HIRDETÉS
HIRDETÉS

HÍREK > KÜLFÖLD > Külpolitika, ahogy 2006-ban láttuk: A rózsás koalíció tovább távolodik Moszkvától

t: 127

Külpolitika, ahogy 2006-ban láttuk: A rózsás koalíció tovább távolodik Moszkvától

Mihail Szaakasvili konfrontatív külpolitikájával végleg elmérgesítette a grúz-orosz viszonyt. A 2003-ban lezajlott "Rózsák Forradalma" során hatalomra jutott grúz elnök egyértelműen a nyugati országokkal, elsősorban az Egyesült Államokkal fenntartott kapcsolatokat részesíti előnyben, és ennek oltárán hajlandó volt feláldozni a Moszkvával ápolt többé-kevésbé kiegyensúlyozott viszonyt. A térség határokon átnyúló biztonsági kockázatai és a szomszédság miatt azonban elkerülhetetlen a bizonyos fokú együttműködés a két ország között.

A Szovjetunió felbomlásával Grúzia is függetlenné vált. Az ország két szakadár tartománya, Abházia és Dél-Oszétia fölött azonban Tbiliszi nem tudta megszerezni az ellenőrzést, ott ugyanis nem sikerült megtörni a kormányellenes csoportok lázadását. A grúzok jelentős része nem felejtette el, hogy Moszkva a kormányerők elleni küzdelem során komoly támogatást nyújtott az abházoknak. A két tartomány visszaszerzésére Grúzia többször is kísérletet tett, legutóbb éppen Szaakasvili utasítására, ezek azonban rendre kudarccal végződtek. Mára a helyzet tovább bonyolódott, ugyanis Dél-Oszétiában orosz csapatok állomásoznak, míg az abház lakosság döntő többsége immár orosz állampolgársággal rendelkezik. Vlagyimir Putyin azonban igyekezett megnyugtatni Tbiliszit, hogy Moszkva nem tervezi a két tartomány annektálását.

Szaakasvili már hatalomra kerülésekor nyilvánvalóvá tette, hogy nem fogadja el Moszkva dominanciáját a Kaukázus térségében. A grúz elnök bejelentette, hogy országa NATO-tagságra törekszik, és Washingtont tekinti elsőszámú partnerének. A nyugati orientáció azt is magával hozta, hogy Szaakasvili kormányzata igyekezett többször megalázó helyzetbe kényszeríteni a moszkvai vezetést. Komoly diplomáciai botrányt gerjesztett a két ország között, mikor Tbilisziben az elmúlt év őszén letartóztatták az orosz katonai hírszerzés négy tisztjét és grúz ügynökeiket. Moszkva a foglyok azonnali elengedését követelte, és retorziókat helyezett kilátásba. A grúz hatóságok azonban mindent elkövettek, hogy azelőtt még nyilvánosan megalázzák az orosz tiszteket. Egyebek mellett többször bemutatták a televízióban, amint tevékenységük részleteiről kérdezték őket. Az orosz kormányzat erre válaszul kereskedelmi, postaforgalmi, és közlekedési embargót vezetett be Grúziával szemben, és további büntető intézkedéseket is kilátásba helyezett.

Az orosz titkosszolgálati tiszteket végül átadták Moszkvának, a feszült viszony azonban továbbra sem oldódik. A két ország közti kereskedelem mélypontra került, egyebek mellett az addig rendkívül népszerű grúz borok is kiszorultak az orosz piacról. Szaakasvili elnök azonban úgy tűnik, mindent egy lapra tett föl, és nem bánja a Moszkvával fenntartott kapcsolatok leépítését. A kaukázusi térség mindkét felet érintő konfliktusai ugyanakkor nem teszik lehetővé, hogy a két ország között megszakadjon az együttműködés. A kockázatokat kizárólag közösen lehet kezelni, így mindkét félnek be kell látni, hogy a párbeszéd fenntartása kölcsönös érdek.

hirado

2007.01.03. 10:41

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

Legfrissebb hirek