HIRDETÉS
HIRDETÉS

HÍREK > KÜLFÖLD > Kampánycsend Szerbiában - újkori történetük hetedik többpárti választásukra készülnek

t: 126

Kampánycsend Szerbiában - újkori történetük hetedik többpárti választásukra készülnek

Minden korábbinál bőségesebb kínálatból választhatnak a szavazók vasárnap, a szerbiai parlamenti választásokon: huszonhét párt összesen húsz jelöltlistát állított, amelyek közül négy a nemzeti kisebbségeké.

A Vajdasági Magyar Szövetség, a Magyar Összefogás Koalíció (ezt a Vajdasági Magyar Demokrata Párt és a Vajdasági Magyarok Demokratikus Közössége alkotja), két albán párt koalíciója és egy szerbiai bosnyák párt szinte egész biztosan szerez majd képviselői helyet. A kisebbségi pártok számára ugyanis a 2003 végén megtartott utolsó választások óta módosított törvény nem ír elő 5 százalékos küszöböt a parlamentbe kerüléshez. Annyi szavazatot kell csak szerezniük egy képviselő törvényhozásba juttatásához, amennyi átlagosan a 250 tagú parlament egy megválasztott képviselőjére jut. Ez pedig 50 százalékos választási részvétel esetén (3 326 000 szavazó) 13 300 szavazatot jelent, míg egy szerb pártnak minimum a szavazatok 5 százalékára (ebben az esetben 166 ezer szavazatra) van szüksége ahhoz, hogy parlamentbe jusson.

Megfigyelők szerint erre igazából csak négy-hat szerb indulónak van esélye. Miután a 250 képviselői helyből kiveszik a kisebbségi pártok által elvitteket (ezek számát megfigyelők előzetesen nagyjából tízre teszik), a maradékot osztják szét bonyolult, az úgynevezett Daunt-szisztéma szerinti számítással az indulók között. A végeredményt tekintve csak a kisebbségi pártok révén lesz majd színesebb a jelenleg hatpárti parlament.

Szerbiai sajátosság, hogy nem lehet majd rögtön tudni, kik kerülnek az új parlament széksoraiba. A választási listák ugyanis csak a szavazók pártokhoz csábítására szolgálnak; a névsor nem jelenti azt, hogy a jelöltek abban a sorrendben lesznek honatyák. Miután a választási bizottságnak január 25-én még tíz napjuk lesz arra, hogy eldöntsék, megszerzett mandátumaikat kik kapják a jelöltlistán szereplők közül. Ez bizonyos értelemben akár a választók félrevezetéseként is értelmezhető, már amennyiben a szavazó nem számol ezzel a körülménnyel. Kasza József, a Vajdasági Magyar Szövetség elnöke és listavezetője például előre bejelentette, hogy nem akar képviselő lenni.

A szabályozás képmutató voltának másik jele, hogy bár a választási listákon szereplők egynegyede nő kell hogy legyen, a mandátumok szétosztásánál már nem érvényesül ez a szabály. Így a skupstinában minden bizonnyal a jövőben is fennmarad a nyomasztó férfifölény.

A többpártrendszer visszaállítása, 1990 óta leghosszabb, 71 napos kampányidőszak csütörtökön éjfélkor lezárult, érvénybe lépett a kampánycsend. A 8441 szavazókör vasárnap reggel hétkor nyílik meg, és este nyolcig tart nyitva. Ötvennyolc szavazókör külföldön fog működni, 34 országban téve lehetővé 31 ezer szerb állampolgárnak, hogy leadja a voksát az újkori Szerbia történetében hetedik többpárti választáson.

A választások tisztaságára hazai és külföldi megfigyelők egyaránt ügyelnek. Az Európa Tanács Parlamenti Közgyűlésén kívül képviselteti magát az EBESZ, az EU, a Szovjetunió utódállamaiból álló Független Államok Közössége, az orosz képviselőház, az állami duma, s számos nem kormányzati szervezet. Csupán a CeSID-nek (Központ a Szabad Választásokért és a Demokráciáért) majdnem 3800 ellenőre figyeli majd árgus szemekkel, hogy tiszta-e a választás.

hirado

2007.01.19. 11:08

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

Legfrissebb hirek