HIRDETÉS
HIRDETÉS

HÍREK > KÜLFÖLD > Az európai egyesülés eszméjét létfontosságúnak nevezte a német kancellár

t: 198

Az európai egyesülés eszméjét létfontosságúnak nevezte a német kancellár

Az európai egyesülés eszméjét létfontosságúnak nevezte az Európai Unió, illetve a kontinens számára a német kancellár. Az EGK-t megalapító Római Szerződés 50. évfordulója alkalmából a hét végén Berlinben sorra kerülő, történelmi EU-csúcsértekezlet előestéjén Angela Merkel a Bild pénteki számában megjelent nyilatkozatában annak a nézetnek adott hangot, hogy az egyesülés eszméjének megőrzése élet-halál kérdés. Európában örökre kizárható a háború, az egység elmélyítését azonban az egész kontinens számára közös célnak kell tekinteni - hangoztatta.

A 4,5 millió példányban megjelenő bulvárlapnak nyilatkozva az EU elnöki tisztségét betöltő német kancellár az unió jövője szempontjából rendkívül fontosnak tartotta az eddiginél világosabb és egyértelműbb intézményi struktúrák kialakítását. Szavai szerint mindez nélkülözhetetlen ahhoz is, hogy az Európai Bizottság hatékonyabban végezhesse a munkáját.

Merkel úgy vélekedett, hogy a kül-és biztonságpolitikai együttműködés elmélyítése érdekében lépéseket kellene tenni egy közös európai hadsereg felállításának irányában is.

Ugyancsak az intézményi reform szükségességét hangsúlyozta a Deutschlandfunk rádióállomásnak adott interjúban Norbert Lammert, a Bundestag elnöke is. Lándzsát tört amellett, hogy a hatáskörök többsége továbbra is a tagállamoknál maradjon. Az Európai Unió egy huszonhét országból álló szövetség, nem pedig önálló állam - fogalmazott a német parlament alsóházának elnöke.

Az alkotmány mielőbbi elfogadása mellett emelt szót egy pénteki interjúban Frank-Walter Steinmeier német külügyminiszter. A szociáldemokrata politikus egyúttal jelezte, hogy ezen a téren a német elnökség kész bizonyos kompromisszumokra. Mindezt nem részletezte ugyan, de hangoztatta: a féléves német uniós elnökség záró szakaszában, júniusban olyan kompromisszumos javaslatot kívánnak a tagállamok elé terjeszteni, amely megőrzi a jelenlegi - néhány tagállam által erősen vitatott - szerződéstervezet lényegét.

"Célunk az, hogy 2009-re megszülessen az Európai Unió alkotmánya, s már annak alapján kerülhetne sor az akkor esedékes európai parlamenti választásokra" - jelentette ki a külügyminiszter.

hirado

2007.03.23. 11:44

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

Legfrissebb hirek