HIRDETÉS
HIRDETÉS

HÍREK > KÜLFÖLD > Új szerepben az ügynökök

t: 948

Új szerepben az ügynökök

Új szerepeket próbálgatnak az orosz titkosszolgálatok legjobb emberei államvezetéssel, állami intrikákkal és pénzcsinálással foglalkoznak, amihez nem feltétlenül értenek – adta hírül a Magyar Rádió Világóra című műsora.

A Putyin-korszak egyben a titkosszolgálatok uralmának a korszaka is. Nemcsak azért, mert maga Vlagyimir Putyin is a Szövetségi Biztonsági Szolgálat vezetője volt, mielőtt Jelcin elnök és az oligarchák felfigyeltek rá, és kijelölték utódnak. Az összeomlott szovjet állam talán leghatékonyabb szervezetének a tagjai eredeti feladatuktól teljesen idegen szerepkörben gyakorlatilag mindent maguk alá gyűrtek.

A 2000-es évek elején a titkosszolgálatokból jövő emberek nagyon fontos pozíciókat foglaltak el a közéletben, a politikában, a gazdaságban és a médiában is. Most azonban ismét visszahúzódnak a másodvonalba, tehát például a régiókban egyfajta komisszárokká válnak az egyes számú helyi vezető mögött.

Viszonylag kevés az új ember. Amikor Putyin és Medvegyev elfoglalta az új posztját, akkor a miniszterelnökség, illetve az elnökség emberei is mentek velük. Ez sima helycsere volt, és ezek az emberek korábban is az elit tagjai voltak. Ugyanakkor érezhetően megnőtt az üzleti életből jött emberek száma, ma ők a medvegyevi kádertartalék alapja. Ebben a hivatalosan létrehozott kádertartalék alapban csak két százalék a titkosszolgálatoktól érkező emberek aránya.

Ez egyáltalán nem meglepő, hiszen a szolgálatok leghatékonyabb tagjai már rég átnyergeltek az állam vezetésébe, és ott próbáltak megbirkózni a számukra nem igazán testhez álló feladatokkal. Igazából ez Oroszország nagy drámája: a KGB, mint titkosszolgálat jól működött, mindent tudott, hideg fejjel elemzett, és adott esetben figyelmeztetni tudta a politikai bizottságot a realitásokra. Most viszont ők a politikai bizottság, és nincs, aki speciális, független szakmai tudásával mögöttük állna. A szolgálatok legjobb emberei államvezetéssel, állami intrikákkal és pénzcsinálással foglalkoznak, amihez nem feltétlenül értenek.

A jó rokon vagy jó barát nem okvetlenül jó szakember is. márpedig Oroszországban Putyin dzsúdóedzőjétől kezdve egészen az egyetemi csoporttársakig, sőt telekszomszédokig, sokan kaptak fontos vagy jövedelmező állást. 2008-ban Putyin „földijei” a hatalom legfelső berkeiben harminc százalékot tettek ki, vagyis gyakorlatilag minden harmadik vezető az ő személyes embere volt. Az igazi kulcsposztokon Medvegyev nem váltott le senki Putyin emberei közül, vagyis nincs saját csapat.

hirado

2011.03.13. 09:10

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

Legfrissebb hirek