HIRDETÉS
HIRDETÉS

HÍREK > KÜLFÖLD > Az ENSZ-főtitkára szerint Izrael tűzszünetet sértett

t: 560

Az ENSZ-főtitkára szerint Izrael tűzszünetet sértett

Izrael helikopteres akciót hajtott végre szombat hajnalban Kelet-Libanonban, hogy megakadályozza egy Szíriából érkező fegyverszállítmány átvételét. Az ENSZ-főtitkár a tűzszünet megsértésének minősítette a támadást.

A Hezbollah libanoni síita szervezet tv-csatornája szerint egy izraeli kommandó szállt le a Baalbektől 15 kilométerre nyugatra fekvő Budai falu mellett és az egység a település felé tartott, de a síita szervezet harcosai visszavonulásra kényszerítették őket.

Egy névtelenséget kérő libanoni katonai szóvivő azt közölte, hogy két izraeli helikopter két Hummer típusú katonai járműt helyezett le a Afkában, a Libanon-hegy oldalában. Az izraeli katonák egy iskolaépületet támadtak meg a helikopterek támogatásával, miközben harci repülőgépek a síita milícia állásait bombázták. Az akció végén a helikopterek elszállították a katonákat és a két Hummert. A libanoni LBC televízió szerint az akció során három Hezbollah-harcos halt meg.

Az izraeli hadsereg szerint "egy Szíriából és Iránból érkező fegyverszállítmány átvételét akadályozták meg, hogy megelőzzenek újabb, Izrael elleni terrorcselekményeket, és az akció elérte célját". A támadás során egy izraeli tiszt meghalt, a kommandó két további tagja megsebesült, egyikük súlyosan.

Az izraeli külügyi tárca szóvivője emlékeztetett arra, az ENSZ Biztonsági Tanácsának a tűzszünetről rendelkező határozata megtiltja, hogy a Hezbollahot fegyverekkel lássák el, Izraelt pedig felhatalmazza arra, hogy "megvédje a fegyverembargót".

A libanoni tűzszünet megsértéseként értékelte Kofi Annan ENSZ-főtitkár a kommandós akciót. New York-i közleményében mélységes aggodalmának adott hangot amiatt, hogy "izraeli részről megsértették az ENSZ Biztonsági Tanácsának az ellenségeskedések beszüntetésére vonatkozó, 1701-es számú határozatát". A főtitkár úgy vélekedett, hogy a BT-határozat minden ilyen megsértése veszélybe sodorja a térségben kialakult, hosszas tárgyalások árán elért "törékeny" nyugalmat, valamint aláássa a libanoni kormány tekintélyét, fennhatóságát.

Fuad Szinjóra libanoni kormányfő szerint a tűzszünet nyílt megsértésével Izrael a Hezbollahot akarta provokálni, hogy az visszavágjon, illetve hogy kudarcba fulladjon a libanoni hadsereg telepítése az ország déli körzeteibe. A libanoni miniszterelnök bizonyos abban, hogy "a Hezbollah kellően tudatos, felismeri az (izraeli) összeesküvést és tartózkodik a válaszcsapástól".

Ehud Olmert izraeli miniszterelnök védelmébe vette a rajtaütést Kofi Annan ENSZ-főtitkárral folytatott telefonbeszélgetése során. Izrael közölte: nem szünteti be a Hezbollah fegyverellátását gátló libanoni katonai műveleteit, amíg nem vezényelnek elegendő számú libanoni vagy ENSZ-katonát a határokra.

Egy izraeli küldöttség lapjelentések szerint bizonyítékokat tárt Moszkva elé arra nézve, hogy Szíria átadott a neki szállított orosz fegyverekből a Hezbollahnak, amely fel is használta ezeket az izraeli hadsereggel vívott minapi háborújában.

A libanoni békefenntartó erőkben való részvételre szólította fel az ENSZ tagállamait Kofi Annan, egyúttal biztosítva őket: a világszervezet zászlaja alatt felsorakozott erők nem fognak háborúba bocsátkozni sem Izraellel, sem Libanonnal, sem a Hezbollah síita szervezettel.

A főtitkár leszögezte: nem erővel kell megoldani azt, amit tárgyalásokon és libanoni belső konszenzussal lehet elérni. Számos ország attól tart, hogy az ENSZ-erőket a Hezbollah lefegyverzésére akarják felhasználni, ahogyan azt egy 2004. szeptemberi BT-határozat előirányozta.

Az első reagálások szerint máris több mint egy tucat állam vállalja, hogy 100-tól 5000-ig terjedő létszámú alakulatot küld Libanonba. A francia hadsereg szálláscsinálói már szombaton megérkeztek Nakura kikötőjébe.

Franciaország javasolta vasárnap, hogy az EU-tagállamok képviselői tartsanak a jövő hét elején egyeztető tanácskozást az UNIFIL, a libanoni ideiglenes ENSZ-erők megerősítéséről, egyeztessék, hogy melyik ország mekkora erővel járul hozzá ehhez.

George Bush amerikai elnök szerint a Közel-Kelet "történelmének fordulópontjára érkezett", amikor választania kell a demokrácia és a szélsőségesség között.

Az amerikai elnök szokásos szombati rádióüzenetében úgy vélekedett, hogy a libanoni háború "egy nagyobb harc része, amely a térségben zajlik a szabadság és a terrorizmus között". "A terrorizmus erői megpróbálják megállítani a szabadság menetelését, és a szélsőségek útjára akarják vezetni a nemrég szabaddá vált országokat. Nem véletlen, hogy két olyan ország, mint Libanon és Irak, amelyek szabad társadalmakat építenek a Közel-Kelet szívében, a legerősebb terrorista tevékenység színhelyei" - fogalmazott.

Ehud Olmert izraeli kormányfő a vasárnapi kormányülésen bejelentette: vizsgáló bizottságot nevez ki a libanoni háborúval kapcsolatos kormány- és katonai tevékenység tisztázására.

Kormányilletékesek szerint a miniszterelnök nem közölte, hogy milyen jogkört kap a bizottság, csupán annyit mondott, hogy döntését összehangolja az izraeli főügyésszel, és a következő napokban a kormány elé terjeszti jóváhagyásra a bizottság megalakítását.

"Izrael kiütés nélküli győzelmet aratott" - jelentette ki a kormányülésen Dan Haluc vezérkari főnök, aki személy szerint is sok bírálatot kapott, elsősorban azért, mert a hadseregnek nem sikerült megfékeznie a síita Hezbollah rakétatámadásait. A háború 34 napja alatt több mint 4000 rakéta hullott Izrael területére.

Izrael a harcokban 119 katonát vesztett, a bombázásokban 41 civil halt meg. A hadsereg állítása szerint 350 Hezbollah-harcost öltek meg. Az izraeli bombázásoknak mintegy ezer libanoni civil esett áldozatául.

hirado

2006.08.21. 08:55

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

Legfrissebb hirek