HIRDETÉS
HIRDETÉS

HÍREK > KÜLFÖLD > Kovács: az EU elmúlt 50 éve sikertörténet

t: 177

Kovács: az EU elmúlt 50 éve sikertörténet

Ötven év távlatából visszatekintve azt mondhatjuk, hogy az európai integráció sikertörténet - szögezte le Kovács László, Magyarország EU-biztosa, aki az uniót megalapozó Római Szerződés aláírásának ötvenedik évfordulója kapcsán nyilatkozott az MTI-nek.

Sikertörténet a bővítés miatt: hiszen a hat alapító országhoz azóta 21-en csatlakoztak, s a közösség sikeresen integrálta a 3 korábbi diktatúrát, Spanyolországot, Görögországot és Portugáliát - valamint a 2004-es csatlakozások után az a nyolc ország is zökkenőmentesen be tudott illeszkedni a szervezetbe, amely korábban, évtizedeken át teljesen más helyzetben volt, hiszen a szovjet érdekszférába tartozott. De az is nagyon fontos, hogy az integráció számos területen javította Európa s az európaiak helyzetét. A közös pénz, az euró létrehozása és a határok nélküli szabad mozgás mellett Kovács ide sorolta, hogy az EU nagyon sokat segített a fejlődésben, hiszen az integráció valamennyi tag gazdasági előrehaladását gyorsította, gazdasági stabilitását erősítette, javította a munkahelyteremtés esélyeit. Emellett az összefogás megnövelte a tagállamok érdekérvényesítési lehetőségét a világban. S kialakított egy európai szellemiséget, értékrendet. "Mindez egyfajta modelljét jelenti az államközi kapcsolatoknak, olyan modellt, amely nem a dominancián, hanem az együttműködésen alapul, s ezzel példát mutat a világ más térségeinek is" - mondta a magyar EU-biztos.

Mit jelent ma az Európai Unió? Kovács szerint a világ egyik vezető gazdasági erejét, hiszen a Föld össztermékének körülbelül 30 százalékát az EU adja. Emellett a világkereskedelem egyik legerősebb szereplőjét és majdnem 500 millió fogyasztóval a világ legnagyobb egységes versenypiacát. "Ami nem változott, azok az alapértékek: az EU továbbra is a demokrácia, a szabadság, a jogállamiság, a szolidaritás értékein alapszik, s ezt az értékrendszert terjesztette ki immár Európa nagy részére a bővítés révén. Kialakult egy európai szellem, s ugyanakkor megmaradt a tagállamok nemzeti identitása is" - mondta.

Kovács az elmúlt ötven év, az integrációs folyamat fontos eredményeként említette a vámunió kialakítását, az egységes belső piac létrehozását, a monetáris unió és a közös pénz megteremtését, a schengeni rendszer kiépítését s azt, hogy - mint mondta - a legújabb gazdasági adatok ismét a növekedés gyorsulását, a foglalkoztatás bővülését, a munkanélküliség csökkenését jelzik az Európai Unióban: azaz úgy tűnik, eredményes a 2005-ben újraindított lisszaboni gazdaságfejlesztési stratégia.

A magyar biztos szerint tehát az Európai Unió biztató helyzetben indul neki a következő ötven évnek. Ahhoz azonban, hogy ez a periódus is sikeres legyen, arra van szükség, hogy sikeresnek érezzék maguk az állampolgárok, akik az integrációtól jobb életet, több biztonságot és szolidaritást várnak, s azt, hogy a fejlődés ne a következő generációk rovására történjen. Kovács szerint tehát az EU-nak mindenképp meg kell válaszolnia a kihívásokat: hatékonyabbá kell tennie intézményrendszerét - mint mondta, "a holnap Európáját nem lehet a tegnap intézményeivel működtetni" -, s ezeket az intézményeket közelebb kell hoznia az állampolgárokhoz, hogy ők is érezzék, az integráció értük van. A következő ötven év sikeréhez persze az is elengedhetetlen, hogy az EU helytálljon az immár világméretű gazdasági versenyben, biztosítani tudja az energiaellátást, hozzájáruljon az éghajlatváltozás lefékezéséhez. Emellett - mint Kovács rámutatott - az Európai Uniónak továbbra is segítenie kell a fejlődő világ szegénységének csökkentését (ez közös érdek, hiszen az ottani bajok előbb-utóbb az EU-ra is hatással lesznek), még aktívabb szerepet kell játszania a regionális konfliktusok kezelésében, illetve lehetőleg megelőzésében, s eredményesen kell felvennie a harcot a szervezett bűnözéssel, valamint a terrorizmussal.

hirado


2007.03.23. 11:36

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

Legfrissebb hirek