Nem sikerült egységes álláspontra jutniuk az Európai Unió tagországainak a pénteki brüsszeli állam- és kormányfői találkozón arról, hogy elismerjék-e a függetlenségét néhány hónapon belül minden bizonnyal kinyilvánító Koszovót.
Miközben például Nicolas Sarkozy francia elnök sajtótájékoztatóján arról beszélt, hogy mindenki látja, Koszovó függetlensége elkerülhetetlen, Traian Basescu román államfő azt hangoztatta, hogy Bukarest nem kívánja elismerni az elsősorban albánok lakta tartományt, ha az egyoldalúan mondja ki függetlenségét. Több tagállam vezetője - köztük Angela Merkel német kancellár - az egység sürgős megteremtése mellett foglalt állást.
Az EU-vezetők megerősítették azt is, hogy az unió polgári (rendőri és igazságügyi) küldetést kezd Koszovóban. Az EU ennek lehetőség szerinti gyors indításával is szeretne hozzájárulni a térség stabilitásának biztosításához.
A várhatóan mintegy 1800 fős misszió küldéséhez elvileg az ENSZ Biztonsági Tanácsának felhatalmazására lenne szükség, de az EU már korábban értésre adta: szükség esetén elegendőnek tekinthető a már évekkel ezelőtt kimondott 1244-es határozat is.
Az uniós vezetők egyúttal kilátásba helyezték Szerbia uniós integrációs folyamatának felgyorsítását, beleértve a tagjelölti tagság lehetőség szerinti korai elnyerését. Többen hangoztatták ugyanakkor, hogy ehhez a koszovói rendezés békés bonyolódása mellett arra is szükség van, hogy Belgrád kiteljesítse együttműködését a volt Jugoszláviában elkövetett háborús bűnöket vizsgáló Nemzetközi Törvényszékkel.
A csúcsértekezleten jóváhagyott következtetésekben szerepel, hogy Koszovó függetlensége nem jelenthet precedenst más országokban élő csoportok esetleges elszakadási elképzeléseihez. Románia mellett Spanyolország, Görögország, Ciprus és Szlovákia pénteken ismét jelezte, hogy ebből a szempontból aggályosnak tartja a tartomány elismerését.
hirado
2007.12.14. 20:32