HIRDETÉS
HIRDETÉS

HÍREK > KÜLFÖLD > Első ízben került az amerikai lapok címoldalára Budapest

t: 306

Első ízben került az amerikai lapok címoldalára Budapest

Első ízben került az amerikai lapok címoldalára csütörtökön Budapest a zavargások kezdete óta. A cikkek kiemelik, hogy a magyar főváros az 56-os forradalom óta nem látott ilyen erőszakot.

A The Washington Post a Kossuth téren egy tüzet körülálló, régi magyar zászlókat tartó csoport képével csalogatja az olvasót a belső oldalas tudósításhoz, amely szerint a felkelés riadalmat keltett Európában. A lázongás ugyanis Kelet-Európa egyetlen olyan országában tört ki, amely - a korábbi értékelések szerint - elég stabil volt ahhoz, hogy egy kormányt újraválasszanak a kommunizmus 1989-es bukása óta.

A The Washington Post terjedelmes cikkben számolt be az események hátteréről. Az olvasók megtudhatják, hogy Gyurcsány Ferenc, akit a lap milliomos üzletemberként és korábbi kommunistaként jellemzett, "ahelyett, hogy szégyenében lemondana és bocsánatot kérne, mert hazudott, még politikai tőkét is igyekszik kovácsolni a botrányból". A lap kiemeli, szerdán éjfélre 15 ezres tiltakozó tömeg gyűlt össze a parlament épülete előtt, ez volt a legnagyobb méretű megmozdulás a Gyurcsány-beszéd napvilágra kerülése óta. A lap úgy látja, Magyarországon kevesen számítanak arra, hogy a kormányfő enged a nyomásnak és benyújtja lemondását.

A The New York Times több tiltakozó véleményének adott teret írásában. Egy 31 éves nő arról beszélt, hogy az egykori kommunisták hazudtak, Gyurcsány is hazudott, elvesztette a legitimitását. Egy 26 éves pincér viszont azt mondta, igaz, hogy a miniszterelnök hazudott, de sok más politikus sem mondott igazat, és Gyurcsány legalább bevallotta.

A liberális újság értékelése szerint a harmadik napja tartó tiltakozások és az erőszak arra mutatnak rá: milyen törékeny a politikai élet rendje és a jogállamiság a posztkommunista Magyarországon. A lap felvetette, hogy a rendőrség vajon miért nem lépett fel nagyobb eréllyel a randalírozók ellen. Több mint kétszázan sérültek meg, többségük rendőr, és 137 embert vettek őrizetbe hétfő óta - tudja meg az amerikai olvasó.

A The New York Times szerint Gyurcsány Ferenc akkor lesz képes leszerelni a tiltakozásokat, ha elegendő támogatást szerez nemcsak a szavazók részéről, hanem saját pártján belül is azokhoz a reformokhoz, amelyeket a szocialisták 2002-es hatalomra kerülésük óta halogattak.

Washington mindeddig nem látta szükségét, hogy hivatalosan állást foglaljon a budapesti események kapcsán. Tom Casey, a külügyminisztérium helyettes szóvivője szokásos sajtóértekezletén egy kérdésre válaszolva annyit közölt, hogy Magyarországra, az ország vezetésére és a népre tartozik, hogyan oldja meg ezt a problémát.

Casey nem volt hajlandó megjegyzést fűzni ahhoz, hogy Gyurcsány Ferenc hazudott-e vagy sem. Hozzáfűzte ugyanakkor: azt szeretnék, ha ebben a politikailag nehéz időszakban is az ország törvényei által szabott kereteken belül haladnának az események.


hirado.hu

2006.09.21. 17:42

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

Legfrissebb hirek