HIRDETÉS
HIRDETÉS

HÍREK > KÜLFÖLD > A Fehér Ház megvétózna bármilyen iraki csapatkivonási határozatot

t: 168

A Fehér Ház megvétózna bármilyen iraki csapatkivonási határozatot

George Bush amerikai elnök megvétózna bármilyen iraki csapatkivonási határozatot, amelyet a washingtoni kongresszus elfogadna - jelentette a Fehér Házra hivatkozva pénteken egy amerikai rádió. Az ellenzéki Demokrata Párt vezetői még az elnökválasztás előtt, legkésőbb 2008. szeptember 1-jéig haza akarják vezényelni az Irakban állomásozó csapatokat.

Nancy Pelosi képviselőházi elnök - miközben pártja mélyen megosztott, milyen taktikát folytasson a tavalyi republikánus választási vereség ellenére a háború folytatása mellett elkötelezett George Bush elnökkel szemben - kijelentette: a csapatkivonás akár már ez év július 1-jén elkezdődhetne, és ha Núri al-Máliki iraki miniszterelnök nem teljesíti vállalt kötelezettségeit, akkor 2007 végére be is fejeződhetne.

Dan Bartlett, Bush egyik főtanácsadója kijelentette: "egy művi, elhamarkodott kivonásról van szó, amely sajnos a washingtoni politikán, és nem a bagdadi körülményeken alapul".

Nancy Pelosi olyan tervet terjesztett elő, amelynek értelmében Bush elnök július 1-jéig beszámolna arról, hogy az iraki kormányfő teljesítette-e politikai és katonai vállalásait. A házelnök szerint ettől kell függővé tenni az amerikai erők kivonásának menetrendjét. Ha Máliki nem mutat fel haladást, akkor a csapatok kivonása azonnal megkezdődne, és hat hónapon belül befejeződne.

Ha Bush haladásról számol be, Máliki október 1-jéig kapna haladékot a vállalások törvénybe foglalására. Ha ezt nem teljesíti, megkezdődne a hat hónap alatt végrehajtandó csapatkivonás. Amennyiben a bagdadi kormány mindkét határidőt betartja, akkor - Pelosi terve szerint ez a legkésőbbi időpont - 2008. március 1-jén venné kezdetét az amerikai erők hazavezénylése. Ez utóbbi esetben 2008 szeptemberére lényegében nem maradna amerikai egység az arab országban.

A Demokrata Párt azonban nem sorakozik fel egységesen Pelosi terve mögött. A konzervatív beállítottságú demokraták szerint ez a követelés túl messzire megy, a liberálisok viszont úgy látják, a házelnök terve nem kellően kemény. A szenátusban eközben a legbátrabb Bush-ellenes javaslat az, hogy 2008 márciusát jelöljék ki cél, de semmiképpen sem követelés formájában a csapatkivonás megkezdésére.

A Pelosi által jegyzett javaslatról március 19-én lesz szavazás. A kaliforniai képviselőnek be kell bizonyítania: pártja meg tud felelni a közvélemény azon elvárásának, hogy a négyéves háborút minél előbb le kell zárni, és az amerikai csapatokat haza kell vinni. Az elnöki vétó leküzdéséhez kétharmados támogatottság volna szükséges a képviselőházban, ahol a demokraták 233 mandátumot birtokolnak a 201 republikánus hellyel szemben.

hirado

2007.03.10. 09:43

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

Legfrissebb hirek