> Elszabadul a pokol Franciaországban? - Füstbombák, sínfoglalások, totális káosz
A hétvégén is folytatódik a tömegközlekedési sztrájk Franciaországban, miután a tiltakozókat nem győzte meg a szakszervezeti vezetők és a kormány közti elvi megállapodás a nyugdíjreformról történő háromoldalú tárgyalásokat illetően.
A konfliktus radikalizálódásának első jelei is megmutatkoztak: Toulouse-ban, Párizsban és Bordeaux-ban pénteken füstbombákkal és a sínek elfoglalásával akadályozták meg a sztrájkolók a néhány közlekedő vonat indulását. A francia vasúttársaság (SNCF) vezetősége elfogadhatatlannak nevezte az akciókat.
A nyugdíjreform ellen a nagy állami vállalatok szakszervezetei által meghirdetett határozatlan idejű sztrájk harmadik napján továbbra is jelentős fennakadások voltak a tömegközlekedésben, de a sztrájkolók száma fokozatosan csökken. Szerdán még a vasutasok 65, csütörtökön 43, pénteken pedig már csak 32 százaléka sztrájkolt. A Párizsi Tömegközlekedési Vállalat (RATP) dolgozóinak csak 23 százaléka nem vette fel a munkát pénteken, szemben a csütörtöki 27 százalékkal. Párizsban minden ötödik metró közlekedett csak pénteken, és hasonló helyzet várható a hétvégén is.
A francia sajtó elsősorban azt hangsúlyozta pénteken, hogy a szakszervezeti vezetők nagyon nehéz helyzetben vannak, hiszen velük ellentétben, a sztrájkolók nem hajlandóak a megállapodásra. "A bázis begörcsölt, a sztrájk elhúzódik" - írta a Le Monde. A francia lapok arra is figyelmeztetnek, hogy a tömegközlekedési sztrájk egész más méreteket ölthet, ha eltart jövő hétig. Kedden ugyanis a közalkalmazottak is sztrájkba lépnek, tiltakozásul a tervezett létszámleépítések ellen.
A szakszervezetek pénteki közgyűléseiken úgy döntöttek, hogy hétfő reggelig biztosan folytatják tiltakozó megmozdulásukat.
A szerda óta szintén sztrájkoló párizsi Operaház és a Comédie Francaise dolgozói viszont november 22-ig felfüggesztették a sztrájkot, s a vezetőséggel folytatják tárgyalásaikat a nyugdíjreformról. A energiaszektorban is megkezdődtek az ágazaton belüli tárgyalások a nyugdíjreform miatti kompenzációkról.
A reformok végrehajtásában a közvélemény támogatását maga mögött tudva a kormány arra kérte a szakszervezeti vezetőket, hogy szólítsák fel a tömegközlekedési sztrájkolókat a munka felvételére.
"Nem lehet egyszerre sztrájkolni és megkezdeni az ágazati egyeztetéseket" - hangsúlyozta pénteken Xavier Bertrand munkaügyi miniszter, aki megígérte: amint vége a sztrájknak, megkezdődnek a háromoldalú tárgyalások.
A legbefolyásosabb szakszervezet, a CGT javaslatára a kormány a sztrájk kezdetekor, még szerdán elfogadta, hogy az állami vállalatok nyugdíjreformjáról ne egységesen, hanem ágazatonként szülessen döntés, s a vállatok vezetői és a szakszervezetek között erről folyó tárgyalásokon harmadik félként vegyen részt a kormány is. A sztrájkolók viszont a tárgyalások megkezdésének időpontját és menetrendjét várják a kormánytól.
Nicolas Sarkozy köztársasági elnök pénteken fogadja az ágazati vezetőket hivatalában. Az államfő többször hangoztatta, hogy az 1995-ben elindított, de akkor a három hetes sztrájk miatt visszavont reformot 2012-ig végre kívánja hajtani. Míg a magánszektorban dolgozó 18 millió francia negyven évig fizeti a nyugdíjjárulékot, a speciális nyugdíjrendszerhez tartozó félmillió munkavállaló (a vasutasok mellett az energiaszektorban dolgozók, a képviselők, a tengerészek, a közjegyzők vagy kiemelt művészeti közintézmények dolgozói) átlagosan 37,5 évig. A kormányzat ez utóbbiak kivételes helyzetét kívánja megszüntetni.
hirado
2007.11.17. 08:29