HIRDETÉS
HIRDETÉS

HÍREK > KÜLFÖLD > Külpolitika, ahogy 2006-ban láttuk: Az iráni népvezér regionális főszerepre készül

t: 182

Külpolitika, ahogy 2006-ban láttuk: Az iráni népvezér regionális főszerepre készül

Mahmúd Ahmadinezsád megválasztásával a világ mind több pontján teret nyerő populizmus elérte a Közép-Keletet is. Szalonképtelennek tartott megnyilvánulásaival Irán elnöke az idei év során többször is elképesztette a világ közvéleményét. Számos alkalommal nyíltan "mítosznak" nevezte, ezáltal kétségbe vonta a holokausztot, valamint annak a véleményének adott hangot, hogy Izraelt le kellene törölni a térképről. Szélsőséges megnyilvánulásait egyrészről saját honfitársainak szánta, hiszen személye élesen megosztja magát az iráni társadalmat is. Másrészről pedig a világ muszlim lakosságának kívánta bizonyítani, hogy nyíltan szembe mer szállni Izraellel, valamint az iráni fundamentalisták által csak "Nagy Sátánnak" nevezett Egyesült Államokkal.

Ahmadinezsád 2005-ben került a síita többségű állam élére. Teherán korábbi polgármestereként a külvilág szemében szinte teljesen ismeretlen volt, így hatalomra jutását élénk várakozás előzte meg. Az új iráni elnök azonban az enyhülési folyamat elősegítése helyett a konfrontációt választotta. Többször nyíltan elítélte az Egyesült Államok közel-keleti politikáját, valamint szívesen mutatkozott baloldali populista, Amerika-ellenes vezetők, így többek között Hugo Chávez venezuelai elnök társaságában.

A holokauszt tagadása Ahmadinezsád számára gyakran visszatérő téma. A komoly vitát kiváltó Mohamed-karikatúrák megjelenését követően az iráni elnök igyekezett a muszlimok nevében fellépni a "Nyugattal" szemben. Legellentmondásosabb húzása az Egyesült Államok és az európai országok által azonnal élesen elítélt holokausztkarikatúra-verseny meghirdetése volt. A közelmúltban pedig javaslatára holokauszt-konferenciát szerveztek Teheránban, ahol több antiszemita szervezet is képviseltette magát.

Az ideológiai offenzíván túl azonban Ahmadinezsád nagy hangsúlyt fektet Irán katonai erejének demonstrálására is. Támogatja a síita állam hadseregének fejlesztését, amely több látványos hadgyakorlatot tartott a Perzsa-öböl térségében, valamint szorosabbra fűzte védelmi együttműködését Szíriával. Az iráni atomprogram kapcsán a nyugati szövetségesek azt állítják, hogy Teherán nukleáris fegyver előállítására tör, Ahmadinezsád szerint azonban az csupán békés célokat szolgál.

Az iráni elnök konfrontatív retorikájával elsősorban belső politikai támogatottságát kívánja növelni. Ahmadinezsád felismerte, hogy az Egyesült Államok túlzottan le van kötve Irakban, míg az amerikai közvélemény nehezen támogatna egy újabb katonai akciót. Ennek következtében úgy ítéli meg, hogy adott az alkalom Irán regionális vezető szerepének megteremtésére. Atomprogramjának erőltetése jó lehetőséget kínál arra, hogy felmérje a nyugati szövetségesek elszántságát és együttműködési képességét. Politikája azonban olyan mértékben megosztja saját honfitársait is, hogy kérdéses, távlati céljainak realizálásához meg tudja-e nyerni támogatásukat.

hirado

2006.12.28. 10:46

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

Legfrissebb hirek