HIRDETÉS
HIRDETÉS

HÍREK > KÜLFÖLD > Megsemmisült a Hezbollah főhadiszállása - óvóhelyre küldték Haifa lakosságát - találat ért egy izraeli hadihajót

t: 1127

Megsemmisült a Hezbollah főhadiszállása - óvóhelyre küldték Haifa lakosságát - találat ért egy izraeli hadihajót

Megsemmisült a Hezbollah főhadiszállásának otthont adó épület egy izraeli légi csapásban péntek este - jelentette a libanoni síita szervezet televíziója. Az izraeli hatóságok pénteken elrendelték, hogy a Haifában és elővárosaiban élők menjenek óvóhelyekre egy nappal azt követően, hogy a libanoni síita Hezbollah fegyveresek rakétákkal támadták Izrael harmadik legnagyobb városát.

Az izraeli légierő az est folyamán már harmadszor támadta a Hezbollah dél-bejrúti központját. Szemtanúk közlése szerint legalább három rakétát lőttek ki Haret Hreik negyedre, ahol a lázadó szervezet politikai és katonai parancsnoksága, televízió- és rádióadója található. Egyelőre nem tudni, vannak-e áldozatai a támadásnak.


Kattintson ide a nagy felbontású és a flash videók megtekintéséhez

.
.




Az Izrael elleni totális a háborúval fenyegetett péntek este a libanoni síita Hezbollahh vezetője, Szajjid Haszan Naszrallah kilátásba helyezve, hogy a zsidó állam belső területeit is támadják majd.

A politikus nem sokkal azt követően, hogy az izraeli légierő csapást mért szervezete bejrúti főhadiszállására, televíziós beszédében hangozatta: "...(Izrael) háborút akart kezdeni. Háborút indítunk ellene. Egy olyan nemzet ellen visel totális háborút (Izrael), amelynek meg van képessége, a tapasztalata és a bátorsága." Felhívta a figyelmet arra, hogy ég egy izraeli hadihajó Bejrút partjainál, s el fog süllyedni.

A Hezbollah közben tovább lőtte Izraelt, mélyen a zsidó állam belsejében is. Korábban még sohasem jutott el az iráni és szíriai támogatással működő csoport rakétája ilyen messzire, a Hezbollah csak a libanoni-izraeli határ közvetlen közelében lévő izraeli településeket tudta rakétáival célba venni.

Az izraeli hadsereg nem indokolta, hogy miért adtak ki ilyen utasítást annak ellenére, hogy napközben a haifaiak szabadon közlekedhettek a város utcáin. A hadsereg közlése szerint az utasítást követően a lakosok közösségük óvóhelyeire illetve lakásaik bombabiztos helyeire húzódtak.

A Hezbollah fegyvertára mind korszerűbbé válik: már olyan hatótávolságú rakétákkal is rendelkezik, amelyek képesek akár Tel-Avivot is elérni - írja a Jane's Defence Weekly című brit katonai szaklap eheti számában.


A brit szaklap izraeli hírszerzési adatokra támaszkodva megállapította: a Hezbollah 10-15 ezer rakétalövedéket halmozhatott fel, és ezekkel a fegyverekkel Szíria, valamint Irán látta el a szervezetet.

A Hezbollah arzenáljában megtalálható az iráni gyártmányú Fadzsr-3, Fadzsr-4 és Fadzs-5-ös rakéta is, amelyek közül a legutóbbinak a hatótávolsága 75 kilométer, tehát Haifánál távolabbi célokra is le lehet velük csapni.

Haszan Naszrallah mozgalmának a birtokában van még körülbelül száz darab ugyancsak iráni Zelzal-1 típusú rakéta, amely a becslések szerint 150 kilométerrel távolabbi célpontokat is el tud érni.


A bejrúti nemzetközi repülőtér egyik terminálépületét támadta az izraeli légierő pénteken. Egy izraeli gép két rakétát lőtt ki az épületre, lerombolva a déli szárny egy részét, valamint egy kis építményt az egyik felszállópálya mentén. Ez a negyedik eset, hogy az izraeliek támadást intéztek a bejrúti repülőtér ellen, de korábban csak a felszállópályákat vették célba, a légikikötő épületét nem.

