HIRDETÉS
HIRDETÉS

HÍREK > KÜLFÖLD > A kínai kormányfő megvádolta a dalai lámát

t: 1034

A kínai kormányfő megvádolta a dalai lámát

Wen Jiabao kínai kormányfő szerint a dalai láma és köre szervezte meg és irányította a színfalak mögül a tibeti lázongásokat. "Elegendő számú tény, egy sor bizonyíték támasztja alá, hogy a dalai láma körüli klikk határozta el, szervezte meg és irányította a színfalak mögül ezt az incidenst" - mondta a miniszterelnök keddi pekingi sajtótájékoztatón a Tibet feletti kínai fennhatóság elleni, a múlt héten kitört zavargásokról.

Kedden tartották az egyik legismertebb ellenzéki személyiség, Hu Jia perét, akit "felforgató tevékenységgel" vádolnak és súlyos börtönbüntetésre számíthat. A bíróság azonban egyelőre még nem hozott ítéletet. A 34 éves Hut tavaly tartóztatták le, miután többször is azt hangoztatta, hogy Peking nem tartotta tiszteletben az emberi jogok helyzetének javítására tett ígéreteit, amelyeknek fejében elnyerte az olimpia rendezési jogát. A vád elsősorban Hunak egy külföldön szerkesztett kínai nyelvű internetes honlapon megjelent cikkein alapul.

A kínai kormányfő szavai szerint ez azt mutatja, hogy "nem egyéb, mint hazugság a dalai klikk folyamatosan hangoztatott állítása, amely szerint ők nem függetlenségre, pusztán békés párbeszédre törekednek". Ugyancsak hazugságnak nevezte a tibeti vezetőnek a "kulturális népirtásra" vonatkozó vádjait.

Ugyanakkor Wen Jiabao kijelentette: amennyiben a dalai láma lemond a függetlenségről, és Tibet ugyanúgy Kína elidegeníthetetlen része, mint Tajvan, akkor ajtónk nyitva áll a vele való párbeszédhez."

A konfliktus kapcsán Wen Jiabao elismerte, hogy Tibet "érzékeny kérdésnek számít" Kína és India között, de hangsúlyozta: Peking nagyra értékeli Újdelhi magatartását "a dalai láma klikkjének függetlenségi törekvéseivel" szemben. Tibet spirituális vezetője 1959 óta él száműzetésben Indiában.

A kormányfő közölte, hogy a külföldi újságírók elmehetnek majd Tibetbe, hogy "felmérjék a helyzetet", azt azonban nem mondta meg, hogy mikor. A tibeti úthoz általában különleges engedélyre van szüksége a külföldi sajtónak, de a tüntetések kezdete óta nem engedik őket be a tartományba. A kínai miniszterelnök egy kérdésre válaszolva leszögezte: Kína nem kívánja erősíteni az ellenzékiekkel szembeni elnyomást a nyári olimpiai játékok előtt.

hirado

2008.03.18. 10:04

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

Legfrissebb hirek