HIRDETÉS
HIRDETÉS

HÍREK > KÜLFÖLD > Pártja veszített, de nem távozik - Sarif lemondásra szólította fel Musarrafot

t: 288

Pártja veszített, de nem távozik - Sarif lemondásra szólította fel Musarrafot

Navaz Sarif pakisztáni ellenzéki vezető lemondásra szólította fel szerdán Pervez Musarraf államfőt, és emlékeztette arra a tavalyi ígéretére, hogy távozik a hatalomból, ha pártja veszít a parlamenti választásokon, ami hétfőn bekövetkezett.

"Musarraf korábban azt mondta, hogy távozik, ha az emberek úgy akarják, és az emberek most ítéletet mondtak" - jelentette ki a volt miniszterelnök, a Pakisztáni Muzulmán Liga - Navaz (PML-N) párt vezetője Lahorban.


A szavazatszámlálás szerda reggeli állása alapján, amely már alig tér el a végeredménytől, a párt 67 képviselői helyet szerzett meg abból a 268-ból, amelyért a versengés folyik, a kormányzó Pakisztáni Muzulmán Liga - Kuaid-a-Azam (PML-K) mindössze 38-at.

Musarraf szóvivője kedden kijelentette, hogy az elnök nem hajlandó lemondani, kitölti tavaly ősszel megkezdett, újabb öt éves hivatalát. "Az emberek hétfőn nem elnököt választottak, hanem parlamentet" - mondta. A voksolást ugyanis sokan az elnök politikájáról tartott referendumnak tekintették.

A törvényhozási választásokat az ellenzéki pártok nyerték, alaposan meggyengült a kormányzó PML-K, és megsemmisítő vereséget szenvedtek az iszlamisták, akik a legutóbbi, 2002-es választásokon meglepően jól szerepeltek.


A szavazatok összeszámlálását szerda délutánra ígérte a választási bizottság. Szerda reggelre már 261 választókerületből érkeztek be az adatok a bizottsághoz. Ezek alapján a győztes az ellenzéki Pakisztáni Néppárt (PPP), amelynek vezetője volt a januárban meggyilkolt Benazir Bhutto. A párt 87 helyet szerzett meg. Így a két nagy ellenzéki tömörülésnek nagy valószínűséggel összesen 154 képviselője lesz a parlamentben.

Sarif kedden bejelentette: kész együttműködni más pártokkal annak érdekében, hogy "örökre megszabadítsák Pakisztánt a diktatúrától". Szerdán már elkezdődtek a konzultációk az új kormány megalakításáról és arról, hogy Musarrafot megpróbálják lemondatni. Ha a leendő kormányzó pártoknak együtt kétharmados többsége lenne a parlamentben, akkor alkotmányos úton el tudnák mozdítani az államfőt, erre azonban nagyon kevés az esély.

hirado

2008.02.20. 09:33

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

Legfrissebb hirek