HIRDETÉS
HIRDETÉS

HÍREK > KÜLFÖLD > Irán 60 ezer centrifugát kíván üzembe állítani az urándúsításhoz

t: 170

Irán 60 ezer centrifugát kíván üzembe állítani az urándúsításhoz

Irán 60 ezer centrifugát kíván üzembe állítani, hogy fűtőanyagot állítson elő polgári atomerőművei működtetéséhez - közölte kedden Mahmúd Ahmadinezsád elnök az állami televízió által sugárzott sajtóértekezletén.

"(Nukleáris) fűtőelemeket akarunk gyártani, ehhez 60 ezerre kell növelni az urándúsító centrifugák számát, most az út elején tartunk" - közölte az iráni elnök.

Mohammed Ali Hoszeini, a teheráni külügyminisztérium szóvivője vasárnap kérdésre válaszolva megerősítette: Irán kitart amellett, hogy további 3000 centrifugát szereljen fel 2007 márciusáig. A 164 centrifugából álló, második centrifugasort október végén szerelte fel az iszlám köztársaság, amely állítja, hogy urándúsítási programja egyelőre nem lépte túl a kutatási kereteket. Szakértők szerint több mint 3000 centrifugára van szükség ahhoz, hogy már ipari méretben tudjanak előállítani fűtőanyagot az energiatermelést szolgáló atomerőművekhez.

Az iráni elnök úgy vélte, hogy az idő Teheránnak kedvez atomprogramja fejlesztéséhez. "A nagyhatalmak megpróbálták megakadályozni népünket, hogy nukleáris téren megvalósíthassa jogait. De Isten segítségével és népünk ellenállásának köszönhetően Irán teljes egészében birtokában van a nukleáris fűtőanyag-előállítás folyamatának, és az idő Iránnak kedvez" - jelentette ki Ahmadinezsád.

Kijelentése egybecseng a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) jövő heti ülésére készített, kedden kiszivárgott jelentésével, amely szerint Irán húzza az időt, és nem működik együtt az atomsorompó-szerződés felügyeletével megbízott szakosított ENSZ-szervezettel.

A NAÜ a négyoldalas jelentésben Teherán szemére veti, hogy az ENSZ Biztonsági Tanácsának felszólítása ellenére folytatja az urándúsítást, és nem biztosítja az elvárt átláthatóságot, akadályozva a szervezet szakemberei által elvégezni kívánt ellenőrzéseket. A dokumentumban az is szerepel, hogy a NAÜ munkatársai plutónium és dúsított urán nyomaira bukkantak egy iráni nukleárishulladék-feldolgozóban, s a lelettel kapcsolatban magyarázatot várnak Teherántól, eleddig hiába.

Az amerikai külügyminisztérium szóvivője az iráni elnök bejelentése után úgy nyilatkozott: Irán szándékának a 60 ezer urándúsító centrifuga felszereléséről már azokat is meg kellene győznie, akik kételkednek abban, hogy Teherán atomfegyver előállítására törekszik. A bejelentésnek "leleplező sokként kellene hatnia a világ többi része számára" - hangsúlyozta Sean McCormack.

Az ENSZ Biztonsági Tanácsának öt állandó tagja (Egyesült Államok, Franciaország, Kína, Oroszország, Nagy-Britannia) és Németország jelenleg egy határozattervezetet tanulmányoz, amelyet a három európai uniós tagország dolgozott ki, és szankciókkal sújtaná Iránt, mert nem volt hajlandó felfüggeszteni az urándúsítást. Oroszország és Kína ellenállása miatt eddig nem sikerült a szövegtervezetben megegyezni.

Ahmadinezsád azt is közölte: Teherán kész tárgyalni az Egyesült Államokkal, azzal a feltétellel, hogy Washington megváltoztatja a hozzáállását.

"A kezdetektől azt mondjuk, hogy tárgyalunk az amerikai kormányzattal, de feltételek mellett. Ha megváltoztatják a magatartásukat, ugyanúgy fogunk velük tárgyalni, mint másokkal" - szögezte le Mahmúd Ahmadinezsád.

Az amerikai félidős kongresszusi választások eredménye után nyomás nehezedik az amerikai kormányzatra mind a Demokrata Párt, mind külföldi szövetségesei részéről, hogy tárgyaljon Iránnal az iraki feszültség csökkentése érdekében.

Az iráni elnök bejelentette: "rövidesen üzenetet intéz az amerikai néphez", amelyben ismerteti az "iráni nép álláspontját"."Sok amerikai kérte, hogy beszéljek velük. Rövidesen küldök inkább nekik egy üzenetet" - jelentette ki Ahmadinezsád.

Az Egyesült Államok visszautasította az iráni elnök szavait, mondván: nem Washingtonnak kell változtatni magatartásán, inkább Teheránnak kell konstruktív szerepet játszania a Közel-Keleten.

"Az egész világ együttes felfogása az, hogy Iránnak építő szerepet kell betöltenie a térségben, nem kell beavatkoznia Irakban és abba kell hagynia urándúsítási tevékenységeit" - mondta Gordon Johndroe, a Fehér Ház nemzetbiztonsági tanácsának szóvivője. Hozzátette: Nagy-Britannia és Irak vezetői hasonló véleményeket fogalmaztak meg, és George W. "Bush (amerikai) elnök ugyancsak világossá tette álláspontját".

hirado.hu

2006.11.14. 20:02

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

Legfrissebb hirek