HIRDETÉS
HIRDETÉS

HÍREK > KÜLFÖLD > Drámai képek - Észak-Korea sokkolta a világot - atomfegyver és éhezés

t: 443

Drámai képek - Észak-Korea sokkolta a világot - atomfegyver és éhezés

PHENJAN ELTÖKÉLTEN HALAD A VESZÉLYES ÚTON

Maga a tény is elég riasztó, hogy Észak képes volt föld alatti atomrobbantást végrehajtani. Ezáltal a kommunista ország nem csak hatalmas lépést tett atomfegyver birtoklása felé, de egyben megmutatta: a nemzetközi nyomás sem tántoríthatja el veszélyes szándékától. A teszt végrehajtásával Phenjan fittyet hányt még a legszorosabb szövetségese, legfontosabb gazdasági partnere és olajszállítója, Kína véleményére is.

Mindazonáltal egy nukleáris kísérlet nem több, mint kísérlet: több évi fejlesztésre van szükség ahhoz, hogy előálljon a végtermék. Ebben az esetben a "termék" atomfegyver volna, amely nem csupán Észak-Korea szomszédait fenyegetné (és lenne képes eltalálni), de több ezer kilométer távolságra található ellenségeit is, például az Egyesült Államokat.

A zárkózott, titokzatos Észak-Korea rejtélyes katonai potenciállal rendelkezik. Nukleáris képességeit is homály fedi azóta, hogy 1993-ban kiutasította a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) ellenőreit, majd 2003-ban kilépett az atomsorompó szerződés aláíróinak a sorából. Ennek ellenére szakértők úgy vélik: Phenjan nukleáris és rakétatechnológiája nélkülözi azt a fejlettségi szintet, amely elengedhetetlen megbízható robbanótöltetek és célba juttató eszközök kifejlesztéséhez.

CSEKÉLY HATÓERŐ, KEZDETLEGES HORDOZÓESZKÖZÖK

Az előre bejelentett hétfői robbantás ereje alátámasztani látszik ezt a feltevést. Szakértők a múlt héten azzal számoltak, hogy az észak-koreai töltet robbanóereje harmada-negyede lesz csupán a II. világháborúban Hirosimára vagy Nagaszakira ledobott amerikai atombombákénak. Phenjan ugyanis nem képes nagyobb erejű töltet előállítására.

Hétfőn orosz és dél-koreai hivatalos személyek elmondták: szeizmikus méréseik megerősítették, hogy az észak-koreai kísérleti detonáció ereje jóval kisebb volt az 1945 augusztusi atombombákénál.

A robbanótöltet mérete sem mellékes. Kezdetleges kísérleti atombombák akkorák lehetnek, mint egy kisebb teherautó - márpedig ezeket lehetetlen rakétára szerelni. A Nagaszakira ledobott plutónium tartalmú bomba ugyan kisebb volt, ám annak a tömege is csaknem hat tonnát nyomott.

"Képesek lehetnek elkészíteni (a bombát), teherhajóra rakni, majd ledobni egy teherszállító repülőgépről. A nagy kérdés az, vajon képesek-e olyan méretűre zsugorítani, hogy elférjen egy rakéta orrában? Én azt hiszem, hogy erre nem képesek" - vélekedett Gordon Chang, a "Nukleáris leszámolás: Észak-Korea szembeszáll a világgal" című könyv szerzője.

David Wall, a londoni Chatham House stratégiai elemző központ munkatársa osztja amerikai kollégája nézetét. Szerinte annak a valószínűsége, hogy Phenjan olyan atomfegyver birtokában van, amely rakétával is célba juttatható, "egyenlő a nullával".

MI LESZ TÍZ ÉV MÚLVA?

Nemzetközi szakértők azt gyanítják, hogy Pakisztán láthatta el Észak-Koreát atomfegyver gyártását szolgáló információkkal, cserébe rakétatechnológiára vonatkozó információt kapott - még a 90-es években. Ám még ha képes volna is rakétatöltet méretűre zsugorítani a maga atombombáját, Észak-Korea nukleáris arzenálja csak korlátozott csapásra volna képes.

Nem tudni, mekkora plutónium, illetve dúsított uránium készlettel rendelkezik Phenjan rakéták "feltöltése" céljából. Becslések szerint a hasadóanyag-készlet legföljebb 13 rakéta "kiszereléséhez" elegendő - ezzel szemben az Egyesült Államok több ezer nukleáris töltettel rendelkezik.

Kételyek övezik Észak-Koreának robbanótöltetek célba juttatását szolgáló képességét is. A kommunista ország 1998-ban sokkolta a világot, amikor nagy hatótávolságú ballisztikus rakétát indított Japán irányában: a lövedék a Csendes-óceánba zuhant. Idén júliusban hét ballisztikus rakétával hajtott végre sikeres kísérletet. Ám egy nagy hatótávolságú rakétája, amely állítólag képes lett volna elérni az Egyesült Államok területét, röviddel az indítás után felrobbant.

"Az észak-koreaiak nem rendelkeznek célba juttatható nukleáris eszközökkel, és hordozóeszközeik is kísérleti stádiumban vannak még" - jelentette ki Pavel Zolotarjov, a moszkvai USA-Kanada Intézet fegyverkezési szakértője.

Ennek dacára általánosnak mondható az a vélekedés, miszerint amennyiben Phenjan nem mond le atomprogramjáról (vagy erővel nem fosztják meg attól), úgy a kommunista rezsim tíz éven belül képes lehet nukleáris csapás végrehajtására.

Az észak-koreai rakéták már ma képesek elérni a szomszédos országokat, így "csak idő és ráfordítás kérdése", mikor fog az ország mind Amerikát elérni képes, nagy hatótávolságú hordozóeszközökkel, mind ezekre szerelhető nukleáris töltetekkel rendelkezni - vélekedik Anatolij Gyjakov, a moszkvai Fegyverzetkorlátozási Központ elemzője.

ma.hu

2006.10.10. 10:21

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

A HÍR KÉPGALÉRIÁJA

Legfrissebb hirek