HIRDETÉS
HIRDETÉS

HÍREK > KÜLFÖLD > Haladékot kapott a bécsi kormány - a túszejtők vasárnapig türelmesek

t: 978

Haladékot kapott a bécsi kormány - a túszejtők vasárnapig türelmesek

Vasárnap éjfélig adtak újabb haladékot a két osztrák turista szélsőséges elrablói követeléseik teljesítésére, miután az előző ultimátum határideje a hét végén lejárt. A bécsi kormány több csatornát is igénybe vesz, hogy elérje a 44 éves Andrea Kloibernek és az 51 esztendős Wolfgang Ebnernek a kiszabadulását.


Továbbra is úgy tudni, hogy a február 22-én Tunéziában túszul ejtett salzburgi turistákat Mali északkeleti Kidal körzetében, annak Tegargar szektorában tartja fogva a maghrebi al-Kaida. A bécsi kormány azonban azt mondja, hogy mindmáig nem rendelkezik egyértelmű és hiteles információval a pár hollétéről.

Az újabb határidőről először a terrorista és szélsőséges internetes oldalak figyelésére szakosodott amerikai SITE Hírszerző Csoport adott hírt, majd később, a keddre virradó éjszaka az osztrák külügyminisztérium szóvivője is megerősítette azt.

Diplomáciai forrásokból időközben kiszivárogtatták, hogy a túszügyben az Ausztriával 1982-es hivatalos bécsi látogatása óta kifejezetten jó viszonyt ápoló Moammer el-Kadhafi líbiai vezető is közvetíteni próbál. Alfred Gusenbauer osztrák kancellár a múlt pénteken lépett vele kapcsolatba telefonon, és kérte a közreműködését. Tripoli állítólag már fel is vette az érintkezést a túszejtőkkel.

Líbiai források szerint a közvetítésbe bekapcsolódott Kadhafi nagyobbik fiának, a kilencvenes évek végén Bécsben tanult Szaifnak az alapítványa is, amely korábban már sikeresen közbelépett egy túszügyben: akkor mali katonákat sikerült kiszabadítani tuareg felkelők fogásából. Hírek szerint Tripoli nagy befolyással bír arra a tuareg törzsre, amely ellenőrzést gyakorol az osztrák turisták fogva tartásának helyszínéül megjelölt körzet fölött.

Bár az osztrák hatóságok az ilyenkor szokásos eljárásnak megfelelően tartózkodnak részletek közlésétől, nehogy veszélyeztessék a túszok életét és a kiszabadításukra irányuló erőfeszítések sikerét, sajtóértesülések szerint a terrorcsoport egyfelől váltságdíjat, másfelől tíz Algériában, illetve Tunéziában bebörtönzött iszlamista harcos szabadon bocsátását követeli a pár elengedéséért cserében. Médiaértesülések egy- és ötmillió euró közé teszik a "tárgyalások alapját képező" váltságdíj összegét.

Jóllehet Bécs hivatalosan elutasít minden tárgyalást a terroristákkal, és első reagálásaként a túszok feltétel nélküli, haladéktalan szabadon bocsátását követelte, napok óta a mali fővárosban, Bamakóban tartózkodik Anton Prohaska veterán diplomata, a térség kiváló ismerője, aki helyszíni lapjelentések szerint a francia nagykövetség rádióján keresztül tartja a kapcsolatot az emberrablókkal.

Az osztrák kormány egy befolyásos tuareg törzsi vezetőhöz és Mali szaúd-arábiai nagykövetéhez is segítségért folyamodott, mivel mindketten közreműködtek már hasonló ügyekben.

hirado

2008.03.18. 10:01

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

Legfrissebb hirek