A tüntetők Tajpej tíz pontján gyülekeztek, ahonnan csillag alakban vonultak az államfői hivatal elé. A felvonulók oszlopai a kínai Népi Gyűlésben elfogadott elszakadás-ellenes törvény tíz cikkelyét jelképezik. A jogaszbály arra hatalmazza fel a kínai hadsereget, hogy támadja meg Tajvant abban az esetben, ha az hivatalosan is kinyilvánítja függetlenségét. Az egyik oszlop élén az elnök, Csen Sui-pien menetelt, aki kilátásba helyezte a szigetállam függetlenségéről határozó néspszavazás megtartását.
"Tajvaniak vagyunk és mindörökre azok is maradunk. A tajvani és a kínai két különböző nemzet. Tajvan fejlődésének semmi köze Kínához. Mi békét akarunk" - mondta egy tüntető.
De Tajvanon nemcsak az elszakadás-ellenes törvényből, a kínai rakétákból sem kérnek. A tajvani szopros túloldalán legalább 700 rakétát állítottak rendszerbe, nyomatékosítva ezzel a pekingi fenyegetőzéseket. Kína mindig is részének tekintette a rebellis szigetállamot, miközben Tajvan az 1949-es kommunista hatalomátvétel óta nem ismeri el a pekingi kormányt.
[LHP.HU]
2005.03.26. 23:12