
Ha csak a találkozókon múlna, Irak már nyugodt és békés ország lenne. Núri al-Maliki kormányfő a minap újabb konferencia összehívása mellett döntött, amelyre az iraki társadalom három fő csoportjának - síiták, szunniták, kurdok - legjelentősebb képviselőit várják.
Maliki továbbra sem hajlandó feladni a megbékélésért folytatott küzdelmét. Az utóbbi hetekben az egységkormány három pártja is elhagyta a kabinetet, még kilátástalanabb helyzetbe hozva ezzel a kormányfőt. A lakosság kisebbségét alkotó szunniták azzal érvelnek, hogy a kormány síita túlsúlya lehetetlenné teszi számukra érdekeik képviseletét, valamint Irán túlzott befolyásától tartanak. A síita többségű ország elnöke, Mahmúd Ahmadinezsad ugyan többször kijelentette, hogy Irak stabilizálásában érdekelt, az Egyesült Államok vezetése továbbra is azt veti kormánya szemére, hogy fegyverekkel és pénzzel látja el az amerikai csapatok ellen küzdő gerillákat.
Mindeddig a nemzetközi konferenciák sem tudtak döntő áttörést hozni az iraki biztonság megteremtése szempontjából. Az amerikai kormányzat már nem csupán az "ősellenség" Iránt, hanem egyik legfontosabb régióbeli szövetségesét, Szaúd-Arábiát is azzal vádolja, hogy fegyveres csoportokat támogat Irakban. A szaúdi álláspont némileg érthető is, hiszen a szunnita többségű sivatagi királyság vezetői már többször nyilvánvalóvá tették, hogy amennyiben az amerikai és iraki erők képtelenek lesznek megvédeni az iraki szunnitákat, akkor nekik kell magukra vállalniuk a feladatot. Ez pedig azzal jár, hogy még több fegyver, és még több terroristáknak szánt pénz érkezik az arab országba. Így szinte lehetetlenné válna véget vetni a kegyetlen felekezeti erőszaknak.
A tervezett konferencián mindhárom csoport magas szinten képviselteti magát. A The Washington Post amerikai napilap információi szerint a síitákat maga Maliki miniszterelnök fogja képviselni, a szunnitákat Tarik al-Hasemi alelnök, míg a kurdok nevében Dzsalal Talabani elnök vesz részt a találkozón. A "nagy nevek" hallatán azonban nem feltétlen borítékolható a siker. A közelmúltban Maliki már több kísérletet tett az egység helyreállítására, erőfeszítései azonban nem jártak eredménnyel.
A találkozónak komoly tétje van, hiszen mindinkább közeledik az amerikai kongresszus által szabott szeptember 15-i határidő, amikor is az elnöknek be kell számolnia az iraki fejleményekről. A törvényhozás demokrata többsége az irakiak tehetetlensége kapcsán könnyen hivatkozhat arra, hogy értelmetlen tovább fenntartani a jelentős amerikai erőt az arab országban, ha Maliki kormányzata továbbra sem tud túllépni a megosztottságon. Az azonnali amerikai kivonulást pedig racionális politikai erő nem akarhatja, hiszen azzal csak a káosz fennmaradását segítenék elő.
hirado
2007.08.15. 10:10