HIRDETÉS
HIRDETÉS

HÍREK > KÜLFÖLD > Világszerte üdvözölték a BT-határozatot - Észak-Korea megbocsáthatatlannak nevezte a szankciókat

t: 280

Világszerte üdvözölték a BT-határozatot - Észak-Korea megbocsáthatatlannak nevezte a szankciókat

Világszerte üdvözölték az Észak-Koreát sújtó BT-határozatot. George Bush amerikai elnök, Margaret Beckett brit és Philippe Douste-Blazy francia külügyminiszter, valamint Dél-Korea és Ausztrália is egyetértését fejezte ki a hét nappal ezelőtti kísérleti atomrobbantás miatt kirótt kemény szankciókkal.

George Bush rövid sajtónyilatkozatában úgy fogalmazott, hogy az ENSZ BT az egyhangúlag elfogadott, gyors és erős határozattal világos üzenetet küldött Észak-Korea vezetőjének fegyverkezési programját illetően. Úgy vélte, a Biztonsági Tanács döntése azt bizonyítja, hogy a nemzetek közössége egységes abban az elkötelezettségében, hogy a Koreai-félsziget atomfegyvermentes övezet legyen. Az amerikai elnök leszögezte, hogy Észak-Korea és népe számára létezik szebb jövő. "Ha Észak-Korea vezetője ellenőrizhető módon felszámolja fegyverkezési programját, az Egyesült Államok és más országok készek lennének segíteni az országot gazdasági téren" - mondta

A brit külügyminiszter az észak-koreai fegyverkísérletre adott erős és egységes válaszként méltatta a határozatot. Margaret Beckett hangsúlyozta, hogy Észak-Koreának fel kell adnia fegyverkezési programjait és előfeltételek támasztása nélkül vissza kell térnie a hatoldalú tárgyalásokhoz.

Philippe Douste-Blazy francia külügyminiszter létfontosságúnak nevezte, hogy a nemzetek közössége, amely a tömegpusztító fegyverek terjedése miatt más válságokkal is szembenéz, tanúsítson egységet és példamutató határozottságot.

A dél-koreai külügyminisztérium közleményben szólította fel a szomszédos országot, hogy teljesítse a nemzetközi közösség követeléseit, mondjon le atomprogramjairól és -fegyvereiről, és csatlakozzon ismét az atomsorompó egyezményhez. Egyben azt kérte Phenjantól, hogy térjen vissza az atomfegyverprogramjáról folyó hatoldalú tárgyalásokhoz.

Alexander Downer ausztrál külügyminiszter úgy vélte, hogy meglepően erős határozat született a Biztonsági Tanácsban. A Ten ausztrál televíziónak adott nyilatkoztában Downer ugyanakkor leszögezte, hogy a canberrai kormány további szankciókat vethet ki Észak-Koreára, például teljes kereskedelmi embargót rendelhet el az észak-koreai hajókra.

Pak Dzsil Jon, Észak-Korea ENSZ-nagykövete országa nevében megbocsáthatatlannak minősítette és visszautasította a BT határozatát, valamint azzal vádolta a testületet, hogy gengszter módszereket, kettős mércét alkalmaz. Kijelentette, hogy Észak-Korea hadüzenetnek fogja tekinteni és "fizikai ellenintézkedéseket tesz", ha az Egyesült Államok tovább fokozza a nyomást Phenjanra.

Az ENSZ Biztonsági Tanácsa által szombaton egyhangúlag elfogadott határozata kemény pénzügyi és kereskedelmi szankciókkal sújtotta Észak-Koreát hat nappal korábban végrehajtott kísérleti atomrobbantásáért.

A BT-határozat minden országtól megköveteli annak megakadályozását, hogy Észak-Korea tömegpusztító fegyverek gyártásához használható anyagokat vásároljon vagy szerezzen be. Ugyancsak tilalom alá került a luxusáruk Észak-Koreába irányuló exportja. A határozat alapján minden állam megállíthatja az Észak-Koreába tartó vagy onnan induló szállítmányokat, hogy ellenőrizze, nem tartalmaznak-e tömegpusztító fegyvereket vagy ezek előállításához szükséges anyagokat. A határozat ugyanakkor egyértelműen kizárja katonai erő alkalmazását Észak-Koreával szemben.

A határozat eredeti amerikai szövegtervezetén Oroszország és Kína követelésének megfelelően enyhítettek valamelyest, így került be a határozatba az a kitétel, amely kizárja a katonai erő alkalmazását.

hirado

2006.10.15. 11:24

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

Legfrissebb hirek