
Ünnepi konferenciát rendeznek ma a határnyitás és a berlini fal leomlásának 18. évfordulója alkalmából az Országházban. A tanácskozáson akkori neves politikusok, közéleti szereplők és újságírók vesznek részt.
A vasárnapi ünnepi konferencián beszédet mond többek között Gyurcsány Ferenc kormányfő, Franz Vranitzky volt osztrák kancellár, Kovács László adóügyi biztos, aki 1989-ben külügyi államtitkár volt, Hans-Dietrich Genscher volt német külügyminiszter és Rita Süssmuth, a Bundestag volt elnöke.
Az Első tégla a berlini falból elnevezésű nemzetközi konferenciát a Miniszterelnöki Hivatal szervezi.
Horn Gyula akkori külügyminiszter 1989. szeptember 10-én jelentette be, hogy a magyar hatóságok meghatározatlan időre átengedik a Német Demokratikus Köztársaság (NDK) azon állampolgárait, akiket Ausztria vízum nélkül hajlandó fogadni. A határ október 7-ig állt nyitva. A döntés bejelentésekor mintegy hatvanezer keletnémet volt Magyarországon.
Gyurcsány Ferenc beszéde előtt rövid dokumentumfilmet játszottak le, amelyben a határnyitás egykori elhatározói éppúgy méltatták az akkori esemény jelentőségét, mint az egykori NDK-s menekültek.
Amikor a magyar kormány 1989 szeptember 10-én éjfélkor megnyitotta a kelet-német menekültek előtt az osztrák határt, azzal megkezdődött nemcsak Németország, hanem a háború után kettéosztott Európa békés újraegyesítése is. Ezt mondta megnyitó beszédében vasárnap Gyurcsány Ferenc kormányfő nyitóbeszédében.
Véleménye szerint a közép-kelet európai diktatúrák azért omlottak össze sorban, mert a névtelen, hétköznapi emberek felmondták az engedelmességét, új világot akartak építeni és ezt a vágyat egészítette ki, hogy voltak olyan vezetők, akik sokszor hatalmas személyes szembenézéssel belátták: a nemzet ügye elválaszthatatlan a szabadság és a demokrácia ügyétől.
A kormányfő ezek közé a politikusok közé sorolta többek között Gorbacsovot, Németh Miklóst és Horn Gyulát.
hirado
2007.09.09. 11:40