-0 (0-0)

Sporting Lisboa - Dinamo Minszk 2-0 (0-0)
Dinamo Minszk - Sporting Lisboa 2-0 (2-0, 2-0, 2-0) - büntetőkkel 5-3

Standard Liege - 1. FC Köln 0-2 (0-1)
l. FC Köln - Standard Liege 2-1 (1-0)

Craiova - Olimpiakosz 1-0 (1-0)
Olimpiakosz - Craiova 0-1 (0-0)

Zeljeznicar - FC Sion 2-1 (1-0)
FC Sion - Zeljeznicar 1-1 (0-0)

harmadik forduló (november 28-december 12.)
Videoton - Partizan 5-0 (1-0)
Partizan - Videoton 2-0 (2-0)

Anderlecht - Real Madrid 3-0 (0-0)
Real Madrid - Anderlecht 6-1 (4-1)

Szpartak Moszkva - 1. FC Köln 1-0 (1-0)
1. FC Köln - Szpartak Moszkva 2-0 (1-0)

Craiova - Zeljeznicar 2-0 (2-0)
Zeljeznicar Sarajevo - Craiova 4-0 (2-0)

Hamburg - Internazionale 2-1 (1-0)
Internazionale - Hamburg 1-0 (0-0)

Widzew Lódz - Dinamo Minszk 0-2 (0-1)
Dinamo Minszk - Widzew Lódz 0-1 (0-1)

Tottenham Hotspur - Bohemians Praga 2-0 (1-0)
Bohemians Praga - Tottenham Hotspur 1-1 (0-1)

Manchester United - Dundee United 2-2 (1-0)
Dundee United - Manchester United 2-3 (1-2)

negyeddöntő (március 6-20.)
Manchester United - Videoton 1-0 (0-0)
Videoton - Manchester United 1-0 (1-0, 1-0, 1-0) - büntetőkkel 5-4

Internazionale - 1. FC Köln 1-0 (0-0)
1. FC Köln - Internazionale 1-3 (0-1)

Tottenham Hotspur - Real Madrid 0-1 (0-1)
Real Madrid - Tottenham Hotspur 0-0

Zeljeznicar - Dinamo Minszk 2-0 (0-0)
Dinamo Minszk - Zeljeznicar 1-1 (1-1)

elődöntő (április 10-24.)

Videoton - Zeljeznicar 3-1 (2-1)
Zeljeznicar - Videoton 2-1 (1-0)

Internazionale - Real Madrid 2-0 (1-0)
Real Madrid - Internazionale 3-0 (2-0)

döntő
1985. május 8.
Videoton SC - Real Madrid 0-3 (0-1)

1985. május 22.
Real Madrid - Videoton 0-1 (0-0)

Magyar klubok európai döntői
1965 - VVK: aranyérmes a Ferencváros
1965. 06. 23
Juventus - Ferencváros 0-1 (0-0)
Torino, 25 ezer néző
v.: Dienst (svájci)
Juventus: Anzolin - Gon, Sarli, Bercellmo, Castano - Leoncini, Stacchini, Del Sol, Combin, Mazzia, Memchelli
Ferencváros: Géczi - Novák, Horváth, Juhász, Mátrai - Orosz, Karába Varga, Albert, Rákosi, Fenyvesi
gól: Fenyvesi (74.)

(FTC: Albert Flórián, Dalnoki Jenő, Fenyvesi II József, Fenyvesi Máté, Friedmanszky Zoltán, Géczi István, Havasi Sándor, Horváth László, Juhász István, Karába János, Kökény József, Mátrai Sándor, Novák Dezső, Orosz Pál, Perecsi Tibor, Rákosi Gyula, Rátkai László, Varga Zoltán, Vilezsál Oszkár - edző: Mészáros József)

1964 - KEK: ezüstérmes az MTK
1964. 05. 13.
Sporting Lisboa - MTK 3-3 (1-1, 3-3, 3-3)
Brüsszel, Heysel-stadion, 13 ezer néző
v.: van Nufiel (belga)
Sporting: Carvalho - Gomes, Alexandre Baptista, José Carlos - Moráis, Mendes - Osvaldo, Mascarenhas, Figueiredo, Géo Carvalho, Bé Bocaleri
MTK: Kovalik - Keszler, Danszky, Jeszensky - Nagy, Kovács - Sándor, Vasas, Bödör, Kuti, Halápi
gól: Mascarenhas (40.), Figueiredo (48., 81.), illetve Sándor (19.), Kuti (70., 72.)

megismételt döntő
1964. 05. 15.
Sporting Lisboa - MTK 1-0 (1-0)
Antwerpen, Bosuilstadion, 13 ezer néző
v.: Versyp (belga)
Sporting: Carvalho - Gomes, Alexandre Baptista, José Carlos - Perides, Mendes - Osvaldo, Mascarenhas, Figueiredo, Géo Carvalho, Moráis
MTK: Kovalik - Keszler, Danszky, Jeszensky - Nagy, Kovács - Sándor, Vasas, Bödör, Kuti, Halápi
gól: Moráis (20.)

