HIRDETÉS
HIRDETÉS

HÍREK > KÜLFÖLD > Izrael 48 órára felfüggesztette Dél-Libanon bombázását, de hajnalban még támadta az ország keleti részét

t: 819

Izrael 48 órára felfüggesztette Dél-Libanon bombázását, de hajnalban még támadta az ország keleti részét

Izrael vasárnap éjszaka 48 órára felfüggesztette dél-libanoni légi csapásait, hogy lehetőség nyíljék a Kana elleni tragikus bombázás körülményeinek kivizsgálására, de fenntartja magának a jogot, hogy felújítsa csapásméréseit, ha tudomására jut, támadás készül ellene Az ENSZ Biztonsági Tanácsa néhány órával később mélységes sajnálatát fejezte ki amiatt, hogy a dél-libanoni település elleni támadás nagy emberveszteséggel járt. A vasárnap reggeli bombázásban a legfrissebb adatok szerint 54 személy, köztük harminc gyermek vesztette életét. Az izraeli légierő hétfőn hajnalban, a bejelentés előtt még csapást mért Libanon keleti részére, a szíriai határ közelében. Legkevesebb két támadás ért autóutakat. Condoleezza Rice amerikai külügyminiszter azt mondta, a héten létrejöhet a tűzszünet Libanonban és tartós megoldás születhet a térségben kialalkult válságra.

Az izraeli légierő csapást mért vasárnap este a Gázai övezetre - jelentették palesztin biztonsági források. A támadást az övezet északi részén lévő Bét-Lahíja település ellen hajtották végre, egy épület romba dőlt. A tulajdonost egy hete az izraeli hadsereg telefonon figyelmeztette, hogy háza hamarosan az izraeli légierő célpontja lesz. A térségből érkező hírek nem tettek említést esetleges áldozatokról.

Izrael egyeztetni fog az ENSZ-szel arról, hogy 24 órára lehetővé teszi: a háborús térség lakossága elhagyhassa a helyszínt, ha akarja - jelentette be az amerikai külügyminisztériumi szóvivő Jeruzsálemben. Adam Ereli hozzátette azt is, hogy szó lehet ennek az időtartamnak a meghosszabbításáról is. Massimo D'Alema olasz külügyminiszter, aki vasárnap Jeruzsálemben tárgyalt izraeli vendéglátóival és amerikai kollégájával, a bombázási moratóriumot "fontos ás bátorító jelzésnek" nevezte mindazok számára, akik azon munkálkodnak, hogy a Közel-Keleten mielőbb helyreálljon a béke. Az olasz diplomácia irányítója vasárnap késő este a sajtónak nyilatkozva még meglehetősen borúlátóan ítélte meg a helyzetet, és úgy vélte: egyelőre megbecsülni sem lehet, hogy mikor érnek véget az ellenségeskedések.

Még a jeruzsálemi bejelentés előtt George Bush amerikai elnök Washingtonban a gyermekek érdekében tartós béke megteremtését követelte a Közel-Keleten, miután tudomást szerzett a dél-libanoni tragikus bombázásról. "A mai közel-keleti események arra késztetnek bennünket, hogy az Egyesült Államoknak, barátainak és szövetségeseinek együtt kell fáradozniuk azon, hogy - különös tekintettel a gyermekekre - létrejöjjön a tartós béke" - fogalmazott Bush. Elemzők felhívták a figyelmet arra, hogy az elnök nem tett említést "azonnali tűzszünetről".

Az ENSZ BT vasárnap ült össze rendkívüli ülésre. A testületet Kofi Annan ENSZ-főtitkár hívta össze Fuad Szinjóra libanoni kormányfő kérésére, aki azt szerette volna, ha a BT határozatot hoz a haladéktalan tűzszünetről. A 15 tagú testület egyhangúlag elfogadott nyilatkozatában ugyan mélységes sajnálatát és fájdalmát fejezte ki a dél-libanoni Kana település ellen elkövetett izraeli légi csapás embervesztesége miatt, de nem marasztalta el Izraelt, és azonnal tűzszünetre sem szólította fel a hadban álló feleket. A dokumentum fontosnak tartotta ugyanakkor, hogy tartós, állandó jellegű és fenntartható fegyvernyugvás jöjjön létre, valamint kifejezte a BT eltökéltségét, hogy "minden halogatás nélkül" tovább munkálkodik a válság rendezése érdekében. Az Egyesült Államok korábban jelezte, ellenezni fogja, hogy a dokumentum elítélje Izraelt és azonnali tűzszünetet követeljen, amelyet egyébként a BT rendkívüli ülésének kezdetén Kofi Annan szükségesnek tartott.

A Hezbollah libanoni síita szervezet vasárnap 156 rakétát lőtt ki izraeli célpontokra, vagyis egy nap alatt a legtöbbet azóta, hogy július 12-én zsidó állam hadserege megindította hadműveletét a közel-keleti arab ország ellen - közölte egy izraeli katonai forrás. Ezt megelőzően csütörtök volt az a nap amikor 24 óra leforgása alatt a legtöbb rakétatámadást, 151-et hajtott végre a síita szervezet, amely eddig a háborúban 1800 rakétáját vetette be. A legfrissebb adatok szerint az Izrael északi térségei elleni támadásokban 18 civil vesztette életét, több mint 300 megsebesült. A harcokban 33 izraeli katona esett el, 59 pedig megsebesült. Libanonban az offenzíva kezdete óta 458 civil halt meg bizonyíthatóan, ez a szám azonban valószínűleg jóval magasabb, mert sokan tűntek el az izraeli légi csapások következtében összeomlott épületek romjai között. A háború 20 libanoni rendőr, illetve katona életét is kioltotta. A Hezbollah legkevesebb 37 harcosát vesztette el.

hirado

2006.07.31. 10:00

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

Legfrissebb hirek