Az európai kereszténydemokrata és konzervatív pártokat tömörítő szervezet vezetőinek tanácskozásán legutóbb az a határozat született, hogy "a horvát csatlakozást támogatni kell", mert számos morális és szakmai érv is emellett szól. "Lehetetlen dolog, hogy Románia mindjárt bent van az Unióban, miközben egy nála felkészültebb országgal még meg sem kezdődtek a tárgyalások" - mondta az Európai Néppárt alelnöke hozzátéve, hogy azzal a Törökországgal is megkezdődnek októberben a csatlakozási tárgyalások, ahol kétszáz embert tartanak fogva politikai okokból. Mára azonban - mint mondta - csak a közép-európai országok tartottak ki Horvátország csatlakozását támogató álláspontjuk mellett, és ebben a magyar kormány is egy véleményen van az ellenzékkel.
A Fidesz elnöke üdvözölte a kormányfő által az ügyben tett lépéseket. Elmondta, hogy újabb akciót indítanak, és amennyiben a miniszterelnökök találkozóján a magyar miniszterelnök javaslata után a szlovák államfőé is elbukik, akkor kezdeményezni fogják, hogy az Európai Unió állítson fel egy bizottságot annak érdekében, hogy maguk ítélhessék meg azt, hogy Horvátország kellő mértékben együttműködik-e a hágai Nemzetközi Bírósággal. Ennek az Európai Néppárton belül is vannak ellenzői - fűzte hozzá.
A Fidesz elnöke elmondta továbbá, hogy a megbeszélésen szó esett az Európai Unió versenyképességi programjáról, az úgynevezett Lisszaboni Folyamatról is, amelynek kapcsán hangsúlyozta, hogy a növekedésnek, a munkahelyteremtésnek, és a teljes foglalkoztatottság elérésének kell a gazdaságpolitika középpontjában állnia Európában. Ennek érdekében a néppárti vezetők több részjavaslatot is tettek. Többek között a szolgáltatások szabad áramlásának érvényesülését jelölték meg fő célként, amelyről egyébként nagy vita várható szerdán.
Egy másik javaslat a bürokrácia és az adók csökkentésével segítené a kis-és középvállalkozásokat, ugyanakkor nagy európai beruházásokat - út és vasútfejlesztéseket - sürget. Állást foglalnak továbbá az erős euró, és a munkaerőpiacok teljes átjárhatósága mellett. Ez utóbbi döntést Orbán Viktor sikerként értékelte.
Orbán Viktor újságírói kérdésre válaszolva leszögezte, hogy meg kellene szüntetni a magyar munkavállalók és gazdák hátrányos megkülönböztetését. Hozzátette: a most készülő, és 2006-ra vonatkozó költségvetéshez benyújtott javaslatok "jogossá teszik, hogy éljünk a gyanúperrel, hogy olyan új felosztással akarják kialakítani a rovatokat, hogy kevesebb pénz jut fejlesztésre és felzárkóztatásra, mint eddig". Ebben az ügyben kell állni az érdekeinkért, és együtt kell működni a szomszédos, újonnan csatlakozott tagállamokkal - szögezte le.
[LHP.HU]
2005.03.24. 09:06