(MTK: Bánkúti László, Bodor László, Danszky József, Dinnyés Illés, Halápi István, Jenei István, Keszei György, Kovács III Ferenc, Kovalik Ferenc, Kuti István, Laczkó Mihály, Nagy István, Sándor Károly, Szimcsák I. István, Takács László, Török József, Vasas Mihály - edző: Volentik Béla)

1968 - VVK: ezüstérmes az FTC
1968. 08. 07.
Leeds United - Ferencváros 1-0 (1-0)
Leeds, Eiland Road, 25 300 néző
v.: Scheurer (svájci)
Leeds: Sprake - Reaney, J. Charlton, Hunter, Cooper - Bremner, Giles - Madeley, M. Jones (Belfitt, a szünetben), Lorimer, E. Gray (Greenhoff, a szünetben)
Ferencváros: Géczi - Novák, Páncsics, Havasi, Juhász - Szűcs, Szőke - Varga, Albert, Rákosi, Fenyvesi (Bálint, a szünetben)
gól: Jones (41.)

1968. 09. 11.
Ferencváros - Leeds United 0-0
Népstadion, 75 ezer néző
v.: Schulenburg (osztrák)
Ferencváros: Géczi - Novák, Páncsics, Havasi, Juhász - Szűcs, Szőke (Karába, a szünetben) - Varga, Albert, Rákosi, Katona
Leeds: Sprake - Reaney, J. Charlton, Hunter, Cooper - Bremner, O'Grady - Madeley, M. Jones, Lorimer, Hibbitt (Bates, a szünetben)

(FTC: Albert Flórián, Bálint László, Branikovits László, Fenyvesi Máté, Géczi István, Havasi Sándor, Horváth László, Juhász István, Karába János, Katona Sándor, Mátrai Sándor, Novák Dezső, Páncsics Miklós, Rákosi Gyula, Szőke István, Szűcs Lajos, Takács Béla, Varga Zoltán - edző: Mészáros József)

1969 - VVK: ezüstérmes az Újpesti Dózsa
1969. 05. 29.
Newcastle United - Újpesti Dózsa 3-0 (0-0)
Newcastle, St. James Park, 59 500 néző
v.: Hannet (belga)
Newcastle: McFaul - Craig, Clark, Gibb, Burton - Moncur, Scott - B. Robson, Davies, Arentoft, Sinclair (Foggon, 75.)
Újpest: Szentmihályi - Káposzta, Solymosi, Bánkúti, Dunai III - Noskó, Fazekas - Göröcs, Bene, Dunai II, Zámbó
gól: Moncur (69., 72.), Scott (83.)

1969. 06. 11.
Újpesti Dózsa - Newcastle United 2-3 (2-0)
Népstadion, 18 ezer néző
v.: Heymann (svájci)
Újpest: Szentmihályi - Káposzta, Solymosi, Bánkúti, Dunai III - Noskó, Fazekas - Göröcs, Bene, Dunai II, Zámbó
Newcastle: McFaul - Craig. Clark, Gibb, Burtoti - Moncur, Scott (Foggon, 76.) - B. Robson, Davies, Arentoft, Sinclair
gól: Bene (28.), Göröcs (31.), illetve Moncur (46.), Arentoft (50.), Scott (75.)

(Újpesti Dózsa: Bánkúti István, Bene Ferenc, Borbély László, Dunai III. Ede, Dunai III. Antal, Fazekas László, Göröcs János, Horváth József, Juhász Péter, Káposzta Benő, Kuharszki Béla, Nagy László, Noskó Ernő, Nyirő Sándor, Solymosi Ernő, Szentmihályi Antal, Zámbó Sándor - edző: Baróti Lajos)

1975 - KEK: ezüstérmes az FTC
1975. 05. 14.
Dinamo Kijev - Ferencváros 3-0 (2-0)
Basel, Sankt Jakob-stadion, 11 ezer néző
v.: Davidson (skót)
Dinamo: Rudakov - Trosin, Matyvijenko, Resko, Fomenko - Muntjan, Konkov, Burjak, Kolotov - Onyiscsenko, Blohin
Ferencváros: Géczi - Martos, Pataki, Rab, Megyesi - Juhász, Szabó, Nyilasi (Onhausz, 60.), Mucha - Máté, Magyar
gól: Onyiscsenko (18., 39.), Blohin (67.)

(FTC: Bálint László, Branikovits László, Ebedli Zoltán, Eipel Ferenc, Géczi István, Juhász István, Kelemen Gusztáv, Magyar István, Martos Győző, Máté János, Megyesi István, Mucha József, Nyilasi Tibor, Onhausz Tibor, Pataki Miklós, Pusztai László, Rab Tibor, Szabó Ferenc, Takács László - edző: Dalnoki Jenő)

1985 - UEFA-kupa: ezüstérmes a Videoton
(Videoton: Borsányi István, Burcsa Győző, Csongrádi Ferenc, Csuhay József, Disztl László, Disztl Péter, Faddi Máté, Gömöri Ottó, Gyenti László, Horváth Gábor, Koszta János, Májer Lajos, Novath György, Palkovics István, Szabó József, Vadász Imre, Vaszil Gyula, Végh Tibor, Wittman Géza - edző: Kovács Ferenc)

[LHP.HU]

2005.05.08. 11:50

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

Legfrissebb hirek