HIRDETÉS
HIRDETÉS

HÍREK > KÜLFÖLD > Xantus Gábor önként vállalta besúgó múltját

t: 927

Xantus Gábor önként vállalta besúgó múltját

Xantus Gábor neves erdélyi operatőr-rendező beismerte, hogy jelentett a román kommunista pártnak - írja csütörtöki számában az erdélyi Krónika című napilap.

A televíziós szakember azt követően tett közzé beismerő nyilatkozatot a lapban, hogy kiderült: Könczei Ádám magyar néprajzkutatóról Bíró Ferenc álnév alatt rendszeres jelentéseket írt a Román Televízió egyik kolozsvári munkatársa. Xantus hangsúlyozta: nem ő "Bíró Ferenc", hiszen a pártnak saját nevén jelentett azért, hogy dolgozhasson.

Kijelentem, hogy 1977-ben, harminc évvel ezelőtt, 22 éves koromban, megfelelő élettapasztalattal nem rendelkező, megfélemlített fiatalemberként egyike voltam azon -Könczei Csilla állítása szerint mintegy harminc - jelentéstevőnek, akiknek Könczei Ádámmal való kapcsolatukról beszámolókat kellett írniuk. Ezeket a Román Kommunista Párt Megyei Bizottságának székházában, ennek egyik földszinti szobájában mondták nekem tollba vagy jegyzetelték kikérdezésemet. Ezeket saját nevemmel szignáltam, és Achim nevű párthivatalnok vette magához - olvasható a levélben.

Harminc évvel a történtek után felmentést nem kérhetek, a történtek erkölcsi súlyát magam viselem - áll abban a vallomásban, amelyet Xantus Gábor juttatott el a Krónika szerkesztőségébe. Amint leírja, ellenállt ugyan a Szekuritáté beszervezési kísérleteinek, de azt már nem tudta elutasítani, hogy a kommunista pártnak jelentsen.

hirado

2007.10.11. 10:46

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

Legfrissebb hirek