Lord Goldsmith korábbi állásfoglalása a választási kampány finisében került a közszolgálati BBC és a kereskedelmi Channel 4 tévé birtokába. A dokumentum szerint a Blair-kormány jogi tanácsadója 2003. március 7-én még úgy foglalt állást, csak egy új ENSZ-határozat törvényesítheti az iraki háborút. Tíz nap múlva már mást mondott. Március 17-én már nem sürgette az új határozatot, megelégedett az addigiakkal is. Három nappal később az amerikai-angol csapatok lerohanták Irakot.
A miniszterelnök hazudott. Ezt mondják az ellenzéki konzervatívok, akik szerint Tony Blair félrevezette a választókat, amikor tagadta, hogy az ő nyomására változtatott álláspontján a kormánytanácsadó.
Michael Howard konzervatív vezető: "Ön egyszerűen nem csaphatja be az alsóházat, hogy úgy szavazzon, ahogy Ön akarja. Becsapva őket azzal, hogy visszatartja az információkat, vagy úgy tesz, mintha a titkosszolgálatoktól kapott információk másak lennének"
A brit miniszterelnök nem kér bocsánatot, mert nem lát ellentmondást a két szakvélemény között.
Tony Blair brit miniszterelnök: "A szakértő tanácsa szükséges volt ahhoz, hogy kimondjuk: a háború törvényes. Ő pedig támogatta ezt, mind március 7-én, mind 17-én".
Az iraki háború ügye a kiszivárogtatás miatt az első számú vitakérdéssé vált a választási kampányban. A Munkáspárt azonban ennek ellenére is vezeti a népszerűségi listákat.
[LHP.HU]
2005.04.29. 14:06