Az intézkedést, amennyiben valósnak bizonyul, megtorlásként hozták az iraki kurdok ellen, akiket azzal vádolnak, hogy menedéket nyújtanak a törökországi kurd lázadóknak. Ez egyben az ellenük irányuló gazdasági szankciók része, amelyről az ankarai kormány szerdán határozott.
Ankarát feldühítette, hogy az észak-iraki kurd autonóm kormányzat nem lép fel erélyesen a Kurdisztáni Munkáspárt (PKK) harcosai ellen, akik rendszeresen összecsapnak a török hadsereg egységeivel a török-iraki határ közelében.
Közben az Észak-Irakba menekült kurd lázadók egyik magas rangú vezetője felszólította a török kormányt: álljon elő egy béketervvel, amelynek nyomán a kurdok véget vethetnek a török állam elleni harcuknak. Az AFP francia hírügynökségnek nyilatkozva Abdurrahman Cadirci úgy fogalmazott, hogy Ankarának "meg kell adnia a kurdoknak a nemzetiségi, kulturális, politikai és szólásszabadsági jogaikat".
A Kurdisztáni Munkáspárt (PKK) egyik legfőbb vezetője azt mondta, hogy ha Törökország hajlandó előállni egy béketervvel, akár lépésről lépésre haladva is meg lehetne oldani a problémát. Azzal viszont, mondta Cadirci, hogy a kurdok tűzszüneti ajánlatára a török hadsereg bombázásokkal és iraki területre való behatolásokkal válaszolt, csak elmérgesedik a kurdok ügye.
A kurdok, a PKK vezetésével, a nyolcvanas évek eleje óta folytatnak fegyveres harcot is önálló államuk megteremtéséért Törökország délkeleti részén. A harcoknak és merényleteknek már több mint 37 ezer halottja van azóta. Az Irak három északi tartományában élő kurdok ott széleskörű autonómiát élveznek már régóta, így ez a terület a viszonylag legnyugodtabb ebben az országban.
hirado
2007.11.01. 11:23