HIRDETÉS
HIRDETÉS

HÍREK > KÜLFÖLD > Nincs ünnep Budapesten - az olasz sajtó is a magyarországi eseményekről ír

t: 223

Nincs ünnep Budapesten - az olasz sajtó is a magyarországi eseményekről ír

Az összecsapásokat, a békétlenséget emelték ki a keddi olasz lapok a budapesti 56-os megemlékezésekről közölt tudósításaikban.

A tekintélyes polgári Corriere della Sera, a baloldali L,Unitá és a liberális la Repubblica egyaránt kihangsúlyozta, hogy a zavargások részvevői szélsőjobboldali tüntetők voltak.

A Corriere megemlítette, hogy ez utóbbiak a Fidesz ellenrendezvényének a tömegéhez csapódtak, felidézve a szeptember 17 óta tartó, Gyurcsány Ferenc miniszterelnök lemondását követelő megmozdulásokat. A lap beszámol arról is, hogy vasárnap és hétfőn az olasz Azione Giovani, a szélsőjobboldali Nemzeti Szövetség (Alleanza Nazionale) ifjúsági tagozatának aktivistái tüntettek Magyarország római nagykövetsége előtt a magyar tüntetők melletti szolidaritásul.

A La Repubblica idézte Gyurcsány Ferenc tv-nyilatkozatát, amely szerint a rendőrség határozottan és törvényesen lépett fel a tüntetőkkel szemben, és az "erőszakos kisebbség" támadásáról van szó. "Nincs ünnep Budapesten" - ezt a címet adta tudósításának a torinói La Stampa, amely tüntetőket is megszólaltatott. Az egyikük elmondta, hogy céljuk "elfoglalni a város jelképes pontjait, hogy megértessék a világgal: semmi nem változott 50 év óta". Egy 75 éves férfi, aki annak idején részt vett "a kommunisták elleni forradalomban", úgy vélekedett, hogy "most úgy kellene cselekednie a népnek, mint akkor, mert ugyanazok maradtak hatalmon." A La Stampa szerint "a kirobbant válság egyaránt elérte a fiatalokat és a populista jobboldal képviselőit, akik ideológiai szempontból ellenségesek a kommunizmussal szemben, a nacionalistákat, akik árulással vádolják a miniszterelnököt, mert megtagadta a kettős állampolgárságot a határon túli magyaroktól, és a politikailag legveszélyesebb középosztályt, akiket feldühített a Gyurcsány-oligarchia neoliberalista politikája, amely elszegényítette az országot." "Talán túl sok sérülés egy olyan országnak, amely még nem dolgozta fel 56 ellentmondásait és továbbra is viseli e trauma nyomait" - írta a torinói lap.

"Vas és tűz fél évszázaddal később" címmel a L'Unitá paradoxonnak nevezi, hogy "szélsőjobboldali tüntetők az 50 évvel ezelőtt szovjet tankok által elnyomott magyar kommunisták emlékére támadtak a magyar rendőrökre". Ugyancsak több tüntetőt szólaltatott meg a Berlusconi-család tulajdonában lévő Il Giornale, amely a hétfői tüntetéseket az 1956-os mozihíradók "remake"-jének, a részvevőket pedig "városi gerilláknak" nevezte. Nyilatkozott a lapnak Julius Ferenczy, a Szabad Európa Rádió egykori műsorvezetője, aki 35 év után tért haza Amerikából és kijelentette: "A kommunisták soha nem változnak". A lap egyúttal támadta Massimo D,Alema olasz külügyminisztert, aki hivatalos ünnepségek vendége volt, hogy "nem talált időt sem Nagy Imre sírjának, sem a Terror Házának felkeresésére".

A kormányellenes tüntetések beszennyezték az 1956-es budapesti megemlékezéseket - vélte keddi írásában a La Libre Belgique című belga lap.

A mérsékelt, konzervatív újság különtudósítója az eseményeket tényszerűen, magyar kommentárokkal bemutató cikkben arra helyezte a hangsúlyt, hogy a megemlékezésre a háttérben az ország súlyos megosztottságával került sor. Megemlítette azt is, hogy a forradalom érdemeit "kizárólag magának tulajdonító" jobboldali ellenzék bojkottálta a központi ünnepségeket. A lap interjút közölt Gurmai Zita (MSZP) európai parlamenti képviselővel, aki egyebek között úgy vélte, az ötvenéves évforduló esélyt ad arra, hogy Magyarországot jobban megismerjék. Úgy ítélte meg, hogy az Európai Unióhoz tavalyelőtt csatlakozott új országokat még mindig nem ismerik eléggé az EU-ban, így azt is hangsúlyozni kell, hogy 1956 minden magyarnak büszkeség, részben azért, mert a forradalommal úttörőnek tekintik magukat a szovjet rendszer összeomlásához vezető folyamatban.

hirado

2006.10.24. 11:34

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

Legfrissebb hirek