HIRDETÉS
HIRDETÉS

HÍREK > KÜLFÖLD > Elmarad a japán atomkatasztrófa a csernobilitől

t: 876

Elmarad a japán atomkatasztrófa a csernobilitől

Japánban elég nagy a gond, de a mostani atomkatasztrófa nem hasonlítható a csernobilihez – jelentette ki Sükösd Csaba, a Budapesti Műszaki Egyetem tanszékvezetője a Magyar Televízió Ma reggel című műsorában.

A szakember leszögezte: a csernobili volt eddig a történelem legsúlyosabb atomkarasztrófája, előtte 1979-ben Harrisburgben volt jelentős baleset, a japán a kettő között van valahol.

Hozzátette: a csernobilihez a japán katasztrófát azért nem lehet hasonlítani, mert más típusú reaktorokról van szó, míg a japánt betonbunker veszi körbe, addig a csernobilit csak egy vasfödém fedte, ami a robbanáskor leszakadt, és így teljesen szabadon volt a reaktor. Másfelől a csernobili reaktorban sok grafit volt, ami meggyulladt és napokon keresztül égett, növelve a sugárzás hatását.

A legnagyobb atomkatasztrófák

(A nemzetközi nukleárisesemény-skála (INES) hétfokozatú, egytől négyig üzemzavart, négytől hétig balesetet jelöl. Az ötös besorolást telephelyen kívüli kockázattal járó balesetre, a hatost súlyos, a hetest pedig nagyon súlyos balesetre alkalmazzák.)

1952 - Chalk River, Kanada: 5
1957 - Kistim, Urál, Szovjetunió: 6
1957 - Sellafield, Nagy-Britannia: 5
1959 - Simi Valley, Kalifornia, Egyesült Államok: 5
1977 - Belojarszk, Szovjetunió: 5
1979 - Three Mile Island, Pennsylvania, Egyesült Államok: 5
1985 - Vlagyivosztok, Szovjetunió: 5
1986 - Csernobil, Szovjetunió: 7
2011 - Fukusima, Japán: 6

hirado

2011.03.17. 10:21

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

Legfrissebb hirek