
A Blacksmith Intézet tízes toplistáján szereplő városok és nagyvárosok olyan országokban vannak, mint a volt Szovjet köztársaságok, Oroszország, Kína és India. Peru és Zambia is felkerült a listára.
A jelentés szerint, a becslések alapján, mintegy 12 millió embert ér súlyos szennyezés, melyek főleg vegyi anyagokkal, fémekkel és bányászattal foglalkozó iparágaktól származnak. A krónikus betegségek, és az idő előtti elhalálozás a lehetséges mellékhatások között szerepel a listán. Az éves áttekintés - mely 2006-ban debütált - alfabetikus sorrendben sorolja fel a helyeket.
A legszennyezettebb városok
- Sumgayit (Azerbajdzsán) - potenciális 275 ezer ember érintett
- Linfen (Kína) - potenciálisan 3 millió ember érintett
- Tienjing (Kína) - potenciálisan 140 ezer ember érintett
- Sukinda (India) - potenciálisan 2,6 millió ember érintett
- Vapi (Indi) - potenciálisan 71 ezer ember érintett
- La Oroya (Peru) - potenciálisan 35 ezer ember érintett
- Gyerzsinszk (Oroszország) - potenciálisan 300 ezer ember érintett
- Norilszk (Oroszország) - potenciálisan 134 ezer ember érintett
- Csernobil (Ukrajna) - potenciálisan 5,5 millió ember érintett
- Kabve (Zambia) - potenciálisan 255 ezer ember érintett
A 2007-es listán az új helyek között ott van a kínai Tienjing, ahol potenciálisan, mintegy 140 ezer ember van veszélyben egy komoly ólomgyártó bázis okozta ólommérgezés miatt. A jelentés szerint az indiai Sukindában mintegy 12 bánya üzemel környezetvédelmi ellenőrzések nélkül, veszélyes vegyi anyagokat juttatva a vízkészletbe. Az azerbajdzsáni Sumgayit szintén helyet kapott a listán, mely a jelentés szerint a korábbi, szovjet ipari bázis miatt szennyeződött ipari vegyületekkel és nehézfémekkel. A jelentés szerint Sumgayitban a rákos megbetegedések aránya mintegy 51 százalékkal nagyobb a nemzeti átlagnál, és a genetikai mutációk, valamint születési rendellenességek mindennaposak.
hirado
2007.09.15. 11:01