A repülőtér már csütörtökön bezárt, miután az izraeli légierő rakétákkal használhatatlanná tette mind a három kifutópályáját. Csütörtök este az izraeli gépek a repülőtér üzemanyagraktárát támadták, amely azután lángba borult. Péntek délelőtt izraeli harci gépek újabb csapást mértek a repülőtérre: szemtanúk elmondása szerint két rakétát lőttek ki az egyik kifutópályájára. A légikikötő közel van ahhoz a dél-bejrúti városrészhez, amelyben az Izraelt rakétákkal támadó Hezbollah lázadószervezet intézményei vannak.


A libanoni nemzeti légitársaság öt gépe és Nadzsíb Mikati volt libanoni kormányfő magánrepülőgépe a péntek délelőtti légicsapás-sorozat előtt mindössze öt perccel felszállhatott, és Ciprusra repült. A gépek kimenekítését megelőzően Fuád Szinjóra libanoni kormányfő és Jeffrey Feltman bejrúti amerikai nagykövet beszélt egymással - közölte egy neve elhallgatását kérő kormányzati forrás. A kormányfő biztosítékot kapott arra, hogy ezt a hat gépet az izraeliek nem támadják.

A merényletben meggyilkolt volt libanoni miniszterelnökről elnevezett Rafík Haríri nemzetközi repülőteret a közel-keleti országban tavaly elakadt újjáépítés egyik legnagyszerűbb vívmányaként tartották számon. Az 1990-es évek közepén felavatott, ultramodern létesítmény mintegy 600 millió dollárba került, és évente csaknem 6 millió utas fogadására tervezték. Tavaly 3,5 millió utazó fordult meg a légikikötőben.

A síita Hezbollah szervezet gerillái legalább hatvan katyusa rakétát lőttek ki pénteken Dél-Libanonból Izrael északi részére, s a támadásokban tizenegy ember megsebesült - közölte az izraeli hadsereg.


A lövedékek Észak-Izrael hét különböző térségében csapódtak be, egyebek közt Zarít és Kirjat-Smona kisvárosok közelében, lakatlan területen. A harcok két nappal ezelőtti kitörése óta a Hezbollah több mint 200 rakétát lőtt ki Izraelre.

Ronni Bar-On izraeli belügyminiszter az izraeli erők sikeres libanoni offenzíváját méltató pénteki nyilatkozatában figyelmeztette a Hezbollahot és a libanoni kormányt, hogy nagy árat fognak fizetni az izraeli nép biztonságát fenyegető rakétatámadásokért.

Három feltételt szabott egy libanoni tűzszünethez pénteken Ehud Olmert izraeli kormányfő: a két elrabolt izraeli katona szabadon engedését, az Izrael elleni rakétatámadások leállítását és a Hezbollah szervezet lefegyverzéséről szóló ENSZ-határozat teljesítését.


A kormányfő kész elrendelni a hadművelet beszüntetését Libanonban, ha a Hezbollah szabadon engedi a fegyveresei által elrabolt két katonánkat, beszünteti a rakétatámadásokat, illetve ha a libanoni kormány az ENSZ BT 1559. számú határozatának megvalósítása mellett dönt - közölte Miri Eisin kormányszóvivő.

"Ha a feltételek teljesülnek, készek vagyunk együttműködni az ENSZ térségbe érkezett küldöttségével" - hangoztatta.

A tűzszünet követelése nélkül fejezte be vitáját a Libanon elleni izraeli támadásról pénteken az ENSZ Biztonsági Tanácsa. A testület sürgős összehívását előző nap kérte Libanon abban a reményben, hogy azon tűzszünetre szólítják fel Izraelt.


Jean-Marc de la Sabliere, a testület soros francia elnöke rövid nyilatkozatot olvasott fel, amelyben üdvözölte, hogy Kofi Annan ENSZ-főtitkár különmegbízottakat küldött a Közel-Keletre. A BT felszólított egyben minden országot és felet, hogy működjön együtt a különmegbízottakkal. Bejrút sokkal határozottabb választ várt a világszervezettől. Az elfogadott hatsoros dokumentum hangsúlyozza, hogy a BT várja az ENSZ közvetítő küldöttségének jelentését, amit a lehető leghamarabb szeretne megkapni.

A világszervezet grémiuma a Libanon elleni nagyszabású izraeli hadjárat harmadik napján ült össze soron kívüli tanácskozásra. Izrael megtorlásul indított átfogó támadást a szomszédos ország ellen amiatt, hogy két katonáját szerdán foglyul ejtette és elhurcolta az Irán-barát, síita Hezbollah libanoni gerillaszervezet.

hirado

2006.07.15. 00:08

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

Legfrissebb hirek