
India a minap ünnepelte fennállásának hatvanadik évfordulóját, ami elterelte a figyelmet a számos, továbbra is megoldatlan problémájáról. Az országszerte megrendezett ünnepségeken Manmohan Szingh miniszterelnök méltatta India gyors fejlődését, egyben ígéretet tett arra, hogy a "legjobb csak most következik". Az országban uralkodó állapotok azonban nem feltétlen támasztják alá a kormányfő korlátlan optimizmusát.
Az indiai GDP növekedése jelentős, a gazdaság szerkezete ugyanakkor egyáltalán nem nevezhető optimálisnak. Csakúgy, mint hatvan évvel ezelőtt, India lakosságának legjelentősebb hányada a mezőgazdaságból él. Vidéken az életkörülmények rosszak, drámaiak a regionális különbségek, a népesség gyarapodása pedig szinte megállíthatatlan. Bizonyos államokban a szegénység rendkívüli méreteket ölt, míg a lakosság mintegy harmada írástudatlan. Mindenképpen pozitív fejlemény azonban az indiai kormányzat törekvése, hogy az ország jövőjét a tudásra és a technológiára alapozza. Szemben a hasonló helyzetben lévő Kínával, ahol a vezetés inkább a klasszikus ipari társadalom megteremtését tartja szem előtt, India főleg az információs technológia révén kíván kiemelkedni. Mára számos multinacionális vállalat helyezte ki szolgáltató központjait az ország déli részére, elsősorban a nagyvárosokba, Bangalore-ba és Chennaiba, melynek korábbi neve Madras volt.
India problémái azonban nem kizárólag gazdasági, oktatási és népesedési, hanem biztonsági természetűek is. Továbbra sem elhanyagolható az iszlám szélsőségesek fenyegetése, akik elsősorban Kasmír elszakadásáért küzdenek. A Pakisztán és India között megosztott tartomány hovatartozása máig vita tárgyát képezi a két ország között. A helyzetet csak tovább bonyolítja, hogy a helyi lakosság feltehetően leginkább a függetlenséget választaná. Ezt azonban egyik fél sem támogatja.
Az utóbbi években számos elemző hívta fel a figyelmet arra, hogy a két atomhatalom, India és Pakisztán ellentéte egyik azon tényezőknek, melyek leginkább veszélyeztetik a világ biztonságát. India demokratikus ország, nyugati szomszédjában azonban a katonai diktatúrát mindinkább fenyegeti a radikális iszlám. Így fennáll annak a veszélye, hogy a válság kiéleződése a nacionalizmus és vallási szélsőségek erősödését vonhatja maga után. Az Atomsorompó szerződésnek ráadásul egyik ország sem tagja, így atomfegyver-programjuk nemzetközi ellenőrzése sem megoldott.
Ahhoz, hogy India valódi világhatalommá váljon, meg kellene végre oldani azokat a problémákat, amelyek az ország fejlődését továbbra is gátolják. Amennyiben nem sikerül felszámolni a szegénységet, megújítani az oktatási rendszert és megállítani a népesség drámai növekedését, Szingh miniszterelnök fényes jövőről alkotott elképzelései csak üres szavak maradnak.
hirado
2007.08.16. 10:29