HIRDETÉS
HIRDETÉS

HÍREK > KÜLFÖLD > Irakizáció három éven belül?

t: 234

Irakizáció három éven belül?

Jelentős létszámcsökkentési tervet nyújtott át Bush elnöknek és Rumsfeld védelmi miniszternek George Casey tábornok, az Irakban állomásozó amerikai erők parancsnoka. A javaslat szerint a jövő év végéig a jelenlegi tizennégyről ötre lehetne mérsékelni az amerikai harcoló dandárok számát az arab országban. Bár ez a változtatás csupán ötödével csökkentené az Irakban állomásozó amerikai csapatok létszámát, mégis több szempontból is égetően szükséges volna.

Az amerikai társadalom egyre kritikusabb az iraki háborúval szemben, ami komoly hatással van Bush elnök és kormányzata megítélésére. Míg az elnök folyamatosan haladást, sikereket említ Irak kapcsán, az arab országban állomásozó amerikai csapatok létszáma lényegileg nem változott azóta, hogy Bush 2003. májusában bejelentette a jelentősebb harci cselekmények végét. Röviddel ezután azonban nyilvánvalóvá vált, hogy a gerillák elleni harc továbbra is igényli a nagyszámú amerikai erők Irakban történő állomásoztatását. A háború immár csaknem három és fél éve folyik, és az amerikai hadsereg tartalékai kezdenek kimerülni. Sok katona már a harmadik "turnusát" szolgálja Irakban. A békeidőben az egyes államok kormányzóinak alárendeltségében lévő nemzeti gárda számos katonáját is Irakba helyezték, akiknek a segítségére igen nagy szükség lett volna otthon, egyebek mellett a tavaly nyári Katrina hurrikán pusztításakor. Komoly hiány mutatkozik önkéntesekben, ezáltal egyre többen érvelnek a sorkötelezettség visszaállítása mellett, amelyet még az amerikaiak vietnami háborúját követően, 1973-ban töröltek el. Erre a megoldásra azonban a komoly társadalmi és politikai ellenállás miatt igen kevés esély mutatkozik.

Ha Bush elnök elfogadná Casey tábornok részleges kivonulásról szóló javaslatát, csökkenhetne az amerikai fegyveres erőkre nehezedő nyomás. A New York Times beszámolója szerint a katonai parancsnok egy három szakaszból álló "iraki útitervet" is készített. Ez alapján az elkövetkező egy év során az amerikai erők stabilizálnák Irakot, majd 2009. nyaráig két lépcsőben teljesen átadnák az ellenőrzést az iraki hatóságoknak. Bár az amerikai csapatok létszámát ezalatt is folyamatosan csökkentenék, a légi támogatást, valamint a hírszerzési, logisztikai és kiképzési feladatokat ellátó amerikai erők továbbra is az arab országban maradnának. Ez nagyban hasonlít a Vietnamban végrehajtott amerikai fokozatos kivonuláshoz, amelyet Nixon elnök "vietnamizációnak" nevezett. A hetvenes évek elejére az amerikai hadsereg már csupán légi támogatást biztosított a dél-vietnami erőknek, majd az 1973-as fegyverszünetet követően teljesen kivonta erőit a délkelet-ázsiai országból.

A Casey tábornok által ajánlott létszámcsökkentési útiterv politikai előnyöket is kínál Bush számára. A kritikus novemberi félidei választások előtt jelentős számú amerikai katona hazatérését lehetne bejelenteni, ami jó hatással lehetne a republikánus kormányzat népszerűségére. A 2008-as elnökválasztásra pedig az újabb látványos létszámcsökkentés azt mutatná, hogy van kiút az iraki háborúból. Ez a remények szerint megnövelhetné annak esélyét, hogy a két cikluson át kormányzó Bush visszavonulása után újra a republikánusok
adják az elnököt.

hirado

2006.06.27. 10:48

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

Legfrissebb hirek