HIRDETÉS
HIRDETÉS

HÍREK > KÜLFÖLD > Címlapon a magyarországi események: a külföldi hírügynökségek górcső alá vették a zavargásokat

t: 257

Címlapon a magyarországi események: a külföldi hírügynökségek górcső alá vették a zavargásokat

A brit BBC honlapján a hétfői magyarországi összecsapások összefoglalója volt a fő hír kedd reggel: a tudósítás kiemeli, hogy a kormányoldal és az ellenzék más véleményen van arról, hogy miért törtek ki zavargások Budapesten. Az AFP hírügynökség is részletesen beszámolt a kedd hajnalig tartó összecsapásokról, az amerikai CNN hírtelevízió is kiemelten foglalkozik az 1956-os forradalom 50. évfordulóján történtekkel.

A BBC szerint Gyurcsány Ferenc a kormányellenes tüntetőket "agresszív kisebbségnek" nevezte, míg a Fidesz azt hangsúlyozta, hogy az egész ország a miniszterelnök "illegitim kormánya" ellen van. Emellett a BBC honlapja részletesen beszámol a hétfői állami ünnepségekről is.

A budapesti események hétfő késő éjszakától versenyeztek az Enron óriáskonszern volt főnöke, Jeffrey Skilling elítélésével szóló hírekkel a BBC híradásaiban. A BBC Világszolgálata beszámolt a rendőrség és a tüntetők késő éjszakai összecsapásáról is az Erzsébet-hídnál, és a sebesültek számát száz körülire tette. A legnagyobb brit médium tudósítói szerint a tüntetések beárnyékolták az 1956-os megemlékezéseket.

A Világszolgálat angol adásában a budapesti eseményekkel kapcsolatban megszólalt Fodor Gábor, az SZDSZ képviselője, Gorka Sebestyén, a Nemzeti Bizottság egyik szóvivője és Szvetnik Endre újságíró is. A Sky hírtelevízió szintén vezető hírei között beszámolt a Budapesten zajló "kormányellenes" tüntetésekről, és aláhúzta, hogy a forradalom 50. évfordulóján az ország megosztott.

56 visszhangja címmel fényképes cikk jelent meg a Daily Telegraph-ban kedden. A brit konzervatív lap szerint a megemlékezések "erőszakos tüntetéssé korcsosultak". A Telegraph beszámol arról is, hogy a tüntetők egyike "elkötött" egy szovjet tankot és csak a rendőrség tudta megállítani. A lap kitér arra is, hogy a forradalom 50. évfordulója alkalmából csaknem 60 országból érkeztek vendégek. A Daily Telegraph úgy tudja, hogy "szélsőjobboldali tüntetők" félbeszakították az ünnepi beszédeket és az ünnepi megemlékezést. A lap szerint 1956 óta a hétfői volt a legerőszakosabb politikai megmozdulás az országban.

A brit üzleti élet vezető lapja, a Financial Times az események leírása mellett rámutatott, hogy a forradalom évfordulója "mindig egy feszültséggel teli esemény" Magyarországon. Mint az FT budapesti tudósítója, Christopher Condon írja, a Kommunista Párt örökébe lépett MSZP képviselőit gyakran fütyülik ki a forradalmi megemlékezéseken. Maga a tény, hogy a "szocialisták vezette kormány ilyen nagyszabású rendezvényt szervezett, különösen robbanékonnyá tette a légkört".

Az AFP francia hírügynökség percről-percre követte a hétfői eseményeket, sőt az Erzsébet-híd pesti hídfőjénél történtekről is részletesen ír.

Az amerikai CNN hírtelevízió is a vezető hírek között kezeli az összecsapásokat, internetes honlapján sorrendben a második külföldi hír a budapesti zavargásokról szóló összeállítás. A CNN kiemeli, hogy a rendőrök könnygázzal és gumilövedékekkel oszlatták a tömeget és ír a Fidesz-nagygyűlésről is.

hirado

2006.10.24. 09:49

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

Legfrissebb hirek