HIRDETÉS
HIRDETÉS

HÍREK > KÜLFÖLD > Hadsereggel bővülhet a terrorlista

t: 702

Hadsereggel bővülhet a terrorlista

Eddig példátlan elnöki határozat kiadását tervezi George Bush. Még nem fordult elő, hogy az Egyesült Államok egy idegen ország haderejének valamely szolgálatát terrorista szervezetnek minősítse. Az amerikai elnök pedig most éppen erre készül, ugyanis kilátásba helyezte, hogy az iráni Forradalmi Gárdát, vagy legalábbis annak elit el-Kudsz nevű kommandóját, felveszik a nemzetközi terrorszervezetek listájára.

A Forradalmi Gárda 1979-ben alakult, miután az iszlám forradalom elsöpörte az Egyesült Államok szövetségesének számító sah uralmát. Nem kellett sokat várni, hogy a Gárda bizonyíthassa erejét, hiszen egy évvel létrehozása után Szaddám Huszein Irakja megtámadta Iránt. Az elitalakulat fontos szerepet játszott a nyolc évig elhúzódó harcok során, hozzá köthetőek például a fanatikus fiatal katonák által az iraki vonalak ellen végrehajtott értelmetlen tömegtámadások. A háború alatt az egységben szolgált többek között Mahmúd Ahmadinezsad jelenlegi iráni elnök is.

Mára a Forradalmi Gárda valóságos állam az államban. Önálló haditengerészete, légiereje, különleges erői és hírszerzése mellett maga intézi üzleti ügyeit is, melyeken keresztül feltételezések szerint külföldi terroristákat támogat a Közel-Kelet több országában. Az amerikai kormányzat szemében a legnagyobb veszélyt a Gárda elit alakulata, a néhányezer fős el-Kudsz kommandó jelenti. A washingtoni vezetés azzal vádolja e csoportot, hogy iraki, afganisztáni és libanoni terroristáknak nyújt aktív segítséget.

Az Egyesült Államok számára természetesen nem az iraki háború kitörése óta vált ellenséggé a Forradalmi Gárda. Az iráni titkosszolgálattal együttműködő különleges erők az utóbbi évtizedekben mindig aktív szerepet játszottak az amerikai érdekeltségek elleni támadásokban. A nyolcvanas években egyik legfőbb központjuk a szíriai megszállás alatt álló libanoni Bekaa-völgy volt, ahol pártfogoltjuk, a síita Hezbollah számos elrabolt amerikai állampolgárt tartott fogva. A "libanoni kapcsolat" máig is él, a Gárda azonban más országokban is igen aktív szerepet játszik. Az Irakban állomásozó amerikai erők hírszerzői már számos alkalommal hívták fel a figyelmet arra a tényre, hogy a Forradalmi Gárda ügynökei fegyverekkel és tanácsokkal látják el a szövetséges erők ellen küzdő síita fegyvereseket. Legutóbb pedig az afganisztáni tálibok támogatásával hozták összefüggésbe az iráni különleges erőket.

Nem kétséges, hogy a Forradalmi Gárda az Egyesült Államok egyik legveszélyesebb ellenségévé nőtte ki magát. Amennyiben Washington felveszi a szolgálatot a terrorszervezetek listájára, különleges jogosítványokhoz juthat. Így lehetővé válna ugyanis befagyasztani a Gárda külföldi bankszámláit, és könnyebb lenne felvenni a küzdelmet annak ügynökei ellen. Az amerikai kormányzat mégis kényes döntés előtt áll, hiszen egyáltalán nem veheti biztosra, hogy szövetségesei - főként az európai országok, de az iraki és afgán vezetés is - támogatni fogják a javaslatot.

hirado

2007.08.17. 10:12

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

Legfrissebb hirek