HIRDETÉS
HIRDETÉS

HÍREK > KÜLFÖLD > "Erőszakos lázadást szít" - beszóltak Bushnak

t: 1150

"Erőszakos lázadást szít" - beszóltak Bushnak

Kuba a belügyeibe való súlyos beavatkozással vádolta meg George Busht szerdán, válaszul az amerikai elnök beszédére. Bush a washingtoni külügyminisztériumban elmondott szerdai beszédében nemzetközi erőfeszítéseket sürgetett a szigeten egyre inkább erőre kapó demokratikus mozgalom támogatására.

Kuba azzal vádolta meg Busht, hogy a stabilitás rovására a szabadságot pártolva erőszakos lázadást szít. Felipe Pérez Roque kubai külügyminiszter szerint az amerikai elnök beszéde azt mutatja, hogy "milyen szintű Bush frusztrációja, kétségbeesése és személyes gyűlölete Kuba ellen", majd leszögezte: "Soha nem fognak bennünket térdre kényszeríteni. Kubaiak ezrei ragadnának fegyvert egy amerikai invázió ellen."

"Felháborodottan, de derűsen reagálunk. Nem fenyegetünk, készülődünk. Nincs olyan emberi vagy természeti erő, amely diadalmaskodna a kubaiak igazság-, szabadság- és függetlenségvágya felett" - mondta Pérez Roque, és úgy vélekedett: az amerikai elnöknek, akit "zsarnoknak" nevezett, nincsen erkölcsi alapja Kubában változásokat követelni az iraki vérfürdő után.

A külügyminiszter úgy vélekedett: a kubaiak támogatják a havannai kormányt, ezért Bush elképzelése egy belső felkelésről pusztán "fantázia", "politikailag lehetetlen".

A havannai amerikai érdekképviseletre meghívott kubai ellenzékiek többsége is csalódással fogadta Bush elnök beszédét.

"Többet vártam. Egy kubai változás soha nem lesz radikális és nem egyetlen éjszaka alatt bekövetkezni, ahogyan azt az elnök mondta" - közölte Oscar Espinosa Chepe közgazdász, aki szerint hasznosabb lenne enyhíteni az amerikai embargót, hogy a kubai-amerikaiak szabadabban utazhassanak a szigetországba. Espinosa azt is sugallta, hogy Washingtonnak nem kellene kizárnia az ideiglenes államfő Raúl Castróval való tárgyalást, mivel a második számú kubai vezető már jelét adta bizonyos gazdasági reformok iránti nyitottságának. A közgazdász az észak-koreai-amerikai tárgyalásokat hozta fel pozitív példaként.

hirado

2007.10.25. 09:57

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

Legfrissebb hirek