HIRDETÉS
HIRDETÉS

HÍREK > KÜLFÖLD > Észak-Korea kész a totális háborúra

t: 192

Észak-Korea kész a totális háborúra

A legkisebb engedményre" sem hajlandó az Egyesült Államokkal szemben Kim Dzsong Il észak-koreai vezető, aki egyúttal kijelentette: országa kész a "totális háborúra" a rakétakísérletek után.

Az észak-koreai állami televízió szerint, amelynek vasárnapi adását a Yonhap dél-koreai hírügynökség ismertette, Kim "öröktől fogva Észak-Korea ellenségének" nevezte az Egyesült Államokat, amely ellen országa készül "totális háborúval felelni bármilyen bosszúra".

A nyilatkozat egy nappal azelőtt hangzott el, hogy az ENSZ Biztonsági Tanácsa szavazásra készül a múlt szerdai rakétakísérleteket elítélő határozatról. A Japán által előterjesztett javaslat hivatkozik az ENSZ-charta VII. fejezetére, amely megnyitná az utat a Phenjan elleni szankciók és végső soron az erő alkalmazása előtt.

Ugyancsak háborúval fenyegetőzött Észak-Korea ausztráliai nagykövete, aki a The Sunday Herald Sun című melbourne-i lapban megjelent cikkében kifejtette: Észak-Koreának nincs más választása, mint "kemény fizikai lépéseket tenni", ha bárki le akarná állítani "hadgyakorlatait". A nagykövet szerint "a történelem, a nemzetközi kapcsolatok hideg realitásainak tanítása, amelyet az iraki válság is bizonyít, az erőviszonyok felborítása instabilitást szülhet és akár háborút is kirobbanthat".


Aszo Taro japán külügyminiszter vasárnap az NHK japán televíziónak adott interjúban arra szólította fel a nemzetek közösségét, hogy "ne kapituláljon" a BT-határozatot fenyegető kínai vétóval szemben, mert ez "rossz üzenet lenne a világnak". Hozzátette, hogy "egy nem kényszerítő erejű üzenetnek nincs értelme", utalva a BT nem kötelező érvényű, 1998-as elnöki deklarációjára, amelyet egy Japán felett átrepülő észak-koreai rakéta tengerbe csapódása után fogadtak el. Ezért folytatják a diplomáciai erőfeszítéseket, hogy meggyőzzék Pekinget: ne éljen vétójogával, ami elszigeteltségét is jelentené.

A japán diplomácia vezetője szerint a határozatot szintén ellenző Oroszországtól tartózkodás várható. Aszo egyúttal figyelmeztetett: Japán fenntartja magának a jogot, hogy megtámadja Észak-Koreát, ha fennáll a közvetlen nukleáris támadás veszélye. Bár Japán 1947-es békealkotmánya tilt minden megelőző csapást, a külügyminiszter úgy vélekedett, hogy "alkotmányosan is indokolható lenne" egy ilyen lépés a lakosság biztonságának szavatolása érdekében.

Dél-Korea nem hiszi, hogy a javasolt ENSZ-szankciók eltántorítanák Észak-Koreát rakétaprogramjától, vagy biztonságosabbá tennék a kelet-ázsiai térséget - jelentette ki Szong Min Szun, a dél-koreai elnök nemzetbiztonsági tanácsadója, miután találkozott a Szöulba látogató Christopher Hill amerikai külügyi államtitkár-helyettessel. Szong ugyanakkor elfogadhatatlannak nevezte Phenjan rakétakísérleteit. Hill, aki előzőleg Kínában járt, majd vasárnap este Japánba utazik az Észak-Koreával szembeni stratégia egyeztetésére, találkozott Ri Dzsong Szok országegyesítési miniszterrel is, aki a kedden kezdődő Korea-közi tárgyalásokat vezeti Dél részéről.


hirado.hu

2006.07.09. 13:50

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

Legfrissebb hirek