A 265. pápa
Vasárnap délelőtt lesz a kedden pápává választott Joseph Ratzinger beiktatási miséje a Szent Péter-bazilikában. A XVI. Benedek néven trónra lépő Ratzinger megválasztása az egyik leggyorsabb pápaválasztás volt a Vatikán történetében. A 115 fős bíborosi testület alig több mint 24 órán belül hozta meg döntését. A tíz nyelvet beszélő német Ratzinger a bíborosi testület dékánjaként az egyik legtekintélyesebb egyházi vezetőnek számított eddig is a katolikus egyházban. Ő lett a 265. pápa és a 8. német származású katolikus egyházfő. Előtte 482 évig nem volt német pápa.
A Szent Péter téren tízezrek köszöntötték tapssal a hírt. Az új pápa azzal lett egyházfő, hogy kijelentette: "Accepto", vagyis elfogadja a tisztet. Ezt követően felöltötte az új pápának készült ruhát, majd bejelentették a hírt a nyilvánosságnak, és XVI. Benedekként megjelent a Szent Péter-bazilika erkélyén. Kedd este hétkor osztotta első áldását az alant összesereglett tömegnek, szerdán délelőtt pedig bíborosainak tartotta első pápai miséjét a Sixtus-kápolnában.
Az új pápát az egyház konzervatív irányzata egyik vezetőjének tartják. Rendszeresen hangoztatta, hogy reformok helyett a burjánzó szabadosságot kellene féken tartani az egyházban. Utoljára hétfőn ítélte el azokat, akik megújulást és lazaságot várnak az egyháztól. Ratzinger 1981 óta él a Vatikánban, II. János Pál egyik legközelebbi bizalmasa volt.
Teológusok szerint ugyanakkor XVI. Benedek névválasztása jelzi, nem feltétlenül II. János Pál nyomában akar haladni. Egyesek szerint az első világháborúnak véget vetni próbáló XV. Benedeket jelzi a név, míg mások úgy vélik, a Benedek-rend alapítójára Nursiai Szent Benedekre (480-547) utal. A szent nagyban hozzájárult a keresztény civilizáció és a Szentírás megőrzéséhez a VI. század zűrzavaros időszakában. Erdő Péter magyar bíboros szerint mindkét utalás érvényes, és fontos a név jelentése is: áldott.
Vasököl a katolicizmus bársonykesztyűjében
Az európai lapok vegyesen értékelik az új pápa személyét. A német Die Welt szerint a németországi keresztényeket nem érhette volna nagyobb megtiszteltetés annál, hogy egy honfitársuk lett az új pápa. A lap szerint konzervatívnak bélyegezni csupán klisé, mivel II. János Pál pápa nélküle nem tudta volna ennyire megnyitni a katolikus egyházat a világ felé.
A brit Daily Telegraph azt írja, hogy az "Úr Rotweilere" lett az új pápa, akinek bírálói adták ezt a nevet. Hívei ugyanakkor a hit őrzőjének nevezik, és szerintük udvarias és szelíd ember, valamint kiváló teológus - írja a lap. A Guardian szerint Ratzinger igazi vatikáni bennfentes, aki a nemrég elhunyt II. János Pál jobbkezeként védelmezte és támogatta az egyre makacsabb ortodox irányvonalat. Az Independent szerint a finom modorú, udvarias bíboros a vasököl a katolicizmus bársonykesztyűjében.
A Times összegyűjtötte Joseph Ratzinger néhány korábbi nyilatkozatát, aki a homoszexualitást belső morális gonoszságnak nevezte, a nők pappá szentelésének tilalmáról pedig azt mondta, hogy ez szükséges az igaz tanítás védelme, valamint az egyházi közösség egységének megőrzése érdekében. A klónozásról azt nyilatkozta, hogy veszélyesebb fenyegetést jelent, mint a tömegpusztító fegyverek, míg a rockzenéről azt állította, hogy az a vallásellenesség eszköze - derül ki a Times összeállításából.
A konzervatív francia Le Figaro szerint az, hogy az új pápa nem ismer megalkuvást az egyházi tanítások terén, megnyugvást jelent a konzervatívok számára, elbátortalanítja viszont azokat, akik olyan egyházat szeretnének, amely képes arra, hogy összeegyeztesse a vallási irányelveket a társadalmi párbeszéddel. A balközép Liberation szerint, mivel II. János Pál pápaságának utolsó időszakában valójában Ratzinger bíboros hozta a döntéseket, megválasztása egy kicsit olyan, mintha saját magának lenne az utódja.
Nehéz lesz szeretni
Leonardo Boff, az 1970-es és 80-as években a "felszabadítás teológiájának" egyik vezéralakja szerint "Nehéz lesz az új pápát szeretni". Az irányzat a szegények sorsának javítását tekintette fő feladatának, és nagyban hozzájárult Dél-Amerika baloldali katolikus politikai mozgalmaihoz. A 66 éves egykori ferences rendi szerzetest 1985-ben éppen maga Joseph Ratzinger bíboros - aki Marxistának tekintette az irányzatot - vezette egyházi bíróság tiltotta el 1985-ben a misézéstől. Boff úgy jellemezte XVI. Benedeket, hogy "kifinomult személyisége mögött hideg, világos, szívélyesség és néha könyörületesség nélküli intelligencia rejtőzik". "Féltem az egyház jövőjét, mert radikalizálódni fog II. János Pál karizmája nélkül" - mondta Boff, aki 1992-ben felhagyott a papi hivatással, megnősült és gyermeke is született.
Áldását küldi a magyaroknak XVI. Benedek
Az új pápa szeretetteljes üdvözletét és áldását küldi a magyar népnek Erdő Péter prímás, bíboros szerint, aki a konklávé befejezése után, a Szent Márta házban tartott közös bíborosi vacsorát követően nyilatkozott az MTI-nek.
A pápaválasztással kapcsolatban Erdő Péter azt mondta, hogy a bíborosi testületnek egy karizmatikus embert sikerült megválasztania, aki a kor egyik legnagyobb teológusa. Eddigi munkásságával is bizonyította azt, hogy tud az emberek nyelvén beszélni, egyszerre birtokolja a katolikus hit legmélyebb ismeretét, másfelől pedig kész a dialógusra, arra, hogy a világ felé is szeretettel tudja ezt továbbadni - mondta a magyar bíboros.
Az új pápát konzervatív felfogásúnak minősítő sajtóértékelésekkel kapcsolatban a magyar főpap úgy foglalt állást, hogy "ez a paradigma - konzervatív vagy progresszív - az egyházra nem érvényes". Sokkal inkább azt lehetne mondani, hogy II. János Pál pápa időszakában az egyház hivatalos tanítása nagymértékben az ő fáradozásainak is az eredménye. Erdő Péter megítélése szerint az új pápa személyével a legnagyobb mértékben szavatolva van az a folyamatosság, amely egyszerre jelentette a II. vatikáni zsinat tanításához való hűséget és annak a kibontását, továbbá a párbeszédet a mai világgal.
Erdő Péter nem kívánta kommentálni az olasz sajtóban megjelent találgatásokat, azt, hogy a magyar bíboros is Ratzinger egyik támogatójának számított. Mint közölte, a konklávé titka, hogy ki kit támogatott.
A magyar egyház és az új pápa viszonyáról a prímás azt mondta, hogy "a Szentatya nagyon jól ismeri Közép-Európát, s azt üzente a magyaroknak, most, amikor az első személyes találkozónk volt - már a pápai hivatalának elfoglalása után -, hogy szeretettel üdvözli és áldását küldi az egész magyar népnek".
[LHP.HU]
2005.04.20. 10:44