HIRDETÉS
HIRDETÉS

HÍREK > KÜLFÖLD > Súlyos zavargások törtek ki Athénban

t: 116

Súlyos zavargások törtek ki Athénban

Évek óta nem történtek olyan súlyos összecsapások Athén belvárosában, mint amilyenek csütörtökön zajlottak le az egyetemi reformok ellen tiltakozó fiatalok és a rendőrök között.

Legalább húsz ember megsérült az órákig tartó utcai csatározásokban, mintegy negyvenet pedig őrizetbe vettek. A hivatalosan közöltnél lényegesen nagyobb is lehet a sérültek tényleges száma, nyugati tudósítók maguk is jóval több vérző embert láttak a helyszínen.

A helyszíni jelentések szerint sisakos, álarcos tüntetők kezdték az utcai ütközetet: kövekkel és botokkal megtámadták a parlament épületét őrző rendőröket, miközben a honatyák a parlamenti épület falai mögött éppen szavaztak a konzervatív kormány új felsőoktatási törvénytervezetéről. (164 igen, 117 nem szavazattal és 19 tartózkodással elfogadták.)

A később szétterjedő csatározásokban a fiatalok benzinespalackokat, köveket, kávéházi teraszokról elvett székeket hajigáltak a rendőrökre, a karhatalom pedig könnyfakasztó gáz bevetésével válaszolt. Rendőri közlés szerint mintegy nyolcezer egyetemi hallgató és oktató vett részt a tiltakozó megmozdulásban; a szervezők húszezerre tették a részvevők számát. Mintegy ezer rohamrendőr próbálta feloszlatni a zavargássá fajuló tüntetést.

A tüntető fiatalok betörték több tucat üzlethelyiség ablakait, bankautomatákat tettek tönkre, és megrongálták a fényűző Grand Bretagne hotel portálját. Felgyújtották az elnöki díszőrség egy őrbódéját az ismeretlen katona sírjánál, a központi Szintagma téren. A parlamenti épület néhány ablakát is betörték. A zavargásba torkolló tüntetés jó időre megbénította a városközpont forgalmát. A tüntetés szervezői is elítélték a rombolást.

A szenvedélyeket kiváltó új törvény a diákok és az oktatók szerint nem kínál megoldást az egyetemek súlyos finanszírozási gondjaira. Azt is súlyosan nehezményezik benne, hogy lehetővé teszi a rendőrség számára a bejutást az egyetemek területére.

Mostanáig tilos volt a belépés a karhatalom képviselői számára az egyetemi területekre. Az 1967 és 1974 között uralkodó katonai junta harckocsik bevetésével veretett le egy diáklázadást 1973-ban, erre emlékezve tiltották meg a demokrácia helyreállítása után a karhatalmi erők belépését az egyetemek területére.

hirado

2007.03.08. 22:00

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

Legfrissebb hirek