Izrael rövidesen engedélyezi, hogy 3000 új otthont építsenek fel Kelet-Jeruzsálemben, illetve Ciszjordániában.
Mindezt egy magas rangú izraeli vezető közölte pénteken, egy nappal azután, hogy az ENSZ Közgyűlése "nem tag megfigyelő állammá" minősítette Palesztinát.
A nevének elhallgatását kérő illetékes megerősítette a Háárec című izraeli napilap diplomáciai tudósítójának értesülését. Barak Ravid Twitter-üzenete szerint Benjámin Netanjahu izraeli kormányfő a palesztinok ENSZ-kezdeményezésére válaszul döntött a 3000 új lakás felépítésének engedélyezéséről. Egyes lakásokat a Kelet-Jeruzsálem és a ciszjordániai Maale Adumim telep közötti vitatott, úgynevezett E1 övezetben építenének meg.
A tudósító szerint Izrael a terv megvalósításával össze akarja kötni a 35 ezer lakosú Maale Adumimot és az attól több mint 10 kilométerre fekvő, 1967-ben elfoglalt és annektált Kelet-Jeruzsálemben lévő telepeket. A palesztinok hevesen ellenzik a tervet, mert kettévágná Ciszjordániát, veszélyeztetve a jövőbeli palesztin állam életképességét.
A palesztin elnök a tárgyalások újrakezdését szorgalmazta Izraellel, valamint felszólította a zsidó államot a telepbővítések leállítására. Mahmúd Abbász pénteken New Yorkban közölte: a palesztinok, akiknek immár joguk van a Nemzetközi Büntetőbírósághoz fordulni, csak "izraeli agresszió" esetén élnek majd ezzel a lehetőséggel.
"Nem szabunk feltételeket, de legalább 15 olyan ENSZ-határozat létezik, amely törvénytelennek és a békét akadályozó, megszüntetendő tényezőnek minősíti a telepbővítést. Miért nem állítják le hát az izraeliek?" tette hozzá.
A zsidó állam vezetése szerint a palesztinok az ENSZ-ben benyújtott kérelmükkel megsértették az Izraellel kötött megállapodásaikat, és az új lakások építésének engedélyezése nyilván válasz erre. A megfigyelő állami státus elérésével Palesztina elvileg ratifikálhatja a Nemzetközi Büntetőbíróság létrehozásáról rendelkező Római Statútumot és panaszaival a bírói fórumhoz fordulhat.
hirado
2012.11.30. 21:52