Olaszország ellen indult a legtöbb eljárás az uniós jog megsértése vagy késői átvétele miatt. A lista másik végén a balti államok állnak, Magyarország az átlagot hozza.
Az uniós jog betartásában Magyarország a tagállamok középmezőnyében van – áll abban az éves jelentésben, amelyet az Európai Bizottság a tavalyi adatok alapján állított össze. 2011-ben 54 kötelezettségszegési eljárás indult vagy már zajlott Magyarország ellen. A listát a feltételezett jogsértések esetében Olaszország vezeti.
Az Európai Bizottság jelentéséből két trend rajzolódik ki. Az uniós jog megsértése miatti kötelezettségszegési eljárások száma 15 százalékkal csökkent az előző évhez képest – összesen 1775-re. Nőtt azonban azon ügyek száma, amikor a tagállamok ellen csupán azért kellett fellépni, mert azok késve ültettek át saját jogrendjükbe egy-egy közösségi irányelvet. Brüsszel ezt az Unió felgyorsult saját jogalkotásával magyarázza. Magyarország ellen tavaly 29 ilyen típusú, vagyis késés miatti eljárás volt, és csupán a többi 25 állt összefüggésben az uniós jog megsértésével, vagy nem helyes alkalmazásával.
Az 54 magyar ügy az összes kötelezettségszegési eljárás valamivel több mint 3 százalékát teszi ki, ami a középmezőny jobban teljesítő részét jelenti. Az Európai Bizottság Olaszország esetében 135 jogi problémát tárt föl, és a problémás tagállamok között van Görögország, Spanyolország és Franciaország is. A lista másik végén a példamutatóan jogkövető balti országok állnak.
Brüsszel szerint a bevezetett új egyeztetési lehetőségeknek köszönhetően már előzetesen is tésztázni lehet sok esetben, hogy megszegte-e vagy helyesen alkalmazta egy tagállam az uniós jogot. Ezzel tehát tovább csökkenhet a formális kötelezettségszegési eljárások száma.
hirado
2012.12.02. 10:18