HIRDETÉS
HIRDETÉS

HÍREK > KÜLFÖLD > Harmadszor is győzött Tony Blair munkáspártja

t: 232

Harmadszor is győzött Tony Blair munkáspártja

Ez kevesebb mint fele az eddigi 161 fős többségnek, ami 32 százalékos visszaesést jelent. Előretörtek viszont a konzervatívok, akik ötödével növelték mandátumaik számát. A pártvezetők közül Tony Blair, és Michael Howard is nyert saját megyéjében. A választások másik nyertese a liberális párt, amelyik szintén 10 százalékkal több képviselői helyet nyert idén, mint négy évvel ezelőtt.

Tony Blair 2009-ig megtarthatja a Downing Street 10 kulcsait. A munkáspárt főhadiszállásán megkezdődött az ünneplés.

Tony Blair: "Kemény munkát végeztünk az elmúlt hetekben, de megérte. A választók tudtunkra adták: tovább akarnak haladni az eddigi úton. A modern kor részévé kell tennünk mindazokat a szociális értékeket, amikben hiszünk. Mert a munkának nincs vége."

Sőt, a neheze még csak most jön. A munkáspárt nyert ugyan, de a parlamenti többsége majdnem 100 fővel csökkent. A konzervatív képviselők száma viszont 20 százalékkal nőtt.

Michael Howard: "Mr. Blair megszerezte a harmadik ciklust is. Ezért szeretnék neki gratulálni. Azonban hozzáteszem: itt az idő, hogy beváltsa az ígéreteit, hogy ne csak beszéljen, de cselekedjen is. A választási eredmény azonban azt is mutatja: a konzervatív párt magához tért. A jövőben sokkal erősebb ellenzéke leszünk a munkáspártnak."

És nem csak a konzervatívok. A liberális demokrata párt szintén 11 képviselővel többet küldhet a parlamentbe. Hiába nyert tehát Blair, minden bizonnyal karrierjének legnehezebb miniszterelnöksége következik.

Tony Blair az első munkáspárti miniszterelnök, aki sorozatban háromszor szerzi meg a kormányfői posztot. A politikus, aki előbb a munkáspártot, majd Nagy-Britanniát újította meg, újabb 4 évig maradhat a Downing Street 10 lakója.

A skót származású Tony Blair Ediburgh-ban született. Édesapja még a konzervatív pártnál dolgozott. Blair ügyvédnek tanult, bár a 60-as évek végén még rockgitárosként volt ismert. A munkáspártba a 70-es évek elején lépett be. Először 1975-ben indult a választásokon, az angol - skót határon fekvő Sedgefield városában.

A 80-as évek munkáspárti árnyékkormányaiban belügyminiszteri tisztet töltött be. A munkáspárt élére 1994-ben került, és "új munkáspárt" reformprogramjával kihúzta a labourt a gödörből. Az arculatváltás sikeres volt: 1997-ben, majd két évtized után a munkáspárt ismét kormányt alakíthatott. Blair látványos eredményeket ért el a gazdaság fejlesztésében és az északír-kérdésben. 2001-es újraválasztása után az oktatás és az egészségügy reformja következett.

Irak kapcsán sokszor bírálták Blair hűségét George Bush-hoz, és évekbe telt leráznia magáról a "bush kutyája" szerepet. A mostani konzervatív kampány alapja Blair lejáratása volt. Hazugságokkal vádolták Irak kapcsán, és hozzánemértéssel a bevándorlók ügyében. Mégis, a britek kétharmada máig Blairt tartja a legtisztességesebb szigetországi politikusnak.

[LHP.HU]

2005.05.06. 13:27

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

Legfrissebb hirek