A hétfői és keddi budapesti eseményekről fényképes helyszíni tudósításban számolt be szerdán a Le Soir brüsszeli lap. Maurin Picard különtudósító beszámolója azt emelte ki, hogy neonáci agitátorok zavargásokat provokáltak a magyar fővárosban.
A cikk kitért arra, hogy a kedd este viszonylag nyugodtabban telt, mint a hétfő: kedden csak néhány százan próbáltak összetűzni a rendfenntartókkal, hétfőn viszont "a nacionalista szélsőjobboldali Jobbik és annak Magyar Gárda nevű félkatonai szerveződése felhívására" 1500 szélsőséges indított rohamot az Operaház környékén.
A szerző megszólaltatta Szabados Krisztián elemzőt, aki szerint most már mindenki látja: a Jobbik és a Magyar Gárda nem több mint kétezer agitátort képes mozgósítani. A Fidesznek - vélekedett Szabados - nem érdeke szítani a városi erőszakot a rendfenntartó erők és a neonácik között, mert az főként az MSZP malmára hajtaná a vizet.
A cikk áttekintette az előzményeket - az őszödi beszédet, az ezután kezdődött tüntetéseket és a tavaly októberi utcai csatákat. Kitért arra, hogy az Orbán Viktor vezette Fidesz a szavazni szándékozók 40 százalékát tudhatja maga mögött, az MSZP pedig 27-et.
Szabados Krisztián szerint - olvasható a le Soir hasábjain - még csak most jön a neheze Gyurcsány Ferenc kormánya számára. A jövő év elején ugyanis széles népi elégedetlenséggel kell szembenézni az üzemanyag, a gáz és az áram árának beprogramozott emelkedése miatt. Ha Gyurcsány politikailag túléli a február-márciust, akkor arra is megvan az esélye, hogy végig kitölti mandátumát - ismertette a francia nyelvű belga lap a magyar elemző véleményét.
Az osztrák lapok
Az osztrák lapok fotókkal illusztrált, a történteket részletesen ismertető tudósításokban számoltak be szerdán az ötvenhatos megemlékezéseket kísérő budapesti erőszakos eseményekről.
A Die Presse konzervatív újság alcímében azt emelte ki, hogy a nemzeti ünnepet ismét jobboldali radikális huligánok kormányellenes, erőszakos tüntetései rázkódtatták meg.
Szemlátomást többé már nem lehet erőszak nélkül megemlékezni az 1956-os forradalomról Magyarországon - írta a lap tudósítója, aki megjegyezte, hogy a radikálisok hétfőn egyebek közt olyan jelszavakat is kiabáltak hangosbeszélőkön keresztül, amelyek "jobb, ha nem jelennek meg a Die Pressében". Idézte Toroczkai Lászlót, a Hatvannégy Vármegye Ifjúsági Mozgalom tiszteletbeli elnökét, aki azt mondta a lapnak, hogy híveivel az egész magyar politikai elitet el akarják űzni.
A Der Standard liberális újság ugyancsak helyszíni tudósítást közölt a megmozdulásokról, aláhúzva, hogy az 51. évforduló teljes egészében az újabb erőszak jegyében telt el. A lap szerint a szélsőjobboldali tüntetők - mintegy ezer neonáci és jobboldali radikális - antiszemita jelszavakat hangoztattak, mielőtt nem messzire az Operától utcai csatát vívtak hétfő este a rendőrökkel. Részletesen leírva az események lefolyását, a tudósító megemlítette, hogy a tüntetők között a Magyar Gárdához tartozók is voltak, és végül késő este, a rendőrségi beavatkozás nyomán, a tömeg feloszlott.
A radikálisok újabb nekifutása, hogy megdöntsék a Gyurcsány-kormányt, ismét kudarcba fulladt - állapította meg a Der Standard, hozzáfűzve, hogy az egy évvel ezelőtti helyzethez képest a hangoskodók ma inkább csak elszigetelt jelenségnek tűnnek, hiszen még a Fidesz is elítélte a kihágásokat.
A Kurier független újság véleménye szerint, még ha méretüket tekintve a tavaly őszi megmozdulások nem ismétlődtek is meg, a jobboldali tábor gyűlölködése és erőszakra való hajlama ezúttal is világosan látható volt. Jóllehet csupán a lakosság kis részét teszik ki, egyre agresszívabban lépnek fel a nyilvánosság előtt - írta az osztrák lap.
Orosz lap
A Rosszijszkaja Gazeta című orosz kormánylap Jobboldali menet címmel, Az utcai ellenzék zavargásokat rendezett a magyar fővárosban alcímmel közölt terjedelmes cikket szerdán a hétfő esti budapesti eseményekről.
A cikk rámutat: az 1956. őszi magyarországi eseményekről, akárcsak egy évvel ezelőtt, tömeges zavargásokkal s a tüntetők és rendőrök közötti éjszakai összecsapásokkal emlékeztek meg, öt ember megsérült.
A lap ismertette a hétfő esti eseményeket, majd azt írta: az előzetes adatok szerint a zavargások során a rendőrség három főt vett őrizetbe, akik a tiltakozó akciót szervező szélsőjobboldali szervezetek vezetőségéhez tartoznak. Arról még nincs hír - áll a cikkben -, hogy köztük vannak-e az úgynevezett "Magyar Gárda" - az újság által "szélsőségesen jobboldali, nacionalista indíttatású, félkatonai jellegűnek" minősített szervezet - vezetői. De bátran elmondható - vélte a lap -, hogy az éjszakai rohamozók között bizonyosan jelen voltak "gárdisták". A "gárda" nyilvánvalóan nem véletlenül rendezett szemlét a budapesti éjszakai zavargások előestéjén - utalt a Rosszijszkaja Gazeta a vasárnapi ceremóniára, amelyen egyszerre 600 ember lépett a Magyar Gárda soraiba.
A mozgalmat hivatalosan kulturális-ismeretterjesztő szervezetként jegyezték be, de a jogvédők megkongatták a vészharangot: a "gárdisták" egyenruhája és jelképei teljességgel megismétlik a Nyilaskeresztes Párt szimbolikáját - jegyezte meg az orosz újság, emlékeztetve: az említett párt 1944-1945-ben kormányozta Magyarországot, támogatva a fasiszta Németországot.
Gyurcsány Ferenc kormányfő nemrég felhívással fordult az államfőhöz, a politikai pártokhoz és az egyház képviselőihez, hogy ítéljék el a "Magyar Gárdát", amely egyebek között arról beszél, hogy "meg kell tisztítani Magyarországot a zsidóktól és a homoszexuálisoktól" - írta a lap, emlékeztetve, hogy a zsidó szervezetek a "gárdisták" tevékenységének betiltását követelték a miniszterelnöktől.
hirado
2007.10.24. 11:43