Szlovénia lett az első volt kommunista ország, amelyik átvehette az Európai Unió soros elnökségét. Egyben az első, a frissen csatlakozott tagállamok közül, amely soros elnököt ad a szervezetnek.
Az ország legfontosabb feladatának azt tartja, hogy egyesítse Európát Koszovó kérdésében és hogy elérje: a tagállamok hagyják jóvá az aláírt reformszerződést.
Szlovénia nem csak az elnökségben az első. A 2004 óta csatlakozott 12 ország közül itt vezették be először az egységes európai pénznemet, az eurót is, 2007-ben. A szlovén pénzügyminiszter Andrej Bajuk üdvözölte Máltát és Ciprust a 15 tagúra bővült eurózónában. Ebben a két tagállamban január 1-től lett ugyanis hivatalos fizetőeszköz az euró.
Janez Jansa, Szlovénia miniszterelnöke kiemelte, hogy éppen fél évszázada lépett hatályba a Római Szerződés, amely az EU elődeit, az Európai Gazdasági Közösséget (EGK) és az Európai Atomenergia Közösséget (Euratom) hozta létre. Jansa szerint a 2008-as év hasonló mérföldkő lesz Európa történetében. Jansa szerint az EU elnöksége az ország számára a legnagyobb kihívás azóta, hogy függetlenné vált.
Dimitrij Rupel szlovén külügyminiszter korábban azt mondta, Koszovó státuszának kérdését még június 30., a szlovén elnökség lejárta előtt szeretnék megoldani. Az Európai Unió több tagállama, így Ciprus, Görögország, Spanyolország, Szlovákia és Románia sem támogatja a hivatalosan még Szerbiához tartozó tartomány függetlenségét.
Koszovóról december 10-én zárultak le hivatalosan a Belgrád és Pristina közti tárgyalások. A felek között az Európai Unió, Oroszország és az Egyesült Államok közvetített. Szerbia széleskörű autonómiát kínált Koszovónak. Pristina azonban a függetlenségen kívül másról hallani sem akar. A tartomány névleg Szerbia része, ám 1999 óta ENSZ fennhatóság alatt áll.
hirado
2008.01.01. 14:15