HIRDETÉS
HIRDETÉS

HÍREK > KÜLFÖLD > Totális patt Csehországban - új választásokat írhatnak ki

t: 176

Totális patt Csehországban - új választásokat írhatnak ki

Nem kizárt egy új választás kiírásának szükségessége annak érdekében, hogy megoldódjon az a politikai válság, amely a hétvégi képviselőházi választás eredménye következtében jött létre - vélik politikusok és elemzők Prágában.

Miután a baloldal és a jobboldal között abszolút egyensúly van - mindkét fél 100-100 mandátumot szerzett - pillanatnyilag az egyik oldal sem tud többségi kormányt felállítani. Vezető cseh politológusok egyetértenek abban, hogy ez az eredmény "nagyon szerencsétlen", s rendkívül nehéz lesz működőképes kormányt alakítani. A helyzetet ráadásul tovább bonyolítja az a tény, hogy a kommunista párttal egyetlen más parlamenti párt sem kíván nyílt kormánykoalícióra lépni.

Jirí Paroubek szociáldemokrata kormányfő és pártelnök elképzelése, hogy kisebbségi kormányt alakítana a választások után, pillanatnyilag kútba esett. A szociáldemokraták 74 és a kommunisták 26 mandátuma ugyanis a 200 tagú képviselőházban nem adja ki a többséget. A szociáldemokraták teljesítették a kitűzött harminc százalékot, több mandátumot szereztek, mint 2002-ben. A kommunisták viszont több mint egy tucat mandátumot elveszítettek. A gyengébb szereplés okát Vojtech Filip pártelnök alapvetően abban látja, hogy híveik jelentős része úgy látta, hogy ezzel a baloldalt erősíti. Befolyásoló tényezőként említette azt is, hogy az idei választási kampány rendkívül erős kommunistaellenes beállítottságú volt.

Nem valósítható meg a polgári demokrata-kereszténydemokrata koalíció sem, mert a polgári demokraták 81 és a kereszténydemokraták 13 mandátuma nem biztosít többséget. Ezt a koalíciót népszerűsítette a két pártelnök, Miroslav Topolánek és Miroslav Kalousek is. Topolánek még a parlamentbe első ízben bekerült zöldekkel is tárgyalhat, de azok hat mandátumával együtt is csak 100 mandátuma van a jobboldalnak. Ugyanakkor általános a vélemény, hogy a zöldek nagyon megbízhatatlanok, a pártban a jobboldali és a baloldali frakció harcol egymással, s a hat mandátum nem elég egy képviselői csoport megalakításához sem.

Kényelmes parlamenti többsége - 155 mandátum - lehetne a szociáldemokrata-polgári demokrata koalíciónak. A két párt, s a két vezető, Topolánek és Paroubek között azonban jelenleg nagy az ellenségeskedés és a személyes ellenszenv is, ezért nehéz ezt a megoldást elképzelni. Tény azonban, hogy mindkét oldalon vannak politikusok, akik ezt az együttműködést el tudják képzelni.

Mások azt sem zárják ki, hogy megismétlődhet az 1998-2002 között alkalmazott modell, amikor a választás nyertese Milos Zeman kisebbségi szociáldemokrata kormányt alakított, s különféle posztok fejében a Václav Klaus vezette polgári demokraták négy évre elkötelezték magukat, hogy a kabinetet nem fogják megbuktatni. Bár ezt az "ellenzéki szerződés" néven ismert paktumot ma gyakran bírálják, Klaus és Zeman is dicsérik. Ugyanakkor nem szabad elfeledni, hogy ez a felállás Klausnak nagyon kedvezne, mert lehetővé tenné, hogy a 2008-as államfő választáson sikerrel indulhasson. Nyilván nem véletlen, hogy az államfő korábbi nyilatkozataiban nem zárta ki a nagykoalíciót, vagy a két párt valamiféle együttműködését.

Nem lehet kizárni azt sem, hogy a kiutat a helyzetből egy olyan átmeneti hivatalnok kormány felállítása fogja jelenteni, amely elvezeti az országot az esetleges előrehozott újabb képviselőházi választásig. Ezt a megoldást, modellt egyszer már alkalmazták 1997-ben, amikor Václav Klaus kormánya megbukott, s egy fél évig, a választásokig a bankár Tosovsky vezette kormány irányította az országot.

Az alkotmány szerint előrehozott választást csak azután lehet kiírni, ha háromszori próbálkozás csődöt mondott. Az első két esetben az államfő ad megbízást kormányalakításra, míg a harmadik esetben a képviselőház elnöke.


hirado.hu

2006.06.04. 12:41

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

Legfrissebb hirek