HIRDETÉS
HIRDETÉS

HÍREK > KÜLFÖLD > Ellenzéki győzelem Szlovákiában - remekül szerepelt a Magyar Koalíció Pártja, de a szélsőségesek is

t: 120

Ellenzéki győzelem Szlovákiában - remekül szerepelt a Magyar Koalíció Pártja, de a szélsőségesek is

A szlovákiai választások előzetes eredményeinek ismeretében sem körvonalazódik egyelőre, hogy milyen kormánya lesz az országnak a következő négy évben. Ez élesebben csak a pártok közti egyezkedés nyomán kristályosodhat ki, és sok múlik azon, hogy Ivan Gasparovic államfő kit bíz meg kormányalakítással.

Hat pártja lesz a szombati előrehozott választás nyomán felálló új parlamentnek. Az ellenzéki Irány-Szociáldemokrácia (Smer-SD) a szavazatok 29,14 százalékát szerezte meg. 18,35 százalékkal második a Dzurinda vezette Szlovák Demokratikus és Keresztény Unió-Demokrata Párt (SDKÚ-DS). Harmadikként a szélsőséges, eddig parlamenten kívüli Szlovák Nemzeti Párt (SNS) végzett 11,73 százalékkal. Alig valamivel kisebb, 11,68 százalékos eredményt ért a Magyar Koalíció Pártja (MKP).
A Meciar vezette Néppárt - Demokratikus Szlovákiáért Mozgalom (LS - HZDS) 8,8 százalékot, a kereszténydemokrata KDH 8, 3 százalékot kapott.
A kommunisták nem jutottak be a törvényhozásba.

A számszerű eredmények többféle felállás lehetőségét kínálják, de mert a pártok többsége előzetesen is a többségi kormány létrehozása mellett tette le a garast, várható, hogy a 150 tagú parlamentben stabil többségük lesz a majdani kormánypártoknak. A kérdés azonban az, vajon jobb- vagy baloldali lesz-e ez a többség.

A Robert Fico vezette Irány-Szociáldemokrácia (Smer-SD) a mandátumok egyharmadát szerezte meg, de a kialakult erőviszonyokban rejtőző kombinációk skálája így is példátlanul szélesnek mutatkozik.

Két alapvető irány nyomán indulhatnak el a fejlemények. Ha Robert Fico baloldali pártja továbbra is mereven elhatárolódik a jobbközép erők programjától, akkor olyan partnerekre fanyalodik, mint magyarellenes kirohanásai, szélsőséges törekvései miatt Európában szalonképtelen Ján Slota vezette Szlovák Nemzeti Párt (SNS). Elemzők szerint a Szocialista Internacionálé soraihoz tartozó Smer vezetője tisztában van azzal, hogy mennyit hozna a konyhájára (és vinne el onnan) egy olyan párt, mint az SNS, amely hosszú böjt után ugyan visszaküzdötte magát a parlamentbe, de semmit sem változott: a törvényhozásban várhatóan ezek után is destabilizáló erőként lesz jelen.

Egyelőre nyitott a kérdés, vajon milyen prioritásokat fogalmaz meg a választás nyomán kialakult erőviszonyok ismeretében Fico populistának nevezett pártja: kitart-e a programja mellett, vagy kész lesz a kompromisszumokra is? Elemzők szerint valószínű, hogy nemzetközi tekintélyének megőrzése végett Fico arra sem vállalkozik, hogy ha ő alakíthat kormányt, akkor abból az MKP-t kihagyja. A választások előtt "katasztrófa-koalícióként" emlegetett Smer-SNS-HZDS kombinációról az eredmények ismeretében vasárnap már alig esett szó.

Mivel az államfő nem feltétlenül a legjobb eredményt elért pártot, hanem a legstabilabb kormányzásra alkalmasnak ígérkező koalíciós partnerek egyikét bízhatja meg kormányalakítással, bejelentése így is, úgy is meglepő lesz. Ennek időpontja előre nem látható. Bárdos Gyula, az MKP frakcióvezetője úgy vélekedett: ajánlatos lenne, ha az államfő csak a pártok tárgyalásait követően döntene. Gasparovic azonban szabadon cselekedhet, s vasárnap már tudni lehetett, hogy még a nap első felében nyilatkozni fog. Nem valószínű, hogy máris döntött volna.


Az MKP mindenkori eredményei közül a legjobbat, a szlovákiai magyarok népességi arányánál magasabb 11,68 százalékos sikert produkált, mert a választói bázisa stabil, fegyelmezett. Ráadásul nyolcéves kormányzása során a párt egyre több szlovák rokonszenvét nyerte el, és választói buzgón szavaztak, hogy gyengítsék Slota magyarellenes pártjának esélyeit. Bugár Béla, az MKP elnöke megerősítette pártja további kormányzati ambícióit, de mint mondta, a magyar párt nem ehhez, hanem ahhoz ragaszkodik minden áron, hogy a következő kormány stabil legyen, folytassa a reformokat, és programjában méltó helyet kapjanak az MKP elsődleges törekvései.

hirado

2006.06.18. 12:41

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

Legfrissebb hirek